Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajnou schůzku v Lánech nesvolal Zeman, ale Hašek… V neděli vyšla najevo pravda o tom, co se tam dělo. Čtěte

04.11.2013
Tajnou schůzku v Lánech nesvolal Zeman, ale Hašek… V neděli vyšla najevo pravda o tom, co se tam dělo. Čtěte

Foto: repro

Popisek: Hostem Otázek Václava Moravce byl hejtman Chovanec.

Místopředseda ČSSD je ochoten udělat vše pro to, aby zachránil renomé sociální demokracie. Tato strana bude schopna prosadit fungující stát, jak slibovala, ale napřed musí vyřešit vnitrostranickou situaci. Ta se prý na schůzce v Lánech neřešila, ale vyvolala negativní reakce. Michal Hašek prý chtěl demonstrovat existenci svého týmu. Chovanec také tvrdě zkritizoval Rusnokovu vládu. Bylo chybou, že jsme ji podpořili, říká. Ve straně prý také necítil chuť po vítězství.

Hejtman Plzeňského kraje a místopředseda ČSSD Milan Chovanec usedl do křesla hosta nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Proč se rozhodl nakonec promluvit a potvrdit konání schůzky několika členů sociální demokracie s prezidentem Milošem Zeman? A co na této schůzce zaznělo?

V úvodu pořadu Chovanec zopakoval, že byl na toto setkání pozván několik dnů předem a kolegy už prý dopředu upozorňoval, že její konání může vyvolat řadu rozporů. „Což se přesně stalo,“ uvedl Chovanec. Když jsem dojel do Lán, tak jsem nabyl dojmu, že tato schůzka nebyla svolána panem prezidentem, protože prezident prohlásil: Vy jste tu schůzku iniciovali, tak si pojďme povídat.“ V tu chvíli bylo Chovancovi jasné, že nebyl pozván prezidentem, ale stále trvá na tom, že se neřešilo nic, co by vybočovalo z nějakého standardu. „Odmítám, že bych byl pučista,“ zdůraznil hejtman. Byl to však on sám, kdo požádal o utajení této schůzky. Nebyl to tedy prezident Zeman. Její utajení žádal, protože se konala v nevhodném termínu.

Nejsem sobotkovec, ani haškovec

Schůzka trvala padesát minut a byla bez účasti kohokoliv z SPOZ. Nebyl tam ani kancléř Vratislav Mynář. „Já jsem doufal, že přijedu do Lán, kde nám pan prezident pogratuluje k volebnímu výsledku. Doufal jsem, že společně s KSČM dáme většinu 104 křesel,“ prozradil plzeňský hejtman.  Jednoznačně také uvedl, že mu zvací sms do Lán posílal Michal Hašek.

Není prý ani sobotkovec, ani haškovec, je to sociální demokrat. „Já jsem sociální demokrat ve třetí generaci a odmítám se dívat na to, jak se ta strana rozkládá,“ zdůraznil s tím, že svůj názor se snaží vyložit oběma zmíněným skupinám. Stranu prý ale neřídí prezident Zeman.

Bohuslav Sobotka viděl dál, než jiní

„Já si pana prezidenta vážím. ČSSD není řízena z Hradu ani z Lán. Musí být řízena z Lidového domu,“ podotkl Chovanec.  Podporu Rusnokovy vlády pak zpětně považuje za velkou chybu. „Zmizelo totiž pravolevé vnímání a tehdy začala slábnout podpora sociální demokracie. Bohuslav Sobotka tehdy byl proti této podpoře a ukázalo se, že viděl dál než jiní členové ČSSD. Značná část ČSSD totiž Rusnokovu vládu podporovala. „Pokud by Rusnokova vláda vydržela až do řádných voleb, tak by byl vítězem voleb Andrej Babiš."

Bohuslavu Sobotkovi prý také nabídl rezignaci, ale on ji nepřijal. „Pokud by ale má rezignace na stranické funkce pomohla ke zklidnění situace, tak rezignuji. Tady totiž nejde o mě, ale o sociální demokracii." Rezignaci k rukám předsedy by podle jeho názoru měli podat i další účastníci schůzky v Lánech a bude na předsedovi, zda rezignace přijme. Předsedou poslaneckého klubu ČSSD by měl podle Chovance být někdo, kdo má důvěru předsedy Sobotky, což v tuto chvíli u Jeronýma Tejce neplatí. Poslanecký klub však podle jeho názoru zůstane jednotný, protože strana v tuto chvíli prochází katarzí.

„Abychom mohli zajistit fungující stát, tak si napřed musíme vyřešit situaci v ČSSD a já jsem přesvědčen, že si tuto situaci vyřešíme 10. listopadu na jednání Ústředního výkonného výboru. Já jsem přesvědčen, že předseda Sobotka vyjde posílen,“ věří Chovanec. Prozradil také, že se koncem roku hodlá vzdát postu hejtmana Plzeňského kraje a zůstane pouze poslancem. „Stejně si bude vybírat i Michal Hašek. Volba je na něm,“ říká hejtman.

Chyběla chuť po vítězství

Podle Milana Chovance měl spor mezi sobotkovci a haškovci ještě jeden rozměr. „Necítil jsem vůli po vítězství. Ta strana neměla chuť se spojit, neměla chuť komunikovat,“ prohlásil Chovanec. Bylo chybou hlasovat také o volebním lídrovi, tím má podle Chovance automaticky být předseda strany. Není však pravdou, že cílem onoho hlasování nebylo oslabit Sobotku tak, aby mohl být na povolební schůzce v Lánech definitivně „zabit".

 „Toho desátého se musíme opět sjednotit a pak začít plnit náš předvolební program. V tom vidím rehabilitaci sociální demokracie,“ zdůrazňuje Chovanec. Bez vyřešení rozporu mezi Sobotkou a Haškem by to však nešlo. „V ČSSD by jinak hrozilo to, za co jsme kritizovali vládu pravicovou - za to, že si řeší vlastní spory a nevládne,“ uvádí.

Útoky Babiše posílily

Za kampaň prý ČSSD dala asi 90 milionů korun, přičemž interní průzkumy ukázaly, že ČSSD oslabila nejednotnost a vyslovení příliš slabého premiérského mandátu před startem předvolební kampaně. Chovanec také vysvětlil, proč se neúčastnili útoků na hnutí miliardáře Andreje Babiše.

„Kdybychom na něj útočili, tak bychom se zařadili po bok TOP 09 a ODS, o což jsme nestáli. Útoky pana Babiše jen posilovaly.“ V tuto chvíli by podle Chovance bylo nejvhodnější uzavřít tříčlennou otevřenou koalici, kde ČSSD prosadí maximum ze svého volebního programu. Případné další předčasné volby považuje za nejhorší možné řešení povolební situace.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová