Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Měsíc, nebo do zeleného pekla. Výběr je na nás. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.08.2024
Na Měsíc, nebo do zeleného pekla. Výběr je na nás. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Měsíc, ten náš gravitační mixér

Číňany chytil fantas, chtějí postavit na Měsíci magnetický odpalovací systém, jenž by na planetu Zemi dopravoval helium-3, které měsíční povrch chytá při permanentním opalování bez atmosféry pod slunečním zářením. Fantas? Podobný fantas chytil i Američany. Ti plánují prakticky totéž. Na rozdíl od Číňanů dali k dispozici i datum, kdy chtějí z měsíčního povrchu dopravit na Zemi první zásilku helia-3.

„Zařízení pro magnetickou levitaci by fungovalo na stejném principu jako hod kladivem v atletice, ale před odhozením odpalovací kapsle směrem k Zemi by se otáčelo rostoucí rychlostí,“ píše o čínském nápadu South China Morning Post. Americký startup Interlune připravuje téměř totožný projekt. Oba projekty, jak čínský, tak i americký, mluví o tom, že by helium-3 zaručilo čistou energii pro ta naše hladová elektroauta a ledničky, aniž bychom zatěžovali životní prostředí jadernými nebo plynovými elektrárnami, aniž bychom úrodnou půdu zaplevelovali solárními panely a stavěli v krajině sekáčky na ptactvo nebeské ve formě větrných elektráren.

Krásný výhled do budoucnosti. A jelikož nejsem technicky založený tvor, neodvážím se posoudit, nakolik je to čirý fantas, nebo probouzení se do nějaké sci-fi budoucnosti, která tu má být už za pár let. No ano, americký Interlune slibuje, že první zásilka měsíčního helia-3 tu bude už v roce 2030. A když bude, zatleskám nadšením. A je mi ale úplně jedno, jestli budu tleskat na východ do Číny, nebo na západ do Ameriky. Ten možný technologický skok je totiž fascinující. To přemýšlení o tom, jak se kupředu dostat přes lidskou vynalézavost.

Žasněme už teď, že se provádí kupříkladu delikátní operace mozku, kdy chirurg je na jednom kontinentu a pacient na druhém. A on ho odoperuje… ne, dovolte mi prostou dětskou radost nad tím, jak jsme jako lidstvo neskutečně, ale neskutečně šikovní.

Ale ano, má to své stinné stránky. S nadšením zatleskám do Číny nebo do Ameriky, ale s jakou tleskací turbulencí bych až dětinsky skotačil radostí, kdybych o takových zprávách četl v evropských novinách o evropských projektech, které jdou posunout svět kupředu s razancí evolučního hyperskoku. Nedávno jsem četl (a psal tu pak, mám dojem, komentář) o tom, jak evropští vědci vzdávají projekt dalšího, většího urychlovače částic, a jeho vybudování, a tedy i výzkum předávají do Číny. Protože kdybychom postavili urychlovač v Evropě, zanechali bychom moc velkou uhlíkovou stopu, zaznělo z řad evropských vědců. A tak ho nepostavíme, postaví ho Čína. A ani ten fantas s těžbou helia-3 už nás nepotká. Nic nás nepotká. Protože myslíme špatně. Myslíme poraženecky.

Než abychom se nechali unést poznáním a vykopali se z jakéhokoliv průšvihu za pomoci vlastní představivosti, šikovnosti, nápaditosti, zavrtáme se do nory tmářského uvažování, zákazů, příkazů a postupného umlčování. Proč? Takové to dětské nadšení z poznávání a z boření nemožného je přece člověku vlastní. Mělo by být. Dostrkalo nás od obouchávání pazourků až k mezkontinentální operaci mozku. Nebo to dál nejde? Necháme se požrat barbarskými hordami a to štěstí, tu radost z objevování přenecháme jiným? To je divné.

A vlastně to celé jde vidět i na kultuře a duchovnu celé naší evropské společnosti. Hudebně i filmově jsme si nechali naši kulturu umlátit Američany. Za svoji duchovní minulost se vlastně omlouváme, mažeme z fotek kříže, protože by přece naše duchovní minulost mohla někoho urazit, zranit jeho city. Nejsme hrdí na evropskou neuvěřitelně krásnou kulturu, umění, poznání, na génie, které naše civilizace zplodila a dala jim vyrůst. Likvidujeme, snad s posledním nadšením, které ještě dokážeme vyvinout, vlastní kořeny i přirozenost a dáváme je na oltář… čeho? Na oltář nějakého kultu smrti? Vlastního sebezničení. Na oltář sebepohrdání a sebenenávisti? A z čeho pramení? A proč? Nebylo by přece jenom lepší postavit tady ten urychlovač částic? A chytit fantas s těžbou helia-3 na Měsíci? Nebylo by daleko lepší jít dopředu? A postavit tady třeba ten největší krucifix a jako vztyčený prostředník jej namířit na zbytek světa se zvoláním – to jsme my. A jsme na to setsakra hrdí.

Ne, tudy nepůjdeme. Dál se budeme stydět za to, že jsme kdysi chtěli s dětským nadšením poznávat zákonitosti bytí a posouvali tak svět mílovými kroky kupředu. A pak budeme s otevřenou hubou zírat na Číňany nebo Američany, jak jdou kupředu. My se tady zatím budeme týrat zákazy, příkazy a umlčováním. Protože žijeme v dogmatismu a v tmářství podivné ideologie.

Zdroje: South China Morning Post, Interlunar

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb