Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Memphis u českého rybníka, milionářský nápad v duchu Planet Hollywood a Gott malířem za statisíce. Tajnosti slavných

19.08.2024
Memphis u českého rybníka, milionářský nápad v duchu Planet Hollywood a Gott malířem za statisíce. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Supraphonu Miloš - Schmiedberger

Popisek: Karel Gott na startu do nového tisíciletí. V roce 2005 Supraphon pokračoval ve vydávání CD Kompletu Karla Gotta, v jehož rámci vydal poprvé na CD album Romantika z roku 1978. K jeho propagaci nechal speciálně vyrobit CD singl s radio editem písně Kam tenkrát šel můj bratr Jan, coververzi hitu Erica Carmena All By Myself na motivy 2. klavírního koncertu Sergeje Rachmaninova, který pro Karla otextoval Zdeněk Borovec.

Muzeum, restaurace, víno, parfém… prostě hvězda se vším všudy. I česká legenda si vyzkoušela, jak proměnit své jméno ve značku, kterou určitě musí mít každý. Pak ale kdosi někde nejspíš přecenil své síly… (Pokračování z pátku 16. srpna)

V roce 2005 se stal Karel Gott nejoblíbenější celebritou roku a jeho diář dál praskal ve švech. Hudební vydavatelství vydávala jedno album za druhým a pozadu nezůstávala ani ta knižní. V únoru uspořádal v pražské Sazka Aréně s Karlem Svobodou a Michalem Davidem koncert Naděje pro Asii a byl velmi úspěšný i jako malíř. V dubnu se konala v pražské Solidní nejistotě slavnostní vernisáž fotografií jeho obrazů, o pár měsíců později byli jeho Tři mušketýři vydraženy za 300 000 korun, které si rozdělily nadace Diamant dětem a Krtek. Během jarního turné se projel přes Brusel a Varšavu až do Kremlu, kde mu firma Melodija udělila Zlatou desku za pět milionů prodaných LP desek s jeho prvním ruským albem, které se začalo prodávat v roce 1977. A do jeho života vstoupil muž, který měl plnou hlavu nápadů, jak proměnit jeho jméno v žádanou značku.

 

Oh! Darling:

Dárek pro maminku

Stavba secesní vily pražského továrníka Aloise Köpellav středočeských Jevanech nedaleko Vyžlovského rybníka byla dokončena v roce 1930. V roce 1947 se stala majetkem zemědělského inženýra Ročka, od něhož ji Karel Gott koupil jako víkendové sídlo v roce 1969. Hlavně pro svou maminku, které se tam moc líbilo. „Peníze jsem dal dohromady ze svého honoráře z Las Vegas, svých prvních německých desek a koncertů,“ prozradil ve své autobiografii. Pracovně vytížený Karel tam jezdíval jen tu a tam, a poté co v ní v roce 1977 jeho matka Marie zemřela, už skoro vůbec. V roce 1984 ji prodal za 170 000 marek svému domovníkovi Miroslavu Provodovi, oficiálně ale jejím majitelem zůstal. Provod byl totiž jako vekslák pod dohledem policie. Ve vile bydlel a začal ji rekonstruovat, o čtyři roky později ji pak Karel prodal státnímu podniku Narex za 6,1 milionu a peníze Provodovi předal. Po revoluci v listopadu 1989 ji ale koupil zpět, možná i z nostalgie, a v roce 2005 ji prodal podnikateli Janu Moťovskému. Majitel stamilionového impéria Moťovský, který provozoval hotely a restaurace a obchodoval s nemovitostmi, krátce nato veřejně oznámil, že chce otevřít muzeum Karla Gotta.

Český Graceland

V pátek 30. června 2006 byl v jevanské vile slavnostně otevřen Gottland a hosté si ho mohli prohlédnout teprve poté, co slavnostně otiskl svoji ruku do keramické hlíny. Karel se stal prvním českým umělcem, jehož muzeum bylo otevřeno ještě za jeho života. S Lucií Bílou a jejím synem Filipem pokřtil další tři knihy, víno Charlotte zdobené etiketou s obrázkem své dcery Charlotta Elly, který sám nakreslil, a kolekci parfémů, dámskou Lady Carneval a pánskou Cestu rájem. Jeho fanoušci se konečně mohli podívat, jak jejich idol vlastně žil a žije, nechyběla ani jeho vosková figurína. A koupit si památku s logem Gottlandu, od vína a bonbonů přes trička a čepice po ručníky i župany. Moťovský nezapomněl ani na zahraničí, cestovní kanceláře, specializující se na německý či ruský trh, začaly plánovat zájezdy pouze do muzea. Vytvořil analogii Gracelandu Elvise Presleyho v americkém Memphisu, dříve poklidným okolím romantických rybníků jste kvůli zájezdovým autobusům hlavně z Německa stěží projeli.

Tři mušketýři:

Hollywoodská inspirace

Inspirací, jak naplno využít slavné jméno, Moťovský přímo hýřil, další našel snadno v řetězci Planet Hollywood, jehož spoluzakladateli byli v roce 1991 Bruce Willis s tehdejší manželkou Demi Moore, Arnold Schwarzeneger a Sylvestr Stallone. Restaurace lákaly klientelu na snímky a rekvizity z filmů, v nichž účinkovali, a podobně chtěl koncipovat i Gottovu restauraci. Zpočátku ale narazil, Karel prý odmítl, aby si ho lidé spojovali s kavárnou. Návrhu spojit prostor s galerií svých obrazů ale odolat nedokázal. V září 2007 byl slavnostně otevřen Gott Gallery Restaurant v pražské Spálené ulici, kde byl Gott, kam se podíváš, samozřejmě v Karlově oblíbeném stylu art deco. Realizace stála Moťovského třináct milionů, nejdráž prý přišly obklady toalet ve tvaru písmene G, patnáct tisíc za metr čtvereční.

Planet Gott

Přízemní kavárna nabízela jeho oblíbenou kávu Dallmayr, kterou si Karel od počátku své německé kariéry vozil z Mnichova, v prvním patře jste mohli vychutnat třeba kachní paštiku, pojmenovanou po jeho obrazu Probuzení v Andalusii, nebo slavičí jazýčky z kachních prsíček a zapít je vínem Charlotte. Stěny zdobily Gottovy obrazy, které byly na prodej stejně jako jeho káva a suvenýry z Gottlandu. O úspěchu byl skálopevně přesvědčen, takže ještě do Vánoc plánoval otevřít ještě velkou galerii a v létě zahrádku. Po pár měsících se ale něco zvrtlo. První srpnovou neděli roku 2008 odletěl na pracovní cestu do Nice, po přistání poslal manželce ještě esemesku, a pak se po něm slehla zem. Kvůli jeho zmizení byl už v lednu 2009 Gottův restaurant uzavřen, krátce nato skončil i Gottland, údajně kvůli finanční ztrátě. Karel už ale měl v té době úplně jiné starosti. Přesně o dva měsíce dřív, než muzeum, totiž přišla na svět jeho dcera Charlotte Ella.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, FTV Prima, iDnes, Blesk, Aha!, Šíp, Karel Gott: Má cesta za štěstím, Pavel Klusák: Gott. Československý příběh)

Pokračování ve středu 21. srpna

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská