Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ježíšek, který naděloval z moře smrt, aneb Jak osud významně zvedl varovný prst. Tajnosti slavných

16.08.2024
Ježíšek, který naděloval z moře smrt, aneb Jak osud významně zvedl varovný prst. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Janise Sidovského

Popisek: Karel Gott s Hanou Zagorovou 13. září 2004, při koncertu Královny poprvé na Karlštejně

Sen každého chlapa být stále mlád se mu v očích publika dařilo plnit navzdory přibývajícím šedinám, životní filozofie navždy svobodného a neulovitelného idolu patřit všem se držel jako klíště. Pak ho ale série dramatických zážitků přiměla změnit názor. (Pokračování ze středy 14. srpna)

Do nového tisíciletí Karel Gott vykročil stále stejně dynamicky, navíc s hitem, který jsem připomněla už v úvodu minulé části svého vzpomínání. S písní Forever Young vyrazila synth-popová skupina Alphaville do světa z Münsteru v roce 1982, stala se hlavním hitem i jejího prvního alba, a přestože zásadně odmítala jiné jazykové verze čehokoli ze své dílny, u českého idolu německého publika udělala výjimku. Koneckonců pro Karla byla jako šitá na tělo. Úkolu se chopil jeden z nejlepších profesionálních textařů Eduard Krečmar a ve svém textu dokonale vyjádřil velký a nesplnitelný sen snad každého chlapa – Být stále mlád. Nostalgie a romantika k pohádkově čisté melodii, klenoucí se do téměř nadpozemských výšek… prostě jako šitá Karlovi na míru. Nahrávka byla dokončena v roce 2000, pro čerstvého šedesátníka se stala symbolem a neobešlo se bez ní jediné vystoupení. Navenek Karel působil, že je pro něj letopočet v rodném listu opravdu jenom číslem, ale…

 

Když muž se ženou snídá

Když muž se ženou snídá…

…přesně tomu se dlouhá desetiletí plánovitě vyhýbal. Když se po vášnivé noci rozednívá, nad divokou vášní vítězí něžná intimita. A právě té se bránil. Vedle svých partnerek nechtěl usínat, a už vůbec ne se probouzet, odcházely už během noci. Možná měl strach ze ztráty přízně fanynek, možná si nechtěl komplikovat už tak dost hektický každodenní harmonogram… kdo ví. O náhlé smrti matky Marie se dozvěděl v roce 1977 těsně před koncertem ve Frankfurtu nad Mohanem. Přesto ho odzpíval. Když o pět let později navždy odešel po těžké nemoci otec Karel, měl v diáři první vánoční vystoupení a ani tenkrát své publikum nezklamal. I když neměl sourozence, byl neustále obklopen lidmi. Přáteli, autory svých písní, muzikanty, davy lidí, kteří ho zbožňovali… Když v pozdních nočních hodinách konečně za sebou zavřel dveře, na hlubokomyslné úvahy o osamělosti mu nejspíš nezbývaly síly. Pak ale náhle přišlo prozření.

Sbohem, nezávislosti

V den svých 64. narozenin, 14. července 2003, nečekaně zkolaboval ve své vile na Bertramce. Původní profesí zdravotní sestra Ivana, s níž se chystal svůj významný den oslavit, mu poskytla první pomoc a zavolala sanitku, která ho odvezla do Thomayerovy nemocnice v Krči s podezřením na infarkt. Už další den odpoledne byl propuštěn s tím, že šlo zřejmě o drobnou mozkovou příhodu bez objektivních příčin. Prohlásil, že se těší, jak se pořádně nají, a samozřejmě na další koncerty. A od toho dne se Ivana objevovala v jeho vile stále častěji. V roce 2004 získal třicátého Zlatého slavíka a k němu navíc převzal ještě speciálního Jubilejního, dál sbíral ocenění ve velkém, londýnský muzikálový skladatel a šéf sboru Cliffa Richarda Peter Howarth složil přímo pro něj písně Prázdný rám a Můj strážný anděl, které vyšly na stejnojmenném novinkovém album zahrál si spisovatele Alexandra Dumase v muzikálu Michala Davida Tři mušketýři, vystoupil na slavnostním koncertu Královny popu, který se tehdy konal poprvé na hradě Karlštejn... A ani ve snu ho nenapadlo, že mu brzy znovu půjde o život.

 

Královny popu 2004:

Poprvé na Štědrý den u moře

Ten si Karel s Ivanou a přáteli dopřál na Maledivách, v turistickém ráji v Indickém oceánu. Vyrazili společně s hitmakerem Karlem Svobodou a jeho tehdy těhotnou Vendulou, zpěvákem Karlem Štědrým, se zpěvákem a skladatelem Michalem Davidem a jejich manželkami. V neděli na sv. Štěpána, jen několik desítek vteřin před osmou ranní místního času, zasáhla oblast jedna z největších přírodních katastrof v historii. Po hlavním otřesu v síle 9,1 Richterovy stupnice následovala série dalších, už slabších. A následovala obrovská vlna tsunami, která brala s sebou vše, co jí stálo v cestě. Na Maledivách byly vlnou zasaženy téměř všechny ostrovy, zaplaveny byly dvě třetiny hlavního města. Při katastrofě, kterou zaplatilo životy téměř 228 tisíc lidí, byla skupina Gottových nejbližších roztroušená po celém ostrově.

Trosečníci na atolu

Ničivá vlna zničila prakticky celý rezort Reethi Beach, v němž byli ubytovaní v bungalovech, postavených přímo ve vodách Indického oceánu, takže je hrozivá vodní stěna zasáhla bez sebemenšího varování. Ti, co právě hráli tenis, měli během vteřiny vodu až po pás. „Rychle jsme utíkali k bungalovu, a pak to najednou přestalo. Nikdo nevěděl, co se děje, nešly mobily a začalo strašně pršet,“ vzpomínal Michal David v knize rozhovorů Petra Macka Náš Karel. Na malém atolu Fonimagoodhoo na jihu souostroví zůstali uvěznění, bez možnosti kontaktu se světem, bez proudu, jídla... „Celou dobu jsme byli na menším ostrůvku. Když přišla vlna, všechny nás nahnali doprostřed ostrova a všude jinde byla voda. Lidi se brodili,“ popsal Karel první okamžiky po katastrofě. Pak se mu k večeru podařilo jako prvnímu vyčistit a uvést do provozu mobil a odeslat sms zprávu, že jsou všichni v pořádku. Domů se vracel o dva dny dříve než ostatní, protože měl na Silvestra naplánované vystoupení. Ve Vídni ale zmeškal spoj, takže na Bertramku dorazil až v půl třetí ráno. Společně prožité drama ho s Ivanou ještě víc sblížilo. Začali spolu bydlet, uvažovat o miminku a Ivana vybojovávala své první bitvy s bulvárními novináři.

Pokračování v pondělí 19. srpna

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, iDnes, Blesk, Aha!, Karel Gott: Má cesta za štěstím, Pavel Klusák: Gott. Československý příběh, Petr Macek: Náš Karel)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská