Už se vyhrožuje preventivně? Komentář Štěpána Chába
komentář
14.08.2024
Foto: Pixabay
Popisek: Obraz Hieronyma Bosche, který krásně vyjadřuje okamžik, v němž se nacházíme
Evropská komise jako instituce zcela otevřeně bojuje proti Donaldu Trumpovi. Odpor Evropské komise vůči republikánskému kandidátovi ztělesnil komisař Thierry Breton dopisem Elonu Muskovi. Musk totiž udělal rozhovor s Trumpem. A Breton neváhal a ještě před jeho zveřejněním oslovil s vyhrůžkami amerického miliardáře s odvoláním na evropskou směrnici DSA (platí od 1. srpna 2024), která má omezit „potenciálně škodlivý obsah“. A zmínil explicitně rozhovor Muska s Trumpem. Nepřál si, aby Evropané měli přístup k rozhovoru. Chtěl nás všechny uchránit před jeho slovy, jeho politikou, jím samotným. Však Trump je zlo, to bychom konečně měli všichni (povinně) chápat.
„To zejména znamená zajistit na jedné straně účinnou ochranu svobody projevu a informací, včetně svobody médií a plurality, a na druhé straně zavést veškerá přiměřená a účinná zmírňující opatření, týkající se šíření škodlivého obsahu v souvislosti s příslušnými událostmi včetně živého vysílání, které by v případě neřešení mohlo zvýšit rizikový profil společnosti X a vyvolat škodlivé účinky na občanskou diskusi a veřejnou bezpečnost,“ napsal Muskovi eurokomisař z Evropské komise, podléhající předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, které všichni ti naši „demokraté“ tleskají a nechávají se od ní za submisivně zaváděná opatření proti republice i jejím občanům poplácávat po zádech.
Pánové z papalášských rozhleden mají očividně totožné notičky. Vzpomeňme na počátek kariéry Petra Fialy v křesle premiéra České republiky, kdy jsme už na vlastní kůži poznávali jeho schopnosti signalisty. „My musíme chránit za každou cenu, a na tom záleží osobně i mně, svobodu slova, projevu, všechny atributy, které ke svobodné společnosti patří, na druhé straně lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány,“ řekl premiér Fiala koncem roku 2022 pro Deník.
V čem přesně se to liší od Bretonova „... zajistit na jedné straně účinnou ochranu svobody projevu a informací, včetně svobody médií a plurality, a na druhé straně zavést veškerá přiměřená a účinná zmírňující opatření, týkající se šíření škodlivého obsahu…“?
Mluvčí týmu Donalda Trumpa vzkázal do Evropské unie velmi trefnou poznámku. „Řekněme si to zcela jasně: Evropská unie je nepřítelem svobody slova a nemá žádnou pravomoc diktovat nám, jak máme vést kampaň,“ napsal na síti X mluvčí Steven Cheung.
Cheung to má v podstatě dobré, nežije v Evropské unii (ač na druhou stranu špatné, protože žije v USA, kde je to téměř stejně nalevačku jako u nás). Jenže my v Evropě žijeme. Nám se právě jeden z nejvyšších byrokratů (jistě s posvěcením všech ostatních byrokratů z komise) rozhodl zakázat vidět a slyšet názory kandidáta na amerického prezidenta. A to s odůvodněním zamezení šíření škodlivého obsahu.
Fascinující je, že média to nechává chladnými. Faktické vedení Evropské unie právě ukázalo, že do diktátu jednoho názoru nejde jen myšlenkově, ale už i v praxi. Eurokomisař Thierry Breton právě vyhrožoval jedné z největších sociálních sítí, že ji omezí, pokud bude vysílat slova Donalda Trumpa. Tedy Evropské komisi nesympatického kandidáta na prezidenta, který by tím, nedej bože, ovlivňoval špatným směrem evropské občany. Třeba by se potom začali ptát, co takový demagog, jako je Breton, dělá v čele unie, která se zaštiťuje svobodou slova, právem na informace a i Bretonem zmíněnou pluralitou jak názorů, tak i politiky.
Zvoním na zvoneček, aby se hlídací pes demokracie probral a začal štěkat. Thierry Breton je demagog. Pase ho Leyenová. Měli by se okamžitě, okamžitě vzdát svých funkcí, stoupnout si ke kádi s dehtem a k pytli s peřím. Zavádí totalitní praktiky. Zbavují občany zemí Evropské unie svobody slova, práva na informace.
A to vše v ozvěně vlastní nezvládnuté politiky budování utopického ráje, která se jim, jak už to tak bývá, zvrhla do politiky budování rozkladu a zavádění principů totality.
Nezvládají to. Nezvládají. Ty jejich vzdušné zámky o světě lásky, čistého vzduchu a respektu k menšinám se jim zvrhly v nenávistí pokřivenou společnost, krachování a násilím vnucovaných absurdit. To vše bez základu v realitě. Ale základ v realitě vzdušné zámky prostě nemají. Jsou to vzdušné zámky. Jen pšouky idealismu, které zasmrdí celý prostor, ale vyvanou. Jen po nich zbude pár soch buditelů nové doby, které nám bude určeno někdy v budoucnu strhnout a zastydět se nad nimi.
Jenže, a tady je asi podstatný problém, hlavní mediální domy v tom jedou také. Nevadí jim to, vyhovuje jim to. Dovolím si citovat Dana Vávru, zakladatele Společnosti pro obranu svobody projevu. „Schválně jsem zkusil dát vyhledat ,Kamala Harris fact check’ a ,Trump fact check’. A ,překvapivě’ se stalo přesně, co jsem čekal. Factchecky s Trumpem jsou POUZE fact checky jeho výroků. Tedy jeho kritika. Factchecky s Harrisovou jsou v drtivé většině factchecky výroků O NÍ OD NĚKOHO JINÉHO. Tedy její obrana. A Google úplnou náhodou nezobrazuje výsledky od konzervativních médií,“ napsal Vávra na Facebooku. No není kouzelné, jak elegantně se ta smyčka stahuje?
Emigrovat není kam.
A teď otázka za zlatého bludišťáka - co když, a může se to stát, co když vyhraje volby Trump? Jaká bude jeho politika vůči fanatismem napěchované Evropské unii? Já vím, pak bychom mohli na USA uvalit sankce a odmítnout i jejich břidlicový plyn. To by byla paráda. Hodnotová paráda.
Zdroje: Novinky, Echo24, Deník
jj
Detected language : English
Vložil: Štěpán Cháb