Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč musela Popelka ustoupit Včelce Máje, dědictví po Elvisovi a čím Gott dokázal naštvat fanoušky. Tajnosti slavných

09.08.2024
Proč musela Popelka ustoupit Včelce Máje, dědictví po Elvisovi a čím Gott dokázal naštvat fanoušky. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmového studia Barrandov

Popisek: Karel Gott v muzikálu Ladislava Rychmana z roku 1974 Hvězda padá vzhůru

Navzdory normalizaci jel od počátku sedmdesátých let dál na plný plyn, pořádal velkolepá turné, vydával alba, sbíral ocenění a přízeň fanoušků, kteří se už počítali na miliony. Stal se živoucí legendou české populární hudby a už v pouhých devětatřiceti letech se dočkal svého prvního dokumentu. (Pokračování ze středy 7. srpna)

Po celá sedmdesátá léta se na domácí scéně neobjevila hvězda, která by dokázala ohrozit pozici Karla Gotta v žebříčcích popularity ani v prodejnosti desek. Jeden úspěšný hit za druhým mu dál dodávali Ladislav Štaidl a Karel Svoboda, vyhrál hitparádu německé televize ZDF a jeho velké turné po západoevropských zemích bylo pro velký úspěch o dva týdny prodlouženo. Na Mezinárodním festivalu populární hudby v polských Sopotech měl Karel Gott vlastní recitál, natáčel televizní pořady v obou německých státech, SSSR a Polsku. Při vystoupeních se na pódiu ustálil jeho dámský pěvecký doprovod, od roku 1973 stanula po boku Jitky Zelenkové úspěšná Slovenka Jana Kocianová a obě dostávaly v Karlových programech výrazný vlastní prostor. Ta si ale už po dvou letech sestavila vlastní koncertní program s dvojicí Milan Lasica a Július Satinský, podařilo se jí prorazit zákaz jejich veřejných vystoupení a po Karlově boku vzniklo dívčí trio. K Jitce se se připojily Jarmila Gerlová a Vlasta Kahovcová, které s ním vystupovalo až do roku 1979.

 

Kávu si osladím:

Filmová star

V roce 1973 se zrodila další legenda, tentokrát filmová, pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku, a přestože se před kamerou neobjevil, diváci ji mají navždy spojenou s jeho hlasem. Jen v Německu znamenala nesmrtelná písnička legendárního hitmakera Karla Svobody problém, protože tam aktuálně vládla hudební scéně Včelka Mája. O rok později ho režisér Karel Rychman obsadil ve svém v pořadí třetím filmovém muzikálu (po Starcích na chmelu s Vladimírem Pucholtem a Dámě na kolejích s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým) jako Švandu v moderní parafrázi Hvězda padá vzhůru, natočené na motivy klasické divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák. Diváci film sice nepřijali a bylo nad slunce jasné, že herec z Karla opravdu nebude, soundtrack, který vzápětí vydal Supraphon, měl přesto dobrou prodejnost.

S doprovodem od Presleyho

V roce 1977 byl Karlovi udělen titul zasloužilý umělec, Včelka Mája vyšla poprvé na singlu a italský skladatel Joe Santieri speciálně pro něj napsal píseň Amore mio. Postihla ho ale další velká ztráta, v pouhých šedesáti šesti letech zemřela na infarkt jeho matka Marie. Členem Orchestru Ladislava Štaidla se stal skvělý bubeník Jan Žižka, který kdysi provázel mé dětství. Když v době svých začátků cvičil v pražském činžáku, býval slyšet přes několik bloků. O rok později byla natočena jeho první samostatná show pro Československou televizi Karel Gott v Lucerně (celkem jich do roku 1982 bylo natočeno pět). Fanoušci se dočkali i prvního dokumentu, nazvaného Jdi za štěstím. Natáčelo se v Japonsku, Holandsku, SSSR, SRN a v Československu a stát se hvězdou vlastního dokumentu v necelých čtyřiceti letech, to se jen tak někomu nepoštěstí. V roce 1979 poprvé Karel hostoval na mezinárodním festivalu Fan Fair v Nashvillu, kde ho doprovázeli The Jordanaires, sbor Krále trock’n’rollu Elvise Presleyho, který v roce 1977 zemřel, a vznikl nový sbor Orchestru Ladislava Štaidla, jehož členy byli Lída Nopová, Slávek Talián, Vratislav Vinický a Bohuslav Myslík.

 

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš:

Supraphonský milionář

V roce 1980 se Karel konečně představil poprvé veřejnosti i jako malíř na výstavě Herci malují v pražském Národopisném muzeu. O rok později převzal Zlatou desku Supraphonu za milion desek, exportovaných do zahraničí a v roce 1982 zemřel jeho otec Karel. Pamětníci si určitě vybaví jeho mimořádný recitál na Světovém shromáždění za mír a proti jaderné válce, který na pražském Staroměstském náměstí sledovalo v roce 1983 sto tisíc diváků a do paměti se nám zapsala i jeho havárie cestou z Berlína, kdy v známé zrádné zatáčce u Nového Strašecí vyzdobil okolní stráně tapetami. V roce 1984 obdržel Zlatou desku švýcarské gramofonové firmy PolyGram za prodej alba Weihnachten, jehož výtěžek byl věnován švýcarským paraplegikům v Curychu.

Jak naštvat fanoušky

V roce 1985 dostal Karel titul národní umělec a současně převzal dvacátého Zlatého slavíka, po němž na slavičím koncertě v pražské Lucerně veřejně oznámil, že anketu dobrovolně opouští a dává příležitost mladým. Některé fanoušky tím naštval, protože o rok později skončil až třetí, za Daliborem Jandou a Petrem Nagy, publikum ale bylo nadšené jeho duetem s tehdy teprve jedenáctiletou Darinkou Rolincovou Zvonky štěstí. O rok později získal Platinovou desku Supraphonu pro nejprodávanějšího interpreta v historii československého gramofonového průmyslu. A pak ho čekalo překvapení, kterému zpočátku sám nechtěl vůbec uvěřit.

Pokračování v pondělí 12. srpna

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, iDnes, Blesk, Aha!, Karel Gott: Má cesta za štěstím, Pavel Klusák: Gott. Československý příběh)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská