Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Gottova sláva za Velkou louží, proměněná v tvrdou dřinu, a zázračný plod jediného nočního mejdanu. Tajnosti slavných

02.08.2024
Gottova sláva za Velkou louží, proměněná v tvrdou dřinu, a zázračný plod jediného nočního mejdanu. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Jana Adama

Popisek: Karel Gott s rakouským zpěvákem a skladatelem Udo Jürgensem při přípravě na Eurovision Song Contest v roce 1968

Legendární turné v Městě hříchu, lepší než Helena Vondráčková a frontální útok na německy mluvící fanoušky, který málem zhatila vojska „spřátelených armád“. (Pokračování ze středy 31. července)

Uvolnění společenské atmosféry v druhé polovině šedesátých let umožnilo Karlu Gottovi přijmout v roce 1967 nabídku snů, angažmá v americkém městě hříchu Las Vegas. S orchestrem divadla Apollo, v němž hráli mimo jiné fenomenální klavírista Rudolf Rokl či kontrabasista a hlava slavné romské muzikantské rodiny Antonín Gondolán, tam vystupoval osm měsíců. Tříhodinová program na scéně Venus Room a pravidelné půlnoční představení byly ale více než únavné. „My přijeli a sklapla nám čelist. Z Apolla jsme byli zvyklí zahrát dvě věci, pak následovala moderace. Až když jsem viděl Sinatrův koncert, pochopil jsem, co znamená pracovat a vydělávat peníze. Dvě hodiny neslezl z pódia a na konci vystoupení rozdal fanynkám všechno, co na sobě měl,“ zavzpomínal po letech pro Blesk Antonín Gondolán.

 

My World (Il Mondo) – host v Gilbert Bécaud Show:

Nejlepší kapela pro nejlepšího zpěváka

Angažmá v lasvegaském hotelu New Frontier tedy nakonec nebylo tak velkolepý kšeft, jak Karel později říkával, a údajně bylo ukončeno kvůli nízké návštěvnosti. Nabídka snů, která se proměnila v každodenní dřinu, ale znamenala neocenitelnou zkušenost. Navíc byla spojena s návštěvou New Yorku, Los Angeles a Hollywoodu a došlo i na jednání s americkým producentem a skladatelem Robertem Mellinem o nahrávání desek pro anglicky mluvící země. Po návratu se Apollo změnilo v Orchestr Ladislava Štaidla, jehož členy byli stoprocentní profesionálové a hrát v něm bylo ctí. Nejlepší zpěvák prostě musel mít nejlepší kapelu. Přesto mu Zlatého slavíka za tok 1967 vyfoukl Waldemar Matuška.

Zlatý hlas z Prahy

V roce 1968 odstartoval tradici koncertů v pražské Lucerně a éru miláčka německého publika, kterou zahájil prvním samostatným koncertem v hamburské Musikhalle. Reprezentoval Rakousko v londýnské Royal Albert Hall v mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest s písní, kterou pro něj složil rakouský populární zpěvák a skladatel Udo Jürgens. Získal si tím fanoušky v německy mluvících zemích, 18. května 1968 vystoupil před miliony diváků v show televize ARD a už 1. října 1968 vydal Polydor jeho první LP-desku v němčině i angličtině Karel Gott – Die goldene Stimme aus Prag (Karel Gott – Zlatý hlas z Prahy), která mu vynesla první místo v hitparádě a první turné po deseti největších západoněmeckých městech. A Jiří Štaidl s ním sepsal první knihu Říkám to písní, v níž poprvé nechal nahlédnout veřejnost do svého soukromí, popsal své začátky a první úspěchy a prozradil i neúspěchy.

 

Lady Carneval:

Mimořádně plodný mejdan

Chtěl se zúčastnit mezinárodního festivalu Zlatý kohout v brazilském Rio de Janeiru, a tak po úspěchu Heleny Vondráčkové, která na něm zazářila o rok dříve s písní Karla Svobody, požádal Karel Karla o další hit. Jenže tvůrčí invence si vzala volno, a když už situace začala být vážná, udělal si Svoboda s Jiřím Štaidlem mejdan. „V tom volal Karel Gott. Oba jsme mu lhali, že už to máme. Ke čtvrté hodině ranní nás naštěstí políbila múza,“ zavzpomínal Svoboda v rozhovoru s novinářkou Hanou Höschlovou, která se později k němu vrátila ve své knize Fenomén Karel Svoboda. „Stačilo, aby Jiří řekl dvě slova. To první bylo lady a to druhé karneval. Když byl v nejlepším, zasedl jsem k piánu a ráno byla naše Lady na světě. Třicet minut, jak říká Karel Gott, je přehnaných. Tuším ale, že za hodinu a půl se písnička opravdu narodila. Karlovi jsme ji potom zahráli a společně dotvořili do tří minut.“

Plán, který vyšel na sto procent

S Lady Carneval osadil Gott v Riu deváté místo a získal jednu z devíti Zlatých medailí za interpretaci. Vzápětí s ní vystoupil i na slavném karnevalu a píseň se tak líbila, že s ní nakonec celý karneval vyhrál. Štaidlův text byl následně přeložen do více než třiceti jazyků a zpívaly ji desítky interpretů po celém světě. V době invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 byl Karel právě na mezinárodním festivalu v polských Sopotech a právem mu začalo dělat starosti, co bude dál s jeho pracovními závazky v západním Německu. A tak se vrátil do Prahy a ihned pokračoval na turné do Hamburku. A tam prožil svoji další cvičnou emigraci, po klukovském útěku se spolužákem Oldou, kdy je v roce 1952 odchytila při plížení lesem u Cínovce pohraniční stráž, už druhou v životě.

Pokračování v pondělí 5. srpna

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, iDnes, Blesk, Aha!, Karel Gott: Má cesta za štěstím, Pavel Klusák: Gott. Československý příběh, Hana Höschlová: Fenomén Karel Svoboda)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská