Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co všechno zavinil Semafor, Sinatra z Východu a jak si soudruzi stavěli Rozprávkový dóm. Tajnosti slavných

31.07.2024
Co všechno zavinil Semafor, Sinatra z Východu a jak si soudruzi stavěli Rozprávkový dóm. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize - Karel Šebík

Popisek: Karel Gott v televizním filmu režiséra Ivo Paukerta a scenáristy Jaroslava Dietla Sedm písní a pochybnost, v němž hledal v roce 1967 v davech fanynek svoji první platonickou lásku

Velkolepý rock’n’rollový start s Olympikem, ovládnutí hudebních hitparád a festivalů, vizionářské texty Jiřího Štaidla a první naštvání hradního pána. (Pokračování z pondělí 29. července)

K rozjezdu jeho mimořádné celoživotní kariéry neplánovaně přispělo pražské divadlo Semafor, které bylo v první polovině šedesátých let nejpopulárnější scénou. Právě v něm se totiž zrodilo nejen jedinečné přátelství, ale hlavně významná tvůrčí spolupráce. S textařem Jiřím Štaidlem a jeho o dva roky mladším bratrem, hudebním skladatelem Ladislavem, tvořil v roce 1965 Karel Gott zakládající trojici hudebního divadla Apollo. Dramaturgicky navázalo na semaforské představení Ondráš podotýká ze sezóny 1963/64, za kterým stál mimořádný režisér a skladatel Karel Mareš, jenž objevil celou řadu budoucích hvězd české pop music včetně skupiny Olympic. To je ale na jiné, hodně dlouhé vyprávění.

 

Trezor:

První vavříny

První premiéra hry Jiřího Štaidla Pouť pro dva se konala ve vinohradském divadélku Máj 16. listopadu 1965 a vzápětí Apollo vyrazilo na zájezd do Belgie. Karel zvítězil v soutěži Písničky na zítra s písní Tam, kam chodí vítr spát, která mu vzápětí vynesla i Zlatý klíč na mezinárodním festivalu Intervize v Karlových Varech. S Olympikem nahrál Trezor, který třikrát zvítězil v populární nedělní rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce a stal se rock’n’rollovým hitem. Hlavně ale dorazila nabídka italského hudebního vydavatelství Jolly na účast na festivalu v italském San Remu, spojenou s návštěvou milánské La Scaly. Karel se rychle měnil v hvězdu, ceny v soutěžích a na festivalech už mohl shrabovat hráběmi. V roce 1966 převzal první Zlatou desku Supraphonu pro nejprodávanějšího interpreta roku (v následujících šesti letech tento úspěch zopakoval). Natočil první album v angličtině The Golden Voice Of Prague, které bylo určeno pro export. A koncem roku ho zasáhla první významná ztráta, když v listopadu zemřel profesor Konstantin Karenin, jenž významně přispěl k vytváření jeho pěveckého projevu a práci s hlasem.

Kouzlo nechtěného

Z 1. Mezinárodního festivalu taneční písně v Bratislavě si přivezl Stříbrný klíč Intervize za píseň Mám rozprávkový dóm, která svým názvem přímo nabídla národu jednu nelichotivou přezdívku. Shodou okolností totiž právě v té době začala na pozemku vedle pražského Národního muzea unikátní rekonstrukce a dostavba někdejší budovy peněžní burzy, do níž se po p jejím, zrušení provizorně přesunul v roce 1948 z Rudolfina parlament. Stavělo se od roku 1968 za provozu a v lednu 1969 tu poprvé zasedlo Federální shromáždění, které tak dostalo svůj rozprávkový dóm. Národ se bavil, mnohem méně už ale soudruzi, kterým se stalo trnem v oku víc Gottových hitů. Například už v květnu 1966 vznikla ve Studiu Strahov nahrávka písně Jaromíra Klempíře Pošli to dál, kterou otextoval Jiří Štaidl téměř vizionářsky. Jako by při jejím psaní tušil, co naši zemi čeká o dva roky později. Od počátku při jejím poslechu mrazilo pamětníky druhé světové války v zádech, po 21. srpnu 1968 už pak nejen je.

 

Pošli to dál:

Sinatra z Východu

Vzápětí se začala šířit Karlova sláva i v zahraničí. Odstartovalo ji vystoupení divadla Apollo na Světové výstavě EXPO ‘67 v kanadském Montrealu a účinkování v programech kanadské televize. Francouzský tisk o něm psal jako o přírodním úkazu z Východu, západoněmecký mu nadělil přezdívku Sinatra z Východu. Podepsal první smlouvu s britským gramofonovým koncernem Polydor Records, která pak byla po třiceti letech spolupráce proměněna na doživotní. Mimo jiné byl hostem v televizní show francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda v německém Saarbrückenu, která byla vysílána i v USA a Kanadě.

Naštvaný prezident

Navzdory tehdy už pořádně nabitému pracovnímu programu stihl stanout i před domácími filmovými kamerami. Do kin právě vstoupila povídková černá komedie Jana Němce Mučedníci lásky, na dlouhá léta poslední film uznávaného tvůrce tzv. nové vlny, natočený s kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Auto, kterým v něm Karel coby zpívající posel přijíždí, má poznávací značku G-1. Byla to variace na limuzínu prezidenta Antonína Novotného, označenou P-1, což na Hradě vzbudilo velkou nevoli. Zazpíval si a zahrál i v hašlerovské romanci Zdeňka Podskalského st. Ta naše písnička česká. Hlavně ho ale čekalo půlroční angažmá v Las Vegas.

Pokračování v pátek 2. srpna

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Supraphon, iDnes, Blesk, Aha!, Karel Gott: Má cesta za štěstím, Pavel Klusák: Gott. Československý příběh)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská