Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Druhé drama na Ruzyni, Evina nejkrásnější krajina a co chlap prostě neunese. Tajnosti slavných

17.07.2024
Druhé drama na Ruzyni, Evina nejkrásnější krajina a co chlap prostě neunese. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Eva Pilarová ve svém prázdninovém recitálu …a stvořil ženu, který natočila ke svým třicetinám v roce 1969 s prvním manželem Ivy Janžurové Janem Eisnerem, jenž napsal scénář a chopil se i kamery. Jen na konci klipu Swing Evu zastoupila při skoku ze skokanského můstku do vody dublérka, protože produkce nechtěla riskovat její případný úraz.

Zatímco na scéně zářila jako naprostá jednička československé populární hudby, v soukromí ji drtila série problémů a dramat. I když zpočátku se zdálo, že konečně bude i její život jen zalitý sluncem. (Pokračování z pondělí 15. července)

Po bleskurychlém startu kariéry brzy obsadila první příčky hitparád, vystupovala sólově, nazpívala řadu nesmrtelných duetů a sbírala ocenění, kde se dalo. Úplně první zlatou medaili v oboru jazzového zpěvu přivezla Eva Pilarová už v roce 1962 ze Světového festivalu mládeže ve finských Helsinkách. Prvního Zlatého slavíka z roku 1963 ale převzala až dodatečně v roce 2014, protože tehdy soutěžili muži a ženy společně, takže oficiálně skončila až třetí za Karlem Gottem a Waldemarem Matuškou. A pak už zářila všude, kde se objevila, od Bratislavské lyry přes Děčínskou kotvu, Intervizi, Grand Prix de Disque v Sopotech či berlínský festival Publikumsliebling až po Festival populárních písní v kubánském Varadero, odkud přivezla Cenu za nejlepší interpretaci.

 

Nejkrásnější krajina:

Další bigbíťák

V roce 1965 se oficiálně stala umělkyní na volné noze a Supraphon vydal první dlouhohrající desku, nazvanou prostě Eva Pilarová. Nemohla ale chybět na semaforském albu Dobře placená procházka, na němž mimo jiné nazpívala v doprovodu orchestru Dalibora Brázdy Nejkrásnější krajina s Jaromírem Mayerem. O čtyři roky mladší krásný mužský a chlap každým coulem prý nebral své první úspěchy příliš vážně a ani ve snu ho nenapadlo, že by se mohl stát jednou z největších hvězd bigbeatové éry. Od roku 1963 zpíval se skupinou Mefisto, s níž se ocitl na jevišti Semaforu, vítěze zákulisní přetahované o hvězdy s konkurenčním Rokokem. Stejně jako Eva už byl tehdy rozvedený, z manželství s Vilmou Volkovou, která se později stala hvězdou legendárních Kučerovců, měl dceru Andělu, která se později stala na hudební scéně pojmem jako vynikající klávesistka a zpěvačka. A byla z toho láska jako trám, o kterou se dělili s celou republikou.

Romantika pro fanoušky

Populární zpěvačka a mladší pohledný kolega vytvořili pár snů. Vzali se v roce 1968 na československém konzulátu v Paříži, bydleli tenkrát v malém romantickém hotýlku přímo na Champs-Elysées. Nazpívali několik úspěšných duetů a realizovali spolu do té doby naprosto nevídaný projekt. Televizní diváci s nadšením sledovali několik dílů jejich společného hudebního pořadu, který byl natáčen na Evině známé chalupě na Českolipsku. Zamilovaná hvězda se tím snažila propagovat mimo jiné i svého manžela, myslela to dobře, jenže účinek to mělo právě opačný. Málokterý chlap zvládne pozici, kterou s hrdostí zastával princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., jenž prožil po jejím boku déle než sedmdesát let jako ten druhý a na hrdosti a úctě veřejnosti mu to neubralo ani ždibeček. K tomu je ale třeba zdravá dávka sebevědomí, a to Eva Jaromírovi svou urputnou snahou spíš srážela.

 

Rozhoupej zvony:

Co chlap prostě neunese

Až s odstupem času pochopila, že Jaromír, kterému bylo v době sňatku teprve pětadvacet, se stále více cítil jenom jako pouhý doplněk. „Většina chlapů neunese, když je manželka úspěšnější. Jak jsme si ale řekli ano, vzalo všechno rychlý spád. Po roce a něco jsme se v tichosti rozváděli u soudu na Praze 6,“ zavzpomínala před lety v rozhovoru pro jeden dnes již neexistující deník. „Náš rozchod s Mirkem nebyl dramatický. Když nás rozvedli, šli jsme to zajíst do známé čínské restaurace ve Vodičkově ulici.“ Po jejich rozchodu se dokonce šuškalo, že Mayer neodešel z manželství s prázdnou a z její chalupy si odvezl nejrůznější starožitnosti. „Už to trvalo dlouho. Tři roky spolu, sedm dní v týdnu v kuse, bez pauzy. Žádná dovolená. Člověk byl unavený. A stačilo to. Rozešli jsme po dohodě. Nikdo z nás po druhém neházel špínu,“ dodal Mayer po letech v rozhovoru pro deník Aha!.

Ohnivé peklo

V únoru 1973 na Evu těžce dolehla nečekaná katastrofa. Přijala tehdy s kapelou nabídku z Kuby, že za odehraný koncert si budou moci užít na idylické perle Karibiku místo honoráře dva týdny dovolené zdarma. Pak ale dorazila zpráva z Pragokoncertu, že se kapela musí urychleně vrátit, protože má doprovázet zpěváky na soutěžním hudebním festivalu Intertalent. A tak se muzikanti vydali domů s přestupem v Moskvě, což se jim stalo osudným. Nepodařené přistání moderního Tu-154 na ruzyňském letišti 19. února 1973 se stalo druhou nejhorší leteckou katastrofu na našem území. V ohnivém pekle zahynulo 66 cestujících, mezi nimi i šest členů Eviny doprovodné kapely včetně teprve sedmadvacetiletého kapelníka, kytaristy, skladatele a zpěváka Jiřího Lahody. Přežil jen baskytarista Petr Marcol. „Já si pamatuji jenom tu velkou ránu, kdy celé letadlo zaskřípalo. Když jsem se probral z bezvědomí, letadlo hořelo. V tom ohni a kouři jsem se marně pokoušel rozbít okénko,“ popsal situaci těsně po nárazu. Eva tenkrát naštěstí zůstala na Kubě déle, domů se pak vracela přímou linkou. A o tragédii se dozvěděla až v Praze.

Pokračování v pátek 19. července

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český rozhlas, Česká televize, Blesk, Aha!, Internetová encyklopedie dějin Brna, Paměť národa, Supraphon, evapilarova.cz, Jiří Černý: Zpěváci bez konzervatoře, Eva Pilarová: Vzpomínání)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská