Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vojta Kotek se veze na Vlnách, ozdobený mohutným knírem Jiřího Dienstbiera. A ten knír… VIP skandály a aférky

09.07.2024
Vojta Kotek se veze na Vlnách, ozdobený mohutným knírem Jiřího Dienstbiera. A ten knír… VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Dawson Films (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Vojta Kotek ve filmu Vlny

Jiří Mádl chystal film Vlny deset let, po celou dobu námětu věřila i producentka Monika Kristlová. Tak velký úspěch, jaký příběh novinářů z mezinárodního vysílání Československého rozhlasu v roce 1968 sklidil na premiéře na festivalu v Karlových Varech, možná v očekávání nebyl, proto film nebyl ani v hlavní soutěži.

Nakonec si ale Vlny odnesly z Karlových Varů Diváckou cenu deníku Právo. Tvůrci si jí velmi cení, protože právě tahle cena určitě pomůže přitáhnout diváky do kin. A to je samozřejmě to nejdůležitější. Několikaminutový potlesk ve stoje po skončení promítání v hotelu Thermal si všichni užili, pro tvůrce a herce to byl velký zážitek, ještě víc si ale užijí, když se o filmu bude stejně nadšeně mluvit i od poloviny srpna, kdy bude uveden do kin.

 

Vojta Kotek ve Varech spolu s kolegyní Marikou Šoposkou, foto se svolením KVIFF

Dnes se mluví a píše o velkolepě natočeném filmu evropského formátu, diváci ale ocení nejen skvělou formu, ale především dobrý a svižně vyprávěný příběh.  A ten Vlny rozhodně nabízejí. Historické pozadí dramatických událostí v redakci mezinárodního vysílání Československého rozhlasu ve dnech okupace Československa v srpnu 1968 je v něm sice důležité, Jiří Mádl ale dbal o to, že film musí mít také silný fiktivní příběh několika hrdinů, aby udržel pozornost diváků. Obojí se mu podařilo skloubit tak, že festivalové publikum sledovalo víc než dvě hodiny trvající děj s neklesajícím zájmem. 

Dojatý Vojta Kotek po premiéře

„Tenhle film je opravdu potřeba vidět v kině, protože ten zážitek je naprosto komplexní, zvukově, filmařsky, řemeslně, kameramansky. Ten zážitek je velice silný, protože film je skvěle odvyprávěný a neuvěřitelně strhující,“ řekl hned po shlédnutí premiéry Vln Vojta Kotek, na kterém bylo v rozhovoru pro cervenykoberec.cz vidět dojetí. On sám v něm hraje jednu z vedlejších rolí, určitě ale zajímavou. Zosobňuje totiž Jiřího Dienstbiera, pozdějšího disidenta a ještě pozdějšího ministra zahraničí, o kterém už si jen málokdo pamatuje, že byl v roce 1968 redaktorem Československého rozhlasu v mezinárodním vysílání.

 

S prezidentem MFF Jiřím Bartoškou, foto se svolením KVIFF

Knír pro štěstí

Jiří Dienstbier byl pověstný jako elegán, pečující celoživotně o svůj mohutný knír. Jiří Mádl oslovil Vojtu Kotka pro tuto roli bez castingu. „On mě zná herecky hodně zblízka,“ naráží Vojta Kotek na jejich společné mládí se Snowboarďáky a dalšími teenagerovskými rolemi, i další setkání, kdy si měnili role režisér – herec. Podmínkou režiséra bylo tentokrát, že si Vojta Kotek nechá narůst dienstbierovský knír. „Prý že se autenticky nechají obrůst všichni herci, aby se nemuselo lepit,“ vypráví herec, jak si z něj kamarád trochu vystřelil. „Já s tím měl problémy v jiných projektech a v Máme rádi Česko jsem byl několikrát terčem Prachařových vtipů,“ posteskl si.

 

Ve filmu Vlny má Vojta svůj vlastní mohutný knír

Vrcholem bylo, když došlo na natáčení a on zjistil, že je jediný, kdo je autenticky zarostlý, všem ostatním se masky lepily. „Hned po natáčení jsem to ostříhal,“ líčí Kotek, který knír nosí, ovšem mnohem jemnější. „To ostříhané jsem dal do obálky a osobně věnoval Jirkovi. Prý si to schoval a nosí mu to štěstí,“ vzpomíná na konec svého trápení. Jinak si ale roli užil a bezpochyby kousek toho frenetického potlesku mohl vztáhnout i na sebe. Však ho to také dojalo až k slzám. 

Konec Máme rádi Česko

Každý pátek jsme Vojtu Kotka vídali v oblíbené soutěžní show TV Prima Máme rádi Česko. Čtyři roky tu spolu s Jakubem Prachařem byli kapitány soutěžních týmů, čtyři roky se Kotek trápil tím, že Prachař je mnohem úspěšnější a jeho tým mnohem častěji vyhrává, protože mu nepochopitelně přeje i závěrečné kolo štěstí. V jednom dílu letos v dubnu se Vojta Kotek rozčílil tak, že na konci odhodil mikroport a se slovy „Já tady končím!“ opustil studio. Pravděpodobně již v tu chvíli věděl, že Máme rádi Česko má odzvoněno a další sezóna nebude. Vojta Kotek není tak spontánní bavič jako třeba Jakub Prachař, možná mu ten konec pořadu ani tolik nevadí. Navíc satisfakcí oběma kapitánům může být, že pořad s Martinem Dejdarem Kdo se ptá?, který už v červnu Máme rádi Česko nahradil, se zdaleka nepovedl podle očekávání, je zdlouhavý a nudný. Takže kdo ví, jestli Prima nepovolá raději své populární kapitány zpět.

 

Ve filmu Vlny

Deset malých černoušků na Jadranu

Mezitím si poněkud nesourodá skupina deseti herců vyjela na ostrůvek na Jadranu, kde natočili kriminální komedii Bóra. Příběh šestidílné komediální detektivky se otevírá ve chvíli, kdy chorvatské pobřeží zasáhne extrémně silná bouře zvaná bóra. Nezkrotný přírodní živel odstřihne od zbytku světa maják na malém ostrově uprostřed Jadranu. Ostrov má v pronájmu česká agentura, která zde pořádá kurz s názvem „Setkání se smrtí“ pro českou a slovenskou klientelu. Když bóra propukne, devět účastníků kurzu zjišťuje, že jejich vedoucí je mrtev. Byl zavražděn. Mobily účastníků jsou, podle pravidel kurzu, uzavřeny v sejfu. Podezření padá na desátého účastníka, který se o předchozí noci záhadně vytratil. To je ale záhy vyvráceno, a je tak jasné, že vrahem je jeden ze skupinky trosečníků. Připomíná vám to Agathu Christie a jejích slavných Deset malých černoušků? Nebo roztomilou parodii na šestákové detektivky Fantom Morrisvillu? Nejspíš to bude pokus smíchat obojí. Jak se to Nově povede a jak se dokážou sehrát Vojta Kotek, Zuzana Mauréry, Aňa Geislerová, Jan Révai, Tomáš Maštalír, Ivan Lupták, Klára Melíšková, Predrag Bjelac, Elizaveta Maximová a další pod vedením režiséra Marka Najbrta, uvidíme pravděpodobně začátkem příštího roku. 

Voyo rozpitvá v pěti dílech Kauzu Kramný

Pětidílná dokumentární série se věnuje případu Petra Kramného, odsouzeného za vraždu manželky a dcery během rodinné dovolené v Egyptě v roce 2013. Nebývalý zájem médií a veřejnosti, spolu s ochotou Petra Kramného s novináři hovořit, vedl k bezprecedentnímu počtu vydaných článků. Pod nánosem senzace chtivých zpráv se ale ztrácela fakta, co se v egyptském hotelu stalo, i co tragédii předcházelo.

 

Vizuál dokumentu, foto se svolením TV Nova

Ve vyprávění příbuzných, blízkých přátel, právníků, znalců, odborníků i samotného Petra Kramného se po více než deseti letech dokumentarista Petr Hátl vrací k případu, který rozdělil laickou i odbornou veřejnost a nebulvárním způsobem ukazuje osudy lidí, kterým tato kauza změnila život. Kauzu Kramný můžete sledovat na Voyo od 19. července 2024. 

Nové album Vladimíra Mišíka

Třetí spolupráce s hudebníkem a producentem Petrem Ostrouchovem po albech Jednou tě potkám a Noční obraz je jako vždy v případě novinek Vladimíra Mišíka očekávanou událostí na naší podzimní hudební scéně. „Po vydání Nočního obrazu jsem byl v takovém útlumu. Bylo po covidu, přestal jsem koncertovat... Ale Petr mě probral tím, že mi poslal několik demonahrávek nových písniček, a tím jsem se dostal do takového činorodějšího způsobu existování a začali jsme zase pracovat,“ říká Vladimír Mišík.

 

Vladimír Mišík, foto Zuzana Bonisch (Animal Music)

„Vláďa se mi při každé vhodné příležitosti zmínil, že má nějaké nové texty a významně na mě při tom pomrkával. Spolupráce s ním je vždycky radostná, a tak jsem si je od něj vyžádal, vyhledal ještě pár básní, přizval do party Michaela Žantovského, jehož texty jsem vždycky měl moc rád, a kterého jsem tak trochu vytáhl z textařského důchodu, a začali jsme připravovat nové písničky,“ dodává Petr Ostrouchov. „Bohužel, artróza levé ruky mi nedovoluje hrát na kytaru, neumáčknu struny, takže skládat moc nemůžu, ale o to se postaral Petr, který texty včetně těch mých zhudebnil,“ doplňuje ho Mišík, kterého tedy na albu Vteřiny, měsíce a roky bohužel hrát neuslyšíme. Skvadra deseti muzikantů, kteří se sešli při nahrávání ve studiu, je ale velkolepá a texty Vladimíra Mišíka a Michaela Žantovského ctitele bluesového mága nikdy nezklamou. 

Fotbal je v Čechách víc než láska

S tímto mottem v hlavě právě dotočili Petr Kolečko a Vladimír Skórka novou komedii Kouzlo derby, kterou představili divákům v Karlových Varech. Stylem vyprávění film údajně připomíná slavnou Lásku nebeskou, také se v ní prolíná několik vášnivých příběhů. Jenže protože Petr Kolečko je přesvědčen, že vášeň pro fotbal plane v Čechách víc než vášeň milostná, všechno se točí kolem fotbalu.

 

Jiří Langmajer a Robert Nebřenský, foto Bontonfilm

Tedy kolem jednoho derby odvěkých rivalů Sparty a Slávie. V hlavních rolích se představí Jiří Langmajer, Jitka Čvančarová, Michal Dlouhý, Petra Nesvačilová, Ondřej Sokol, Martin Finger, Michal Isteník, Robert Nebřenský, Jiří Vyorálek a Jiří Lábus. Film je nyní v postprodukci a v kinech by se měl objevit příští rok v létě. 

Zdroj: TV Prima, Nova TV, cervenykoberec.cz, CSFD, Extra.cz, Blesk, Animalmusic.cz, Bontonfilm

 

 

 

Vložil: Ela Nováková