Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Psala mi paní ze Švýcarska. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.07.2024
Psala mi paní ze Švýcarska. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Švýcarský frank

Dostal jsem od ní vynadáno jako malý kluk. Petr Fiala je prý to nejlepší, co mohlo naši zemi potkat. Už se nestydí za svou rodnou hroudu a s hrdostí žije v ekonomickém exilu Švýcarska. Naprosto jsme si nerozuměli. Světonázor úplně opačný. Napsala mi jen pro to, aby mi vynadala a ukázala, jak nízká životní forma proti ní jsem.

Pokusil jsem se s ní komunikovat o ekonomických rozdílech mezi Švýcarskem a Českou republikou. Pokusil jsem se jí vysvětlit, že je skutečně zásadní, když člověk žije v zemi, kde je průměrný plat 200 tisíc měsíčně (údaj čerpaný z OECD pro rok 2024, kdy je průměrná mzda uváděná v přepočtu 200 175,-), a zemí, kde je 43 tisíc. Kde je minimální mzda 120 tisíc a 20 tisíc. Ale kde ceny zboží i služeb jsou přinejmenším podobné (maximálně o několik procent vyšší, ale rozhodně ten rozdíl není 500 % jako u platů). A kde vláda dělá vše pro to, aby se tu žilo ještě hůř. Teď na Novinkách vyšel článek o tom, že třetina obyvatel ČR nemá peníze na nábytek a a často ani na maso k obědu a že stav se zhoršuje.

Nechtěla nic slyšet. Pravila, že Fiala vrací zemi budoucnost, že je, stejně jako prezident Pavel, ve světě vážený, že vystupuje důstojně, je elegantní a vzdělaný. Poté mě upozornila, že je mnohem lépe informovaná než já, protože sleduje dění v České republice přes Český rozhlas i Českou televizi a další seriózní média a že se o Českou republiku nejen zajímá, ale má v plánu se o její budoucnost přinejmenším prostřednictvím svého korespondenčního hlasu postarat. Pak už mě jen varovala, abych neskončil se svým postojem špatně a už se neozvala. S nižší živočišnou formou neradno se zahazovat příliš dlouho, zdá se.

Kolik je asi takových lidí v zahraničí? Nakoukl jsem do útrob ministerstva zahraničí. To uvádí: „MZV nemá možnost vést přesné statistické údaje o počtu českých krajanů v zahraničí. MZV získává informace o osobách s českými kořeny prostřednictvím velvyslanectví a konzulátů ČR v zahraničí, průběžně aktualizuje výsledky sčítání lidu v těch zemích, kde je prováděno, i aktualizuje odhady české přítomnosti tam, kde sčítání neprobíhá. Současný odhad je cca 2-2,5 mil. osob českého původu,“ napsalo ministerstvo. I kdyby se o své voličské „právo“ přihlásila polovina, tak to zásadně ovlivní českou politiku.

Vrátím se k článku z Novinek. „Materiálně deprivovaných je nejvíce minimálně za posledních šest let. Loni jich bylo 657,8 tisíce, což je o 162,9 tisíce více než rok předtím,“ napsaly Novinky. A hned mě napadá, že i těmto lidem politická vrchnost vzkazuje – šetřete si na důchod, je to vaše morální povinnost. Z čeho, to nedodají. Je skutečně zásadní rozdíl mezi českou a švýcarskou ekonomikou. Ale paní ze Švýcar se zasadí o to, aby hlas asociální politiky v České republice zesílil. Protože nejspíš chce, aby se její rodná hrouda ve světě blyštěla jako Švýcarsko. Jenže ona zůstane hroudou bez lesku, protože nemá ten základ 200 tisíc průměrné mzdy. A mizivou, skutečně mizivou naději, že se k takové mzdě propracuje. Lesknout se z České republiky bude jen zpocené čelo mlčocha Fialy.

Jak to říkal prezident Pavel v novoročním projevu? „Máme se, jak jsme se nikdy neměli.“ A paní ze Švýcarska slyší jen tahle slova. Nevidí realitu, ale ovlivňovat ji svým hlasem bude. Bude volit slušné a distingované paňáky, kteří jí korzují v těch seriozních médiích, kam hladového, co nemá na jídlo, nepustí.

To se nám ti „krajánci“ pěkně vyplatí. Své, z našeho pohledu, astronomické platy daní v bohatých zemích, platí si z nich důchodové připojištění, protože na to prostě mají, ale zasahovat do voleb v ČR chtějí, protože jsou hrdí na to, že Petr Fiala vypadá elegantně, seriózně, vzdělaně, důstojně. A to je to jediné, co od své rodné hroudy očekávají. Aby se za ni navenek nemuseli stydět. Že třetina tady uvězněných obyvatel nemá pořádně ani na jídlo, je jim venkoncem ale úplně jedno. Tady když někdo padá na dno, tak na něj také pekelně tvrdě dopadne.

Připadá mi, jako kdyby přejali onu protektorskou úlohu, kterou si ve vztahu k Západu pěstujeme. Oškliví si naši všední realitu a stali se z nich takové podivné nadřazené postavičky, které českou realitu chápou pouze přes optiku svého blahobytu. Nechápou, co se tu děje. Sledují zpovzdálí a povrchně jen Českou televizi a Český rozhlas… aniž by na ně od nového roku dopadla povinnost platit koncesionářské poplatky, samozřejmě. Tuhle informační libůstku jim zaplatí ti, co nemají ani na jídlo. Protože musí. Fiala jim to nakázal a rozšířil tak, že se tomu nevyhne nikdo.

Zdroje: Novinky, MZV, Euro.cz, OECD, ČT

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb