Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna láska, dvě manželství a čtyři muži aneb Jediná zpěvačka v České knize rekordů. Tajnosti slavných

08.07.2024
Jedna láska, dvě manželství a čtyři muži aneb Jediná zpěvačka v České knize rekordů. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize - Jiřina Cinybulková

Popisek: Yvetta Simonová v hudebním pořadu z roku 1972 Melodie, které se vracejí…, proloženém jejími písničkami. V restauraci Hanavského pavilonu na pražské Letné si s ní povídal Karel Štědrý a ke konci se k nim přidal i Karel Vlach.

VIDEO Měla tři životní partnery, kteří byli ve svých oborech respektovanými osobnostmi, dva z nich si dokonce vzala. Největší úspěch jí ale přinesl čtvrtý, na kterého její manželé žárlili. (Pokračování z pátku 5. července)

Desítky duetů nahrála s Milanem Chladilem v šedesátých až osmdesátých letech a vystupovali spolu až do jeho předčasné smrti v roce 1984. „Můj život se točí pořád hodně kolem zpívání, já bez publika nevydržím. Jeden kamarád to před lety vystihl slovy: Už vím, jak to s tebou je – ty ses vdala za publikum. A měl pravdu. Nejdřív u mě bylo vždycky představení, a pak teprve soukromý život. Dělala jsem to špatně – ale už se stalo,“ přiznala v rozhovoru pro deník Právo dáma, bez níž se po desetiletí neobešel žádný hudební televizní pořad. „Zpívala i ve skupině Lištičky, které vystupovaly za éry Jardy Maliny také v kavárně Vltava. Ovšem později se z ní stala skvělá sólistka. Pamatuji se, že už po skončení druhé světové války vystupovala na velké estrádě ve Velkém sále Lucerny. Tam zpívala písničky Karla Hašlera,“ vzpomínal na začátky Yvetty Simonové kdysi populární zpěvák Stanislav Procházka starší.

 

My dva a čas:

Pohoda bez prstýnku

Během manželství se skladatelem a skvělým klavíristou Jaromírem Vomáčkou už byla Yvetta několik let stálicí orchestru Karla Vlacha, se kterým natočila více než šest stovek snímků, a legendární dirigent, kterému celý národ v dobrém přezdíval kaučukový dědek, se stal po druhém rozvodu jejím životním partnerem. Jen on prý na Chladila nežárlil, přesto si ho nevzala. „Už jsem nechtěla. Konečně, já jsem nespěchala ani na první ani na druhou svatbu,“ přiznala. Až s ním prý konečně prožila nejklidnější období až do jeho smrti v roce 1986. Snadné to ale neměla ani s jedním ze svých mužů. „Když jsme s Pavlem Vrbou psali moji knihu, zjistili jsme, že se mí muži většinou narodili v říjnu! Byli Váhy, úplně něco hrozného, proto to sice vycházelo, ale bylo to vždycky na vahách. Kdybych to tenkrát věděla, nešla bych do toho,“ konstatovala v rozhovoru pro deník Aha!.

Chlapi z jednoho soudku

Navíc se ji všichni muži neustále snažili řídit. „Muži mě pořád dirigovali. František Spurný – manažer, Jaromír Vomáčka – skladatel, Karel Vlach – dirigent. Bylo to všechno z jednoho soudku. A nejtvrdší manažer ve střední Evropě byl Milan Chladil. To se dělalo ve dne v noci. Proto ta manželství opravdu nevydržela, to nešlo.“ Hlavní problém jejích vztahů prostě měl konkrétní jméno a všichni její partneři prý na něj strašně žárlili. „Vlastně jsem nikdy neměla chlapa, který by se o mě staral, musela jsem hodně spoléhat na sebe. Všichni moji partneři byli osobnosti, ale ti první dva neunesli, že nestojím v jejich stínu,“ konstatovala s odstupem času. „Milan dělal to, že při zpívání na mě zaujatě hleděl. To nebyl ale zamilovaný pohled, jak si všichni mysleli, on mi odezíral ze rtů, protože neuměl texty.“

Paní Chladilová?

„Milan byl moc hezký chlap, bodrý Moravák, příjemný, vtipný. Rozuměli jsme si jako přátelé i jako zpěváci a prožili jsme spolu víc času než s vlastními rodinami… Dokonce jsme v Praze bydleli ve stejném domě,“ vzpomínala. A tak i když byl šťastně ženatý a měl krásnou rodinu, lidé si zpravidla mysleli, že jsou s Yvettou pár. Občas ji prý fanoušci dokonce oslovovali paní Chladilová. „No, to byl konec,“ dodala. Roli krásné, stále zamilované ženy hrála na jevišti mimořádně přesvědčivě a sklízela za to obdiv a lásku publika. Přesto na pozici skutečné hvězdy aspirovala jen velmi krátce. V prvním ročníku ankety Zlatý slavík v roce 1962 skončila nejvýš mezi zpěvačkami a celkově se umístila druhá. V té době totiž měla anketa pouze jednu společnou kategorii pro zpěváky i zpěvačky, takže jí Zlatého slavíka vyfoukl Waldemar Matuška.

 

Lásky mé:

Tajný recept na mládí

V roce 1984 dostala titul Zasloužilá umělkyně a po smrti Milana Chladila a Karla Vlacha začala spolupracovat s Karlem Hálou či Milanem Drobným. Občas pořizovala i nové studiové nahrávky a počátkem devadesátých let začala znovu vycházet její starší alba. Svého slavíka ale nakonec přece jen dostala, převzala ho v prosinci 2010 a v živém přednosu jí tleskala vestoje celá Státní opera. O rok později pak zvítězila v anketě Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku. Po osmdesátce ji začalo trápit srdce a v roce 2013 musel podstoupit operaci. Přesto na kariéru ani samostatnost nerezignovala. Dál bydlí na Evropské třídě v pražských Dejvicích a důsledně dbá na dostatek pohybu a spánku, který vždy považovala za základ své skvělé kondice.

Velká sláva s Vlachem

Od roku 1984 je držitelkou titulu Zasloužilá umělkyně a 28. října 2017 převzala z rukou prezidenta Zemana medaili Za zásluhy. Na jaře před čtyřmi lety se jí samostatnost málem vymstila, zlomeninu kyčle se ale lékařům podařilo napravit. A v čem spočívá tajemství jejího úžasného vzhledu? Základem je prý práce. „Musím se obléknout, musím se nalíčit a musím si hlavně pamatovat texty. Práce člověka drží. Neumím si vůbec představit, že bych přestala pracovat.“ Loni v listopadubyla v den svých 95. narozenin zapsána do České knihy rekordů jako zpěvačka s nejdelší kariérou, na pódiu už totiž stojí neuvěřitelných osmdesát let. A oslavu jí uspořádal Český rozhlas, velkou party v pražském Divadle U Hasičů vysílal živě v rámci pořadu Tobogán. Kdyby nezpívala, nejspíš by asi byla uvaděčkou nebo šatnářkou v divadle. A kdyby se znovu narodila, určitě by zase chtěla být zpěvačkou. Jen partnery by prý vybírala opatrněji. Vidět a slyšet naživo ji budeme moci například 10. listopadu, kdy Orchestr Karla Vlacha oslaví v Divadle U Hasičů 85. výročí svého založení. Oslava to bude opravdu mimořádná, moderovat ji bude legendární diskžokej Petr Salava a hvězdami bude přímo nabitá.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Český rozhlas, Česká televize, Supraphon, Pavel Vrba: Yvetta Simonová a její osudoví muži, Encyklopedie Prahy 2, iDnes.cz, Právo, Aha!, Blesk, Milan Koukal, Stanislav Procházka: Úsměvy i vrásky Standy Procházky)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská