Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herec se musí podrobit, fungovat v systému. Marek Adamczyk a jeho (relativní) tvůrčí svoboda. VIP skandály a aférky

03.07.2024
Herec se musí podrobit, fungovat v systému. Marek Adamczyk a jeho (relativní) tvůrčí svoboda. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Marek Adamczyk v seriálu Mozaika

V šestatřiceti vyzrál v herce, pro kterého se nabízí mnoho příležitostí. V pohledném mladíkovi se probudilo jisté chlapáctví, osamělá drsnost, která ho může proměnit jednou ve vlajícího bohéma, podruhé v tvrdého policajta. Nejraději by si ale roli na tělo napsal sám, aby si užil pravou tvůrčí svobodu.

Marek Adamczyk utkvěl divákům v paměti hlavně v seriálu Kukačky a jako konkurent vlastní manželky v loňské StarDance. Letos si ale vybírá herecky mnohem pestřejší rok. Kromě vysílané Mozaiky a natáčení kriminálky Buldok z Poděbrad hraje v létě exponované představení Forman na Kampě. A v očekávání je dokudrama Bůh nepřítel, v němž hraje kazatele pronásledovaného komunistickým režimem.

 

S Davidem bych šel na pivo

V Mozaice hraje jednoho ze dvou adoptovaných synů v početné rodině, toho, který si se životem moc rady neví. Rodiči byl vychován k rodinné soudržnosti, duši má laskavou a štědrou, jenže založením také bohémskou a rozevlátou. Nebýt staršího bratra, který mu dává práci, těžko by uživil rodinu. Dětí si s milou pohodovou manželkou pořídil hromadu a klidně by i nějaké přidal, jenže zároveň neodolá vábení milenek, a hlavně toulavým botám muzikanta.

 

Jako David v Mozaice

Marek Adamczyk srovnává v rozhovoru pro Seznam Zprávy roli Martina z Kukaček, který řešil problém vyměněného syna, a Davida z Mozaiky: „Martin je velmi výkonnostní člověk, je to architekt, má velmi analytickou mysl, zatímco David je prostě bohém a je pro něj hrozně těžké v sobě nějakou analytickou stránku najít. Je to člověk, který žije svoje sny, zatímco Martin prožívá v Kukačkách spíš noční můru a používá k tomu svou schopnost přemýšlet racionálně. Tlačí věci před sebou, snaží se držet pohromadě, kdežto David se spíš plácá zleva doprava a hraje na to, že je to sympatický, vtipný týpek, kterému všichni odpustí. Mám pocit, že mám v sobě od každého trochu. Dřív jsem byl víc David a teď jsem víc Martin. Nerad bych skončil jako David, i když je to sympaťák a na pivo bych raději šel s ním.“

K víře nemá vlohy

Role Františka Kolaříka ve čtyřicetiminutovém filmu Bůh nepřítel byla mnohem temnější. Osud baptistického kazatele, kterého komunistický režim poslal do dolů a nasadil mu psí hlavu, má divákům přiblížit vztah demagogického režimu a církve, který nebyl vůbec jednoznačný. Komunisté proti nositelům víry bojovali, zároveň tu ale panoval strach ze síly církve.

 

František se ocitl uprostřed této mlýnice. „Způsob, jakým církev fungovala za totality, je nám poměrně neznámý. Komunisté se jí báli a my ani pořádně nevíme proč. Zatímco o občanském disentu a dalších aspektech boje proti utlačovatelům vzniklo nespočet snímků, o roli církve a jejím boji proti ,rudé hydře' se toho zatím natočilo jen málo. Je na čase to prolomit," myslí si herec, pro kterého role kazatele v pilotním dílu minisérie o zapomenutých osobnostech různých církví za komunismu byla prací snů. A to i přesto, že sám věřící není. „Sám se k žádné církvi nehlásím. Řekl bych, že jsou lidé, kteří mají pro víru větší vlohy, a aniž by o tom museli nějak zvlášť přemýšlet, uvěří a dává jim to velkou životní sílu. Já mezi ně nepatřím, ale někdy bych si přál, aby ano. Tahle síla víry, kterou mezi věřícími vnímám, mě velmi inspiruje,“ svěřil se magazínu Lifee.cz. 

Kriminálky jsou obživa

„Hodně detektivek je jednoduchá záležitost nabídky a poptávky. Detektivka bude fungovat vždycky, nikdo se nebojí do ní dát peníze, ví, že si svoje diváky najde,“ popisuje Marek Adamczyk v rozhovoru pro Seznam Zprávy, jak vnímá množství krimiseriálů v televizích. Sám dává přednost složitějším a duchaplnějším rolím, ale ani jemu se český policista nevyhnul.

 

Ve starším krimi seriálu Specialisté

V létě natáčí Nova nový detektivní seriál Buldok z Poděbrad, ve kterém Marek Adamczyk hraje problematického parťáka Sabiny Remundové. Seriál je laděný komediálně a primárně v něm půjde o to, jak zvládne spolupráci nesourodá dvojice – cholerická policistka po rozvodu, kterou hodně zaměstnávají dvě děti v pubertě a pedantský suchar, který nesnáší, když se do práce tahá soukromí. Marek Adamczyk se se Sabinou Remundovou setkal už v Kukačkách, tentokrát bude ale jejich spolupráce na place mnohem širší, s jejich výkony seriál stojí a padá. A protože oba zrají jako víno, věřme, že i tomuto komerčnímu seriálu dají výkon na plný plyn. 

Forman na Kampě

Divadelní Kampa nabízí každoročně nové životopisné představení o osobnostech naší kultury. Letos je to Forman, životní příběh slavného režiséra, který dokázal uspět nejprve doma a poté v Americe. Marek Adamczyk se na roli poctivě připravoval, nastudoval životní a hlavně pracovní příběh muže, který se tak zásadně dokázal prosadit na obou stranách zeměkoule.

 

Na zkoušce Formana, foto se svolením Divadlo Kampa 

Pro herce je Miloš Forman osobností, která dokázala skloubit nelehké tvůrčí dilema mezi tím, co člověk chce tvořit a tím, co se do něj očekává. „Já si myslím, že to, jak to dokázal Forman, je vykoupené obětí. Všechno tady musel nechat, zahodit a odjet. V té hře mluvíme o tom, že u nás cítil ideologický tlak, v Americe zase tlak komerční. Nikdy nejste úplně svobodný, že byste si dělal jen to, co chcete. A když ano, tak je opravdu výjimečné, že by se vám za vašeho života povedlo uspět. Tihle lidé, kteří jsou hodně před svou dobou, si často musí počkat, až je doběhne. Když jste herec, vaše práce po smrti už neexistuje. Musíte se podrobit, fungovat v tom systému. Nejlepší nástroj, jak si alespoň trochu zachovat věrnost tomu, co chcete vy, je naučit se odmítat projekty, které vás neinspirují. A vkládat energii do toho, co pokládáte za hodnotné. Snažím si nějakou svobodu zachovat, ale stoprocentní svoboda to určitě není,“ popsal svůj obdiv k Formanovi pro Seznam Zprávy. 

Zatím píše do šuplíku

Marek Adamczyk obdivuje herecké osobnosti, kterým se podařilo napsat si roli pro sebe, protože v tom vidí možnost tvůrčí svobody. „Nejjednodušší to mají lidé, kteří jsou nejblíž kreativnímu prameni. Autoři scénářů a her, knížek, možná producenti, kteří mají velkou možnost rozhodovat. Jako herec jste hrozně závislý na tom, jaké příležitosti se k vám dostanou. Dneska jsou ale herci víc schopni vytvořit si příležitost vlastní. To mě fascinuje, toho bych chtěl dosáhnout,“ říká ve výše zmíněném rozhovoru.

 

Focení na Formana, foto se svolením Divadlo Kampa

A pracuje na tom. Zatím spíše sám pro sebe. Píše si kreativní deník, krátké povídky, sci-fi. To poslední považuje za skvělý žánr, kdy člověk může popustit uzdu fantazii. Tak možná se od něj časem dočkáme nějakého projektu, kde té fantazii a tvůrčí svobodě nebude muset přistřihovat křídla. 

Nové velkoformátové nástěnné malby

Malování na zdi zdaleka není jen záležitostí vandalských sprejerů. Stala se z něj zcela samostatná moderní výtvarná disciplína a muraly – obrazy na velkých zdech, zdobí řadu měst. Někdy doplňují nevzhledná zákoutí o sugestivní realistické obrázky domů a jejich idylického okolí, jindy naopak ohromují tím, jaká originální témata přinášejí do městského prostoru.

 

V procesu tvorby, foto se svolením Brainzone

V Praze se nyní koná druhý ročník bienale festivalu Mural & Art Urban Pictus, během kterého vznikne šest muralů od českých i zahraničních umělců. V Plynární ulici v Holešovicích to bude obří malba francouzského umělce Tima Marshe, vzdávající hold známému anglickému přírodovědci a popularizátorovi přírodních krás naší planety Davidu Attenboroughovi, který letos oslavil 98 let. Další mural vznikne v pražském Art Districtu 7 v Holešovicích od brněnského uskupení Malujeme Jinak. Malovat se bude na poměrně novou budovu FIZZ, která slouží jako moderní vysokoškolské koleje a tématem muralu je oslava mládí. 

Anna K. chystá celorepublikové turné

Oblíbená česká zpěvačka Anna K. připravuje podzimní turné, které začne 6. listopadu v Kutné Hoře a bude mít celkem 15 zastávek. Fanoušci po celé zemi se mohou těšit na jedinečnou příležitost užít si nejnovější skladby z nového alba Údolí včel i starší oblíbené hity.

 

„Už se nemůžu dočkat, až se svou kapelou vyrazím za mými milovanými fanoušky! Pokaždé, když vidím, jak s námi zpívají a tančí, mám obrovskou radost, je to nádherná energie, která mě podporuje na mojí cestě v těch nejkrásnějších i těch nejtěžších chvílích života,“ těší se zpěvačka. Foto se souhlasem Redheadmusic 

Nemluvíte německy? Nevadí, jsou tu české titulky

Nejen českými komediemi a americkou produkcí je živ filmový divák. Zajímavé filmy vznikají také v německy mluvících zemích. A právě ty v létě nabízí přehlídka Das Sommerkino. V letních kinech Kinská, na Pragovce a 3KINO na nádvoří Clam-Gallasova paláce se diváci mohou těšit na výběr filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska.  Žánrově pestrý program nabídne komedie i psychologické filmy a přinese aktuální pohledy na současnost i minulost, ale potěší i hudební fanoušky či milovníky výtvarného umění.

 

Snímek z filmu Alma & Oskar, foto SMART Communication

Nejen filmoví fajnšmekři jistě ocení například dokument o hudební scéně 80. let v Západním Berlíně, výpravný film o Almě Mahler a Oskaru Kokoschkovi, komedie odhalující špionážní skandál ve Švýcarsku či napínavý film z prostředí hackerů.

Zdroj: Seznam Zprávy, Lifee.cz, Nymburský Deník, CSFD, Nova, Brainzone, Redheadmusic, SMART Communication s.r.o.   

 

Vložil: Ela Nováková