Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Definice extrémní pravice je stejně pitomá, jako definice dezinformací. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.07.2024
Definice extrémní pravice je stejně pitomá, jako definice dezinformací. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Svastika jako příklad, kam až umí dojít ta skutečná extrémní politika

Na Parlamentních listech dělám občas korektury. Pošlou mi článek, já ho z gramatického i stylistického hlediska pročenichám a pošlu dál k publikaci. A přiznám se k jisté deviaci. I tamní redaktoři občas použijí spojení „extrémní pravice“ nebo „krajně pravicová strana“. Jakmile na takové spojení narazím, prostě ho smažu. Z mé korektorské péče pak vypadne nikoliv „krajně pravicová strana“ ale prostě „pravicová strana“.

Jsem v tomhle jako naše veřejnoprávní Česká tisková kancelář (ČTK). Ta se také rozhodla bezhlavě nenálepkovat a o teroristickém hnutí Hamás nebude psát, že je teroristické. Pouze radikální. Nevím, kdyby strana Marine Le Penové měla na kontě stovky a stovky násilně zabitých, krajně pravicové existence je v článcích nezbavuju. Ale oni nevraždí, neplánují žádnou radikální či extrémní revoluci. V programovém prohlášení nemají nic extrémního ani krajního. Ale podle médií jsou extrémně pravicoví. 

Jen v lecčems chtějí zařadit zpátečku a vrátit vlastní zemi do světa definovaného biologií základní školy, kde jsme si všichni, i ti cudní z nás, v sedmé třídě nalistovali okamžitě stránku s pohlavními orgány s přísně danou definicí muž a žena a dál nic. Do světa, kde jsou dveře otevřené, co by ne, ale ne pro každého sexuálně nevybouřeného kriminálníka, který po překročení hranice začne zkoušet naši trpělivost kudličkami a znásilněníčky, které jim pak naše benevolentní justice odpouští a trestá ty, kteří se tomu brání (teď to proběhlo v Německu, psaly Novinky. Patnáct sexuálně deprimovaných hovad na hranici zletilosti znásilnilo dívku pod hranicí zletilosti. Dva dostali podmínku, ostatní pustili bez flastru a žena, které z toho ruply nervy a vynadala jim za to, šla do kriminálu... tohle, přiznávám, mi zní jako krajní extrém německé justice, ale nikdo jí takovou nálepku nedá). Do světa, kde se příroda chrání bez likvidace celé společnosti, ekonomiky, průmyslu, energetiky i soudnosti. Do světa, který dává smysl.

Podle definice nynější politické i mediální nadvlády jsou takové tužby extrémně pravicové, případně krajně pravicové. Přesně takové to Fialovo – my v pětikoalici jsme jediní demokrati, ostatní jsou extrémisté nebo populisté. Nálepka, která ukazuje jediné. Jak je ten Fiala a spol. krátkozraký. Ba snad až slepý.

Přitom je zajímavé, že o extrémní či krajní levici nemůže být ani řeč. Proti Le Penové ve Francii stojí spojení do jednoho šiku koalice velmi levicově vyhraněných stran a hnutí. U mnohých by se dalo snad až pochybovat o příčetnosti. S Green Dealem, kvůli kterému teď Německo zpívá svou labutí píseň (a my s ním), nejsou vůbec spokojení. Ne kvůli jeho pro průmysl i ekonomiku likvidační potenciál, ale pro jeho malou razanci. Je potřeba jít dál (nejspíš už zcela otevřeně proti existenci člověka jako takového), ale takovou koalici novodobých levicových lunatiků se neodvážíme označit za extrémní či krajní levici. Chraň nás ruka páně. Jako je Fiala demokrat, je i taková levice demokratická. Pouze demokratická. Bez přívlastků.

Tak maximálně o stranách a hnutích jako je česká levicová koalice Stačilo! se dá říct, že je extrémní levice. Protože Kateřina Konečná protlačuje na světlo světa skutečně levicová témata viděná skutečně levicovým pohledem. Stačilo! jako levicová koalice pro lidi práce, nikoliv pro kavárenské žvanily, kteří se ve své nikdy nekončící nudě prožvanili až k tisícímu a prvnímu pohlaví. A politiky kavárenských žvanilů, to je, uznejme, velmi extrémní a krajní pohled na svět. Stát za člověkem, který denně projde přes píchačky a systém ho odírá, kudy chodí. Extrém. Krystalický. Mediálně čistá levice pak je, že takového člověka práce systém odírá, aby dal ze svých peněz na kavárenské vynalézání tisíci a druhého pohlaví. Pojmy se nám pomátly. Dokonale. Stejně jako počet těch pohlaví.

Kde je tedy definice oné extrémní či krajní pravice? Nebo je to jen přihlouplá nálepka, která má za cíl jediné? Zmanipulovat a ovlivnit rozhodování lidí? Protože nikdo nechce být extrémní. Ani krajní. Kdo si dá na triko, že bude volit Babiše a půjde s tím do práce? Už tisíckrát bylo každému médii a vládními politiky vysvětleno, že Babiš je zlo, čiré zlo, které chce zavést zemi do Moskvy a vybudovat tu přinejmenším gulagy, kde vězni budou pracovat pro Agrofert. Goebbelsovu poučku, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou, žijeme v dnešní době permanentně. Za Babiše si můžeme dosadit kterékoliv jméno – Marine Le Penová, Nigel Farage, Petr Bystroň, Georgia Meloniová, Viktor Orbán, Robert Fico, Filip Turek, Kateřina Konečná, Matteo Salvini... Zplozenci pekla, křičí falešné nálepky na tyto postavy... strůjci pekla.

Teď kde je extrém. Ve Francii první kolo voleb v neděli vyhrála o chlup Marine Le Penová. Ještě ten den se tisíce a tisíce příznivců Macrona a levicových stran vrhly do ulic a udělaly tam předpisový brajgl i s hořícími auty a odpadkovými koši.

Budoucí fašisti se zrodí z antifašistů, řekl možná Winston Churchill. Možná že neřekl a jen to prostorem zní jako jeho citát. Ale na tom nesejde. Ať to řekl, nebo neřekl, připadá mi, že v těch slovech právě teď žijeme. Ti, kteří se tváří, že za demokracii bojují, seč jim síly dovolí, samotnou demokracii ničí a v rámci ochrany svobody kriminalizují samotnou svobodu. Což nám soldateska bez svědomí ze Strakovy akademie ukazuje prakticky denně. Snad mě za takový postoj vládou Petra Fialy zřízený vrchní cenzor Otakar Foltýn nepošle na převýchovu.

Zdroj: Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb