Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sláva rozmanitosti. Babišovo ANO, Okamurovo NE a Fialovo Možná. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.07.2024
Sláva rozmanitosti. Babišovo ANO, Okamurovo NE a Fialovo Možná. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Andrej Babiš

Andrej Babiš chytil druhý dech a odešel z progresivistické frakce Renew Europe. Chce naplňovat předvolební sliby. A tak zakládá frakci novou, vlasteneckou a zaměřenou na obranu národů před unijními federalisty. Je to dobře. Na jednu stranu určitě. Na druhou stranu možná ne tolik.

Ve frakci chce být s Orbánovým Fideszem a rakouskými Svobodnými. V médiích už jsou k dočtení nálepky o krajně pravicové frakci. Hnojomet je nabitý a bude se odstřelovat. Jak už jsme zvyklí.

Ale podívejme se na rozložení sil v Evropském parlamentu. Frakce Lidovců bude mít nejspíš 185 křesel. Do této frakce napochodovala TOP 09 i KDU. Lidovcům oproti minulému období tři křesla přibyla. Frakce Sociálních demokratů získala 136 křesel. Oproti minulému volebnímu období ztratila 18 křesel. Liberálové, ona Babišova dosavadní frakce Renew, získali 77 křesel, úbytek oproti minulému období 31 křesel. Hnutím ANO zahřáté a nyní opuštěné místečko okamžitě zasedli dva STANaři Farský a Nerudová. Jak se někde křiví hodnoty, STAN tam nemůže chybět.

Zdá se tedy, že dosavadní promigrační a progreendealové složení parlamentu získalo přes 50 procent. A právě toto křídlo zůstává i přes mírné oslabení pevné a jednotné. Druhé housle lidovecké nadvládě pak hrají Zelení (s osiřelou pirátkou Gregorovou) a zvyšují tak jejich dosah.

Na konzervativní straně jsou sice patrné velké přesuny z frakce do frakce, vznikají nové, přelévají se v nich europoslanci jako živá voda, ale účinek to bude mít naprosto minimální. Něco jako když chce Babiš s Okamurou něco prosadit ve Strakovce. Vládní většina je prostě převálcuje a nebaví se s nimi. Takže konzervativní frakce se mohou přelévat, jak chtějí, hlas nebudou mít prakticky žádný.

Navíc jsou všichni tak příjemně rozdrobení a rozbití a rozhněvaní jeden na druhého. ODS, která dlí svým pozadím a třemi europoslanci ve frakci Konzervativci a reformisté, ústy Veroniky Vrecionové deklarovala, že pokud by Filip Turek od Přísahy a Motoristů chtěl k nim, může na to rovnou zapomenout. Ač si Turek s Vondrou ve velké části politického pohledu na svět prostě notují. Osobní animozity ovšem velí nemluvit spolu.

To samé se děje na celé konzervativní (ať už zleva, nebo zprava) scéně. Ti spolu nemluví, tamti na tamty kydají, pomlouvají se, nesnáší se, opovrhují sebou, na chodbách se nezdraví. A tak zakládají jednu frakci za druhou (nově mají vzniknout tři konzervativní). Ano, jistě, předpokládám, že budou hlasovat podobně, ne-li u většiny otázek stejně. Ale přesto nevytvoří silný val, který by byl setsakra slyšet.

Ale nevadí. Stejně to houfování do koalic nemám rád. Vždyť nám ve vládě sedí z hlediska politických pólů naprosto protichůdné strany.

Koukněme na Babišovo ANO. Tam je to zajímavé.

Líbí se mi Babišův úmysl postavit frakci na formátu Visegrádské čtyřky + Rakouska. Takové pěkné a nostalgické navázání na Rakousko-Uhersko. Do budoucnosti by taková frakce mohla nést ovoce. Jenže ono „do budoucna“ se chystá až na další volby do Evropského parlamentu. A to je nesmírně daleko, když zákulisní čachry vypadají tak, že Evropská komise pojede prakticky beze změn. I se svou promigrační a greendealovskou politikou. Ale nešť, co jsme si zvolili, to máme. I se všemi důsledky.

Ale na Babišově hektické povolební činnosti jde vidět, že hnutí ANO nespí na vavřínech a chystá se ve volbách do českého parlamentu dobýt Českou republiku orbánovským způsobem. Jaký je vzkaz voleb do Evropského parlamentu? Silný nárůst hlasů, které si objednávají konzervativní a pro zemi ochranitelský způsob politiky. A Babiš takovou objednávku slyší a reaguje na ni. Je to populismus? Ale není, je to reálná politika, která vnímá, kde je třeba kout železo, protože tam to společnost pálí. Že jde Babiš tam, kam vane vítr? Když to srovnám s téměř eurofedaralistickou vládní koalicí, jsem vděčný i za to. Z nouze vděčný.

Jak na takovou objednávku z voleb do EP reaguje vládní ODS? Zaslechl jsem z kuloárů, že je z vládní na europarlamentní ODS tlak na to, aby opustila frakci konzervativců a reformistů a přestoupila k Lidovcům. Aby SPOLU bylo skutečně celé spolu. Předpokládám, že Alexandr Vondra se brání. Ale společné kandidátce, na které se mu svezli tři černí pasažéři z TOP 09 i KDU, se také bránil. A co z toho, nic.

Jediným skutečně poraženým v tomto případě bude Tomio Okamura, kterému svým krokem ANO vyluxuje poslední zbytky věrných. Okamura, neudělá-li zázrak, v politice končí. I přes sliby, že teď se do toho v SPD opřou, to po volbách nevypadá, že by se u SPD něco změnilo. Jede stále stejnou písničku, kterou už notuje do veřejného prostoru přes deset let. A to omrzí. Babiš svým krokem zároveň pracuje s další konkurencí, s Motoristy, Přísahou a venkoncem i se Stačilo! Kateřiny Konečné. A pokud v půlce neztratí dech, můžeme se pomalu těšit na to, že ANO získá v Poslanecké sněmovně orbánovskou většinu. A víte co? S pohledem na nynější vládu to přivítám s fáborky v rukou. 

A neodpustím si dodatek. Evropský parlament není zákonodárný. Plní jen roli jakéhosi symbolu předstírané demokracie. Faktickou politickou moc má v ruce lidmi nevolená Evropská komise, na jejímž vedení se dohodnou při zákulisních hrách jednotlivé hlavy členských států a frakcí parlamentu. Politickou moc pak má ještě Rada Evropy, která je složená z prezidentů nebo premiérů jednotlivých zemí (případně jednotlivých ministrů). Evropský parlament v tomto trojlístku hraje roli bezmocné stafáže. Toliko k tomu, do jakého kanálu a s jakým označením jsme naházeli hlasy.

Ale přinejmenším můžeme pozorovat, jak se jednotlivé strany chovají v Evropském parlamentu. Vykoupí se Babišovo hnutí založením nové frakce z toho, jaké progresivní mávače a přikyvovače dovedlo do Evropského parlamentu v minulých letech? Nejspíš ano, bude v opozici. A z opozice se politika dělá mnohem jednodušeji. Stačí jen nadávat jako hasačert. Přesune ODS svou trojhlavou saň do lidovecké frakce? I na tom by šlo mnohé vidět a poznat.

Nu, volby do poslanecké sněmovny budou nadmíru napínavé. Tedy… možná tolik napínavé ani nebudou, když si teď vládní koalice Petra Fialy schválila doping ve formě korespondenčních voleb a rétoricky i politicky se chová jako spolek demagogů.

Zdroje: Aktuálně, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb