Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když zemědělec nemůže usnout hrůzou z velké úrody. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.06.2024
Když zemědělec nemůže usnout hrůzou z velké úrody. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Distopický pohled, který bychom měli brzy vymýtit z naší reality

Zemědělci si stěžují, že je čeká velká úroda. Ba přímo naříkají. „Bojím se, že když bude sklizeň dobrá, tak bude tlačit na cenu,“ řekl MF DNES předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Očekávám zvýšený počet žádostí o dotace, protože příliš velká úroda se musí něčím krýt. Ozvat by se měli i vlekaři. Celý ten apokalyptický systém by pak mohla završit tisková konference ministra zemědělství, kde by užaslý lid zpravil o rozdojení cvrčka, toho pokrmu budoucnosti.

Pan Pýcha, nevěda, že předchází pád, svými slovy dává na modlení, aby polnosti české sežehla krutá řež krupobití či aby se kapří polnosti rozlily do polností sedláckých. Všechnu tu úrodičku zničit, aby byl nedostatek, aby cena letěla do nebíčka, aby Pýcha, co pádu předchází, si mohl mnout ruce a do médií naříkat, že úrodička popelem lehla a že vyšší moc a že by to chtělo nějaké dotace kompenzační a tolik, tolik senzační. Protože sedlák, sedlák, ten se změnil na zemědělce. Už ani rolníkem není.

A už zemědělcům slibují úlevičky. Z Ruska, Běloruska, ba i z Ukrajiny jsou obilné veletoky zavřené, zní z vyšších míst přes iDnes, trh nebude přesycen, ale hladov. Ceny zemědělcům porostou, trh bude ujařmen plány vrchnostenskými, na vagónech snad konečně plombičky a ukrajinská úrodička nechť se probíjí na blízkovýchodní či africký trh, kde jsou ceny daleko, daleko nižší. My se dál, ku potěše zemědělce i obchodníka, s Pýchou i v pádu, budeme rochnit v pomejích, které jsou o tolik, tolik dražší. Už jen proto, že jsme si je dávno před nákupem předplatili na dotacích. Na každý hektar přesně vyměřená dotace, na každý krtinec sloupek v žádosti o podporu.

A podívejme se jako kněžna Libuše do budoucnosti a hledejme v ní toho našeho Přemysla Oráče nové doby. Je tam, něco kutí na prahu své umělou inteligencí řízené pastoušky. 

Světlo světa totiž spatřila jedna agentura. Zaměřená na zemědělce, kteří své sedláctví a rolnictví nechali zarůst jako neobdělaný úhor a vrhli se na zemědělství dotační. Agreena, tak ji v progresivistických ministerstvech pro úpění z kambajnů nazývají. Tam se, milí zemědělci, zaměřte. Vyplácí takzvané pěstování uhlíkové neutrality v zemědělství. Tam jsou výnosy obdivuhodné. Čím méně emisí, tím větší výnosy, tedy čím méně obdělané půdy, tím větší výplata. Nechat zarůst úhor je cíl, ke kterému všichni rádi spějeme. S Pýchou i pýchou. I tím pádem. Vstříc uvědomělému hladomoru.

Místo kedlubny pěstovat remízky, místo obilí semináře, místo řepy zapřísahání na matičku Gayu, místo brambor přilepování se k silnici. A do kravína, jehož obyvatelky si převzala wellness služba nejbližší kafilérky, si vyvěsit plakát Grety Thunbergové v nadživotní velikosti, aby byla alespoň nějaká vzpomínka na to, že v kravíně kdysi byly krávy. A klanět se a klanět. Každá molekula ušetřeného oxidu uhlíku bude oceněna platbou z veřejných rozpočtů.

A s Agreenou už bude jedno, že svítí slunce, prší, mrznout by mohlo i v srpnu, bylo by to jedno. Agreena chce s podporou unie uhlíkově neutrální zemědělství. Tam už bude Pýcha jen sedět a přepočítávat nasyslené penízky při pohledu na býlí, které mu bude požírat kdysi úrodnou hroudu. A k uhlíkově neutrálnímu zemědělství míříme. Dotačně se to v té unii tak, ale tak pokroutí, že vypěstovat tunu obilí bude pro dobrodruhy. Však v Dánsku už takovým drzým sedlákům zavedli uhlíkovou daň, informovala iDnes.

Nakupujte si pole a louky. Staňte se uhlíkově neutrálním zemědělcem. Že byste museli rozumět sedlácké živnosti? Ale vůbec. Budete sedět, přepočítávat peníze, pole i louky budou zarostlé bodláčím, stačí jen občas, ze zvyku, zakvedlat veřejnou diskusí s prohlášením, že zemědělci mají těžký uděl. Svítí slunce, nebo prší, nebo jsou mrazíky, nebo moc hrabošů. Úroda bodláků uhlíkově moc bohatá, nebo příliš malá. Nářky se nezmění, jen cena jídla poroste. Stejně jako hlad unijního rozpočtu.

Zdroje: iDnes, Novinky, Agreena

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb