Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pochybovat zakázáno. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.06.2024
Pochybovat zakázáno. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Spravedlnost s páskou na očích

Pět mrtvých, kteří lemují vládu Petra Fialy (psal jsem o tom 17. 6. - viz Psali jsme), nechávají policii v klidu. Zato proti Pavlovi Zítkovi, hochštaplerovi ze sociálních sítí, bylo vyhlášené mezinárodní pátrání. A byl polapen na Slovensku, kde se nejspíš chtěl skrýt před nenechavou rukou zákona. Jenže ruka zákona, ta dosáhne i do pastoušky někde pod Tatrami. I tam se blýská české pojetí podivné spravedlnosti.

Je mi naprosto ukradené, co Zítko hlásal. Ke genocidě nevyzýval, jen své následovatele vedl k nedůvěře v systém. Božínku, vlastně nedělám nic jiného. Kritizuju, poukazuju na chyby systému, v poslední době dokonce zpochybňuju jeho příčetnost. Teď člověka, který kritizoval a zpochybňoval, vzali do vazby a budou na něm vykonávat spravedlnost. To nutně vyděsí.

„Zítko podle obžaloby, jejíž část má ČTK k dispozici, v roce 2021 v době pandemie covidu-19 na sociální síti zveřejnil videa, ve kterých například mluvil o podle něj negativních zdravotních důsledcích očkování proti covidu-19,“ napsala k věci Česká tisková kancelář. Tuším podle zvěstí, které se ke mně dostaly, že Zítko byl trochu vypjatý a ukřičený, jeho boj proti covidovým opatřením byl jaksepatří přihlouplý ve smyslu – všichni tu umřeme – kdy tvrdil, že 95 % očkovaných třetí dávkou je po smrti. Či prodával fén, který z kohoutkové vody udělá pramenitou a ozdravnou.

Předpokládám, že drtivá většina Zítkových slov byly prostě nesmysly, přesto nejde souhlasit s jeho vzetím do vazby. Jde totiž o principy svobody. A zákony na zavírání blbců jakéhokoliv druhu v České republice zatím nemáme. 

Koukněme na princip svobody na praktickém příkladu. Otakar Foltýn, koordinátor strategické komunikace (tak se teď nově říká vrchnímu politrukovi) ve Sněmovně před svým nástupem řekl: „Žádnou cenzuru dělat nebudu. Pakliže někdo tvrdí, že ano, tak tímto říkám, že prosazuje ruský narativ, jedná proti zájmům vlastního státu a je kolaborantem současného kremelského režimu proti zájmům České republiky,“ prohlásil ve Sněmovně budoucí vrchní cenzor Foltýn.

Co tím Foltýn myslel? Pokud někdo bude tvrdit opak toho, co tvrdí on, prosazuje ruský narativ, je kolaborant Kremlu a jedná proti zájmům České republiky. Jeho slova, post i lidé v pozadí jsou pak hybnou silou pro to, aby pokračovalo napjaté ticho stran svobody projevu, které Fialova vláda metodou pokus omyl zavádí od svého nástupu. Představuje cenzor Foltýn ono Fialovo „právo na korigované informace", jak pan premiér prohlásil v rozhovoru pro Deník? Nejspíš ano.

To znamená, že přinejmenším v novinářské branži je nutné se vyhnout určitým citlivým tématům. Jakým? Všem, která nejsou v souladu se systémem. Přichází likvidace jako za tuhého socialismu padesátých let? Ale vůbec. Jen na obrazovkách a na stránkách médií přestali být vidět lidé, kteří nesouhlasí. Redakce tak naplňují onen „narativ“ ticha, kdy je lepší o něčem nepsat a nemluvit. Pro příklad právě pochyby o covidu, jeho původu, o dopadech očkování, klesající porodnosti navázané na očkování. Nemluví se o tom ne proto, že by takové otázky nebyly relevantní, ale protože tak je nastavený onen „narativ“ naší země. A mnohá média s takovým narativem" doslova kolaborují.

Z covidu jsme pak přešli prakticky bez odpočinku k válce na Ukrajině. I tam jsou některé otázky, které když člověk začne klást, tak se stane „kolaborantem Kremlu a jedná proti zájmům České republiky“. Ač je to kardinální nesmysl. Smyslem novinářské branže není dělat PR agenturu vládnoucí moci, ale hledat, nacházet a ukazovat pravdu a souvislosti. A to obzvláště ty, které jsou vrchnosti nepříjemné. Jedině nepříjemná pravda dokáže vrchnost krotit a donutí ji pracovat ve prospěch společnosti. Ne jí na úkor. Jakmile se média začnou bát vrchnosti, je zle. (A ano, tímto textem jdu záměrně až na hranici, nazývám Foltýna cenzorem - a stojím si za tím - ukazuju pokrytectví premiéra, protože tím se stavím proti takovým tendencím do tolik potřebného vzdoru, který by měl být u médií základem jejich existence. To média mají být hradbou proti zvlčilosti politické moci.)

Pavel Zítko není svatý. Naopak, z povrchního pohledu na jeho činnost jsem získal pocit, že se jedná o pěkného lumpa. Ale o lumpa v mezích zákona. Prodat fén, který přeměňuje „mrtvou“ vodu na „živou“, není zakázané. Je to obchodní model, který má chytit do osidel lidi, kteří podobným věcem prostě věří. Pokud je takový obchodní model výrazný problém pro stát, musí se, stejně jako se šmejdy prodávající předražené hrnce, zavést legislativa, která takový model kriminalizuje. Nejde vyvolat mediální podporu pro lynč jen tím, že média vypíchnou absurdity ze života Zítka obchodníka.

Vzetí do vazby pak vypadá, že se jen systém jal exemplárně trestat nejukřičenější kritiky covidových opatření. A Zítkovi jistě půjde přišít nejeden paragraf. Třeba ten o šíření paniky, jak deklarují média? Tam pak stojí otázka, zda nezavřít celou Babišovu bývalou vládu, protože ta nepodloženými informacemi vyvolávala paniku obden. Vzpomeňme i Jaroslava Flegra a jeho kocoura Micíka. Byl častým hostem všech možných médií a jednu dobu razil, že mrazáky na mrtvoly v ulicích jsou jistota. Což později, když se mrazáky na mrtvoly nestaly běžnou výbavou veřejného prostoru, okomentoval tak, že je lepší lidi vyděsit, donutit tak k očkování, a to i za cenu až nemístného lhaní a tedy vědomého vyvolávání paniky. Flegr ve vazbě není. Nevolám po tom, jen konstatuju.

Podobně jako s fénem pak můžeme postupovat u všech ezoterických obchůdků a obchodníků. Podívejme se třeba na takový jaspis. Nerost, pěkný šutýrek. V mnohých ezoobchůdcích se tvrdí, že jaspis léčí leukémii, dodává energii, zmírňuje porodní bolesti, podporuje trávení, funkci pohlavních orgánů a dobře zabírá i na zhoubné nádory. Proti jaspisu nic nemám, ale podobné popisy jeho zázračných vlastností považuju přinejmenším za kravinu. Přesto by mě ani ve snu nenapadlo, že bych volal po trestní odpovědnosti pro podobné obchůdky. Mnozí lidé tomu věří, kamínky si koupí, nosí je jako náramky, náušnice, věří v jejich blahodárný vliv, obchodník je z toho živ, ekonomika se točí. Nic proti ničemu. A že někdo sedí doma v kuchyni a fénuje si skleničku s kohoutkovou vodou? Koho to, pro Kristovy rány, ohrožuje? Nikoho, jen další dimenze lidské všetečnosti, proti které nelze nic namítat. Jen ať fénují – věř, a víra tvá tě uzdraví. Ke koupi fénu je nikdo nenutil s revolverem u hlavy. Bylo to jejich svobodné rozhodnutí. Koupit si fén a věřit tomu, že guru Zítko má pravdu. Stát nemá zákonný podklad pro to, aby dělal každému chůvu. A nynější ani žádná jiná vláda pro to ani nemá mandát. V programovém prohlášení nebylo, že nás stát bude i přebalovat. Nikdo mu o to tedy nestojí.

Zítko z mého pohledu ukázkově zneužíval důvěry lidí. Ale jak jsem vyrozuměl, tak v mantinelech zákona. A pokud systém neukáže Zítkovu trestnou činnost ve smyslu třeba závažných daňových podvodů, vytváří jeho vzetím do vazby jen dalšího vězně svědomí. A vzkazuje celé společnosti – kritizovat a nesouhlasit se může stát pozvánkou do transportu. A to pak zase povede k jedinému – lidé se začnou uzavírat do sebe a systém naší země budou brát jako nepřátelský. Ne všichni, samozřejmě, ale část ano. Jenže v části společnosti naroste nedůvěra ke státu. Ne kvůli nějaké pofidérní hybridní válce s Ruskem, ale protože stát se začal chovat macešsky a potlačuje část společnosti. A to by asi neměl být cíl naší spravedlnosti ani „spravedlnosti“. Nemluvě pak o mediální scéně, která zmlkne a bude protkávat zpravodajství propagandou. Nikoliv pravdou.

Zítkovo vzetí do vazby pak nutně doplňuje Foltýnovo: „Žádnou cenzuru dělat nebudu. Pakliže někdo tvrdí, že ano, tak tímto říkám, že prosazuje ruský narativ, jedná proti zájmům vlastního státu a je kolaborantem současného kremelského režimu proti zájmům České republiky.“

Základem svobody není - hurá, chytili dezinformátora - ale - pozor, chytili člověka. Spravedlnost musí být slepá k tomu, kdo je obviněný, musí měřit a vážit jen to, co je předmětem jeho obvinění. Jen to. Jinak spravedlnost není slepá a tedy nestranná, ale nálepkuje podobně jako hysterická média a politici. To nevede ke spravedlnosti, ale jejímu potlačování. 

Zdroje: ČTK, PSP, iDnes, Novinky, Deník

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb