Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec jedné herecké kariéry. Matyáš Valenta opouští Ulici. VIP skandály a aférky

25.06.2024
Konec jedné herecké kariéry. Matyáš Valenta opouští Ulici. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Matyáš Valenta v civilu na aktuálním snímku

Stává se poměrně často, že dětský herec vyroste z krátkých kalhot a vydá se v životě jinou cestou. Kariéra Matyáše Valenty alias Franty z Ulice je ale specifická. Malý kluk s hodně zamotaným osudem dávno dospěl v muže, ale pořád na scéně byl. Až najednou…

Matyáš Valenta začínal v Ulici, když mu bylo osm. Dnes je mu sedmadvacet, studuje na Katedře filmových studií UK, má za sebou úspěšně obhájenou bakalářskou práci o videohrách ve filmových adaptacích, několik produkcí různých projektů. K tomu ale pořád zůstával Frantou. Konec letošní sezóny Ulice ale přinesl velké loučení. Franta odjíždí na Erasmus do Holandska a Matyáš Valenta po osmnácti letech v nekonečném seriálu končí. Tentokrát zřejmě definitivně, protože chce udělat tečku za celou svou hereckou dráhou. 

Poctivé chození do práce v Ulici

Rodiče Matyáše Valenty jsou sice oba zdravotníci, pro syna ale od mala vybrali zvláštní koníček – hraní před kamerou. Poprvé se objevil před kamerou v seriálu Zdivočelá země, to mu byl rok. Ve čtyřech měl na kontě několik reklam a videoklipů. Hezký, šikovný a ukázněný chlapeček byl pro filmaře evidentně dar z nebes. Objevil se v seriálu Redakce, pak si ho ovšem všiml režisér Dušan Klein a pozval ho na casting do seriálu Ulice. Matyášovi bylo osm a ze dne na den se stal hvězdičkou, protože diváci ho na Nově vídali každý všední den a moc se jim zalíbil.

 

Když byl Franta malý...

Svou zásluhu na tom měl samozřejmě dojemný a pestrý život seriálového Franty, stvořený scenáristy, nicméně malý herec se také choval jako profesionál, na natáčení byl vždy připravený a pro dospělé herce byla radost s ním pracovat. To už se stávalo, že role v dalších filmech přicházely samy, protože mít ve filmu „Frantu“ byla reklama sama o sobě. Pro Matyáše bylo střídání školní docházky a natáčení každodenní rutinou. Vzpomíná na to rád, prostředí Ulice si oblíbil, našel tu řadu přátel a sbíral zkušenosti. Prý zalitoval jen jednou, když si jeho spolužáci vybírali, kam půjdou na střední školu. On měl v té době jasno – je přece herec, a tak půjde na humanitní gymnázium a pak na DAMU.

 

...a jen o malinko větší...

Talent? Nemáš, chlapče, nemáš

Jenže ouha. Na DAMU přijat nebyl a nevzali ho ani na FAMU, vždycky skončil ve druhém kole. Smířil se tedy s tím, že hraní v seriálu ještě neznamená, že je člověk obdařen talentem. V rozhovoru pro iDnes to shrnul věcně a stručně: „Celou mou dětskou „kariéru“ mi říkali, že můžu s hraním kdykoli skončit. Nikdy mě do toho netlačili. V současné době se sice hraním živím, ale do budoucna bych se chtěl spíš uplatnit v jiné oblasti.”

Matyáš má pro to zcela pochopitelné důvody. „Herectví jsem poznal dostatečně na to, abych věděl, že to není obor, na který bych se chtěl spolehnout. Jde o neuvěřitelně nevděčné povolání. Kromě toho mám pocit, že mám větší potenciál pracovat spíše hlavou než obličejem,” nastínil své plány.

 

I v Ulici přišly první lásky...

Nebude praxe, bude teorie

Rozhodl se pro studia Katedry filmových teorií na Univerzitě Karlově. Bakaláře zakončil zajímavou moderní prací o adaptacích videoher pro film a pokračuje magisterským studiem. V tom je si se svým seriálovým Frantou hodně podobný. I ten je vzorný student a pílí slaví úspěchy. Ostatně za osmnáct let, kdy Frantu hrál, nebylo možné, aby se jejich životy trochu neprolnuly, proto také v roli působil vždy přirozeně. Scenáristé mu ji zkrátka psali na tělo, i když značně divoké Frantovy příběhy se pro Matyáše v běžném životě občas staly přítěží. Lidé si ho totiž až příliš s postavou spojovali, dokonce i dívky, o které měl zájem, v něm viděli víc Frantu než jeho samotného. Našel ale zábavu v jiné umělecké profesi a pomalu ze sebe Frantu střásal.

 

Franta nám vyrostl...

Dramaturgie a produkce

K hraní a studiu si přibral dramaturgii a produkci. „Teď se nechávám unášet tím, co přichází. A užívám si luxusu, že ke mně teď přichází stále něco. Moje první vyloženě neherecká práce byla dramaturgie mezinárodního filmového festivalu Juniorfest, pro který sestavuju program dosud. To je naprosto geniální, protože se dívám na filmy a pomáhám vybírat, které půjdou do programu,” objasnil, jakým směrem má v plánu jít.

„Díky doporučení z tohoto festivalu jsem pak dostal možnost začít pracovat pro celostátní přehlídku filmové tvorby České vize. Kromě toho dělám produkci i dramaturgii projektu Krotitelé draků, což je internetová show založená na fantasy hře Dračí doupě. Popularita i úspěšnost projektu roste a mě to ohromně baví. Když budu dál v životě vlát podobným směrem, budu naprosto spokojený,” líčí v rozhovoru pro iDnes, jaký je jeho současný život.

 

Až nakonec z Ulice odešel.

Přišel čas rozloučení s Frantou

Do toho se jeho linka v seriálu Ulice přece jen divákům už trochu okoukala. Dobrácký slušňák a jeho potíže s láskami, předčasným otcovstvím a množstvím dospělých, jimž se pořád snaží vyjít vstříc, už některé diváky přestával bavit. Matyáš nepokukuje po jiné roli, dobře ví, že civilní herectví, které má v seriálu za sebou, není předpoklad pro herectví na divadle a nejspíš už má rutinního natáčení dost. Zkrátka jedno se sešlo s druhým a v ateliérech Ulice se konal večírek na rozloučenou. Pilný student Franta odjel do Amsterodamu na Erasmus a je jasné, že tam bude blíž svému milovanému synkovi, takže návrat do Čech se nejspíš konat nebude. Pilný Matyáš Valenta se našel jako dramaturg a produkční. V červenci mu bude dvacet osm let, nejvyšší čas začít žít vlastní život naplno. Možná i nějaká ta slečna v něm najde víc Matyáše než Frantu, o tom ale mladý muž decentně mlčí... 

Plzeňské víkendy s hudbou v pivovaru

Léto v Prazdroji je letos nadupané nejen čtvrtečními koncerty, ale také středečními multižánrovými večery. Plzeňáci se tak rozhodně nudit nebudou a na nádvoří pivovaru mohou zavítat i letní turisté.

 

„Léto v Prazdroji se bude v tradičním rytmu točit okolo bigbítem našlapaných čtvrtků. Kromě toho jsme nově přidali i pár kulturních akcí ve středu. Začínáme vždy ve 20 hodin, ale před každým koncertem jsme pro návštěvníky připravili doprovodný program a soutěže o hodnotné ceny z Prazdroje,“ zve nejen na pivo Rudolf Šlehofer, manažer turismu Plzeňského Prazdroje. Foto 2media

Program Léta v Prazdroji 2024:

 • Čtvrtek 4. 7. – Žlutý pes
 • Čtvrtek 11. 7. – Děda Mládek Illegal Band
 • Středa 17. 7.  – Abba Star
 • Čtvrtek 18. 7.  – Brutus
 • Čtvrtek 25. 7.  – Red Hot Chilli Peppers Revival
 • Středa 31. 7.  – Paulie Garand
 • Čtvrtek 1. 8. – Kečup
 • Čtvrtek 8. 8. – Odyssea
 • Středa 14. 8. – Live show s Jirkou Pelnářem
 • Čtvrtek 15. 8. – X-Cover
 • Středa 21. 8. – Hospodský kvíz
 • Čtvrtek 22. 8. – Extra Band Revival
 • Středa 28. 8. – Letní kino
 • Čtvrtek 29. 8. – Lucie Revival

 

Česká televize posiluje pohled do regionů

Důležitá a atraktivní témata z českých regionů přinese nový diskusní pořad České televize Zkraje. Ve studiu se budou potkávat regionální osobnosti a místní politici s představiteli státu a šéfy státních institucí. „Hledání řešení problémů přesahující hranice krajů, inspirace a podněty ze všech koutů Česka, nadhled i vtip nabídne šestice hostů a dva moderátoři. Blízkost k řešení i místní znalost témat budou zajišťovat krajské redakce České televize. Na provázení pořadem se bude významně podílet místní moderátor, který ve svém regionu přivítá vždy jednu z tváří hlavní zpravodajské relace Události. V této pozici se budou střídat Marcela Augustová s Janou Peroutkovou,“ říká k novému pořadu ředitel divize zpravodajství a publicistiky České televize Petr Mrzena.

 

Pořad bude mít premiéru každou druhou sobotu ve 12,30 na ČT24. Pohled do života v regionech nabízí ČT24 každý všední den v podvečer, nový formát by ale události v regionech měl propojit s pohledem na ně z hlediska celostátního dění. Foto ČT

Stará hudba v nové Praze

Letní slavnosti staré hudby přinášejí milovníkům klasické hudby mimořádné zážitky z poslechu domácích i zahraničních interpretů v historickém prostředí. Od 16. července do 6. srpna rozezní přehlídka historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Festivalové večery se budou konat v citlivě zvolených historických sálech pražských paláců, kostelů a klášterů, které jim dodají nezaměnitelnou atmosféru (Emauzský a Strahovský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy, Míčovna Pražského hradu, Divadlo ABC).

 

Vystoupí mezinárodně respektované ansámbly a sólisté jako například soubory Oltremontano Antwerpen, Talenti Vulcanici, Capella de la Torre či Euskal Barrok Ensemble nebo sopranistky Ana Vieira Leite (na snímku) a Hana Blažíková. Nechybí ani rezidenční orchestr Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, který festival uzavře společně s divadelní společností Buchty a loutky scénickým provedením opery Georga Friedricha Händela Acis and Galatea. Foto SMART Communication 

 

Zdroj: Nova, ČSFD, iDnes, Kafee.cz. 2Media, Česká televize, SMART Communication s.r.o.

 

Vložil: Ela Nováková