Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neprakta neboli Chodící slovník naučný a závada, která rozhodně nebyla na vašem přijímači. Tajnosti slavných

21.06.2024
Neprakta neboli Chodící slovník naučný a závada, která rozhodně nebyla na vašem přijímači. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Daniely Winterové

Popisek: Jiří Winter Neprakta s maskou Pána hřbitovů, kterou dostal od přítele Rinčena, mongolského badatele a znalce okultních věd

VIDEO Tak říkali přátelé muži, jehož mottem bylo, že i v té nejhorší situaci lze nalézt alespoň špetku humoru. Na život a smích navzdory děsivým zážitkům nikdy nezanevřel a stal se ve světě karikatury a komiksu fenoménem.

Archeolog, antropolog, orientalista, sběratel, historik, grafik, malíř, humorista… tím vším byl mimořádně vzdělaný muž, jehož starobylá vila na pražské Ořechovce připomínala spíš než bydlení etnografické muzeum a kostnici. Jiří Winter vydával pod svým jménem, i když už existovala firma Neprakta, rád maloval akvarelem a pero a štětce odkládal až po půlnoci. Amatér s odbornými znalostmi na úrovni vědeckého pracovníka měl fenomenální přehled a „sloní“ paměť, takže mu přátelé říkali chodící slovník naučný. Miloval muzea a galerie, krámky se starožitnostmi a kořením. Nejvíc ale miloval život.

Antropolog amatér

Narodil se 12. července 1924 v Praze, otcova sklenářská a rámařská firma sídlila v Plynárenské ulici, v místech dnešní stanice metra Nádraží Holešovice. Po základní škole nastoupil na sedmiletou reálku v Dušní ulici, v jejímž okolí objevoval velkoměsto, biograf, trhy poutě, posvícení… A v Náprstkově muzeu našel životní lásku, etnické kuriozity, které na něj působily přímo magicky. Později se dokonce několik let podílel na antropologickém průzkumu ostatků významných panovníků. Školu v Dušní ulici ale za války zabrali nacisté, takže maturoval v roce 1942 na malostranské reálce, během heydrichiády. Vysoké školy byly zavřené, takže se přihlásil na střední grafickou školu, kde získal odbornost v grafických technikách, fotografii i typografii, a soukromě studoval kresbu a malbu.

 

Vladimír Veit: Don Špagát:

Vězeň číslo 6338

V srpnu 1943 byl totálně nasazen do továrny Letov v Letňanech, vyjednal si ale práci v zámecké zahradě v Troji. Jenže doma měl ve své soukromé sbírce staré zbraně, které byly funkční, takže případně použitelné v odboji. Kvůli nim ho v srpnu 1944 zatklo gestapo. Hrozil mu trest smrti, nakonec dostal „jen“ šest let a skončil v koncentračním táboře Bernau am Chiemsee, z nějž se po osvobození vydal domů do Prahy. Během května se vrátila z vězení matka, otec židovského vyznání ale zemřel během výslechů na Pankráci a většina jeho příbuzných zahynula v Osvětimi. Po návratu převzal otcovu sklenářskou živnost a přivydělával si kresbami a malbami pro přátele. V lednu 1946 byl přijat na Přírodovědeckou fakultu UK, v říjnu 1947 ale musel narukoval na zkrácenou vojenskou službu. A když v dubnu 1948 konečně zase oblékl civil, bylo už všechno jinak.

Firma Neprakta

O jedenáct let staršího celoživotního přítele Bedřicha Kopeckého potkal poprvé už v roce 1940 na aukci starožitností. Po únoru 1948 přišel Bedřich o práci, Jiří se musel vzdát živnosti, a tak je napadlo vytvořit dvojici, která se zaměří na kreslený humor. Byl žádaný, jenže tvůrců byl nedostatek. Název Neprakta se prvně objevil v Kopecného písničkovém textu Raketa v srpnu 1948, na Dušičky 1949 se domluvili, už 3. listopadu donesli do Svobodného slova první tři kresby a první vtip byl uveřejněn v příloze Svobodného slova Nedělní odpoledne 20. listopadu 1949. Jasno měli od počátku, Bedřich dodal načrtnutý námět a Jiří vytvořil kresbu. Zprvu nabízeli hotové kresby, po několika letech už redaktoři vybírali z dodaných, a teprve pak se rodily typické obrázky.

Televizní fórky

Počátkem roku 1950 byl ale Kopecný po provokaci Stb odsouzen k šesti měsícům, z vězení posílal náměty nepravidelně, takže se Winter zaměřil na ilustrace pro nakladatelství Naše vojsko. Knihy sice vyšly až v letech 1953 a 1954, vyplacené zálohy ale na uživení rodiny stačily. V roce 1953 začala experimentálně vysílat Československá televize a Winter se stal žádaným ilustrátorem programů, protože jeho jednoduchá kresba vyhovovala tehdejší ještě nedokonalé technice. Jeho obrázky uváděly programy, zaplňovaly technické přestávky a při poruchách informovaly, že „Závada není na vašem přijímači“. Se studii v Praze, Brně a Ostravě Jiří Winter spolupracoval až do konce tisíciletí.

Pokračování v pondělí 24. června

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Česká televize, ČSFD, jiriwinterneprakta.cz, Oldřich Dudek: Průšvihy firmy Neprakta, Jiří Winter Neprakta, Jaroslav Kopecký: Tučná linka černou tuší aneb Nepraktycké vzpomínání)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská