Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A nebyl by k mání post eurokomisaře pro koloniální bezpáteřnost? Komentář Štěpána Chába

komentář 19.06.2024
A nebyl by k mání post eurokomisaře pro koloniální bezpáteřnost? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: My jsme kucí proti sobě, spolu a tak proti sobě

Premiér Petr Fiala by chtěl pro ČR v Evropské komisi silné ekonomické portfolio, nechal se slyšet na sociálních sítích. Mezitím vítězné hnutí ANO Andreje Babiše, které před volbami slibovalo jak konec Green Dealu, tak i ukončení harašení s migračním paktem, vesele jedná s progresivním křídlem Evropského parlamentu, tedy s frakcí Renew Europe. ANO nebude součástí řešení, ale součástí problému, jak se tak v politice zažilo.

Komičnost požadavku, že by Česká republika dostala silné ekonomické portfolio v Evropské komisi, se pere o prvenství s prohlášením, že budeme křižovatka Evropy. Obé je iluze hodná právě politiky. Prázdné řeči, kdy realita ukáže spíš na koloniální bezpáteřnost, než hodnověrnou pozici sebevědomého státu uprostřed gruppensexu evropských států na bavorský způsob, kde zákonitě vždy platilo a platit bude, že silnější pes mr*á. Už dopředu vládě Petra Fialy v hlubokosklonu děkuju, že vyšachuje ze hry o trůny v eurokomisi Danuši Nerudovou a Marcela Kolaju. Záslužný počin, který lze téměř s jistotou očekávat. Ač s Jozefem Síkelou to, předpokládám, také dvakrát nevytrhneme. To můžeme usuzovat z jeho nedávného angažmá při energetické krizi, kdy jsme na tom jako Česká republika byli nejhůř ze všech měřených zemí a dosud jsme na vrcholu v ceně za energie v kupní síle obyvatel. Nebude to dobrý eurokomisař za ČR. Protože slouží Německu do roztrhání těla. A takových politiků už jsme tam měli přehršel.

Ale je dobré se podívat i k „opozici“. Tedy k hnutí ANO, které s velkou slávou a velkým dojetím vyhrálo volby do Evropského parlamentu. A to s hesly – Česko, pro tebe všecko – nebo provoláními, že s Green Dealem a migračním paktem zatočí. To se ovšem s nástupem do prvních vyjednávacích startovních pozic stalo jen další etudou falše té naší milé, tak milé politiky. Klára Dostálová na sociální síti Facebook téměř okamžitě hlásila, že jedná o usazení europoslanců za ANO v progresivně levičácké frakci Renew Europe. Tedy ve frakci, která se stala jedním z hnacích motorů jak Green Dealu, tak i migračního paktu.

Čekal jsem po volbách s napětím, kdy začne Klára Dostálová datlovat na sociální sítě, že jedná s frakcí Evropských konzervativců a reformistů o přestoupení, nebo vytvoření nové frakce. Nedočkal jsem se. ANO se zatím zařazuje tam, kde bylo doposud. U progresivistů, kteří v případě ANO zcela očividně popadli témata voleb a prostě je voličům naskládali tak, jak je chtějí slyšet. Ale řídit se podle nich nebudou. A ani to nejspíš neměli v plánu. Taková politika, promiňte mi, snad už nestojí ani za odplivnutí. Ano, kdyby hnutí ANO přestoupilo k frakci Evropských konzervativců a reformistů, bylo by na stejné palubě jako ODS. Ale mohlo by plnit to, co slibovalo. Ve frakci Renew Europe je to naprosto vyloučené. Výhra opozice? Kulové. ANO si tímto na opozici jen hraje. A přehrává jak herec z oblastního. Podle jejich chameleonské povahy jsem si jistý, že by byli schopní a ochotní vytvořit koalici i se STANem, vůči kterému se tak vyhraňují. Hnutí ANO je prostě holka prodejná a přelétavá. Tedy i nedůvěryhodná.

Andrej Babiš už ale rozehrává obojakou hru, kdy tuší, že by měl naplnit nějaké to očekávání voličů. „My jsme tam přišli omylem, tam nás dostal nejhorší vyjednávač Telička, to byl největší životní omyl, že jsem ho vůbec potkal a že jsme tam šli,“ prohlásil pro TV Nova Babiš o členství v Renew Europe. Ale zároveň mu nejspíš cinká v uších sladný vyjednávací tón toho, že ve frekci Renew by Babišovo ANO bylo druhou nejsilnější skupinou hned po Macronových valaších. Čemu dá přednost? A možná právě teď sledujeme u Babiše jeho osvědčenou metodu, jak se vymluvit z čehokoliv - Já za to nemůžu, já nechtěl kandidovat, já nechtěl do politiky, Telička nás dostal do Renew. - V Renew Europe je i hnutí Progresivné Slovensko, které má velmi zvláštní požadavky i politiku. A Progresivné Slovensko, to je něco jako Piráti a STAN říznutý Zelenými. S těmi se chce ANO držet dalších pět let za ručičku? Co předvolební sliby? Nic? Jen hra, která nemusí mít pravidla?

V politice tak vlastně nejde o boj myšlenek a vizí, ale o rétorické dovednosti jednotlivých kandidátů. Uhádat to v diskusi a sklízet hlasy naivních voličů. A jet si podle notiček v partu, kde si hnutí ANO vybralo tu část sboru, kde jsou očividně kleštěnci. A ti z malých stran a koalic, které se dostali k Bruselu? Jen kejchnutí do zglajchšaltované tsunami středově bezpáteřní politiky jak České republiky, tak i Evropského parlamentu. Ke změně nedošlo. A s naprosto minimální odvahou těch naši politiků ani nedojde. Spolupracovat neznamená bezpáteřně poslouchat. Jak Fialova úderka, tak i hnutí ANO ukazují, že poslouchat je pohodlnější. A případné nesouhlasné mručení vyřeší nějaký jihoamerický amatérský pyroman v pražském depu s vlhkými sirkami krytý Koudelkovým voláním po stětí Putina. Jak už si začínáme zvykat.

Toto je jeden z mnoha políčků, které by měly hnutí ANO vyhnat od progresivních liberálů, protože před volbami mluvili ale úplně jinak. Jakýsi apel na svědomí, které snad hnutí ANO má a naplní tak očekávání těch, kteří jej volili. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb