Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marthu Issovou jedno z hereckých prokletí záhadně… nepostihlo. VIP skandály a aférky

18.06.2024
Marthu Issovou jedno z hereckých prokletí záhadně… nepostihlo. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Martha Issová v seriálu Mozaika

Na pestrou práci má štěstí. V poslední době jsme ji viděli jako olympioničku, autistku, nejnověji jako ženu urputně toužící po dítěti. Martha Issová je nervní herečka, ale také spokojená manželka režiséra Davida Ondříčka a matka dvou odrůstajících dcer. Navíc role dostává zdaleka nejen od manžela, což není úplně běžné; řada hereček, provdaných za režiséry, toto štěstí nemá.

V posledních letech ji ve dvou filmech vedl manžel a byla to spolupráce nad jiné úspěšná. Dvoudílný televizní projekt Dukla 61, kde hrála ráznou ženu havíře, i Zátopek, ve kterém se vtělila do role slavné oštěpařky Dany Zátopkové, patří určitě k jejím nejvýraznějším hereckým výkonům před kamerou. Pak přišlo seriálové období, role herecké agentky ve Vytoč mého agenta a nyní hraje členku početné rodiny v Mozaice, kde se mnoho krizí řeší láskou a úctou. Je to další setkání Marthy Issové s autorkou scénáře Alicí Nellis, která jí nadělila již zajímavou roli autistické ženy ve filmu Buko.

 

Snímek z MFF Karlovy Vary, kam přijela s filmem Buko, foto KVIFF

Velké zážitky z hodu oštěpem

Zátopek je již tak trochu minulost, filmy se v kinech střídají rychle. Máme tu ale sportovní rok, který vyvrcholí Olympijskými hrami v Paříži, na naše slavné atlety se bude zase hodně vzpomínat. Manželé Emil a Dana Zátopkovi patří mezi ty, jejichž sportovní sláva i společně prožitý život z nich vytvořily legendy. Martha Issová měla to štěstí, že se s Danou Zátopkovou měla možnost ještě setkat a získat tak autentický pocit z povahy této dynamické ženy, do poslední chvíle svého dlouhého života sršící humorem a pozitivním naladěním. Ve filmu se ale musela herečka vypořádat také s tím, co k Daně Zátopkové neoddělitelně patřilo – s hodem oštěpem. Dubléra neměla, rozhodla se tuhle atletickou disciplínu zvládnout. Nebylo to vůbec lehké.

 

Jako Dana Zátopková, foto Total Film

Na svůj první pokus vzpomněla v rozhovoru pro Deník.cz: „Bylo to na Julisce... Myslela jsem si, jak jsem sportovně založená, hodila jsem oštěpem a on padl půl metru ode mě. To bylo dost smutné dopoledne mého života. Bylo mi jasné, že mě čeká perný trénink.“ Připravovala se ale poctivě a dlouho, takže nakonec mohla hrdě říct: „Není tam jediný záběr, kde bych nebyla. Musím říct, že to byl od Davida odvážný krok. Snažila jsem se samozřejmě připravit tak, abych mu nepůsobila na place potíže.“ 

Lepší je být agentkou než primadonou

V seriálu Vytoč mého agenta hraje Martha Issová hereckou agentku, která kromě potíží s celebritami řeší i svůj problém se vztahy. Je totiž lesbička a její rychlé vztahy na jednu noc a nakonec i velká láska jí přinášejí ze všeho nejvíc jen bolest v srdci. Herečka musela absolvovat i erotické scény se ženami, což nebylo vždycky úplně příjemné. „To jsem třeba točila jednu milostnou scénu s mladou herečkou, která hrála takovou náhodnou známost jenom přes seznamku, a to skutečně bylo tak, že jsme si podaly ruku, představily jsme se jedna druhé a ona zalehla pod peřinu, zmizela celá a já jsem musela roztáhnout nohy. Bylo to opravdu velice rychlý a na můj vkus až skoro moc,“ vzpomíná na tyhle zážitky v rozhovoru pro iDnes. Jinak jí ale role v seriálu vyhovovala, protože to byla opravdu role. Někteří herci a herečky zde totiž hráli sami sebe – tedy klienty agentury a diváci si tedy mohli myslet, že takoví opravdu jsou, i když i v těchto případech šlo o scenáristy stvořené postavy.

 

V seriálu Mozaika: Karel Heřmánek, Tatiana Medvecká, Martha Issová, David Máj

Má Martha Issová také svého agenta? „Nemám svého agenta. Já jsem sama sobě agentem. A někdy se dost vytáčím. Začínala jsem v době, kdy to ještě zdaleka nebylo tak běžný a nějak jsem vlastně v průběhu života došla k tomu, že zatím si sama se sebou vystačím. Ale vůbec si nemyslím, že to je špatný, je to každého volba. Já třeba vůbec nejsem schopná číst smlouvy, mám asi v mozku nějakou záklopku, která se zavře, jakmile začnu číst jakékoliv úřední lejstro. Čtu ta písmena, ale nejsem schopná vnímat obsah, takže na tyto věci mám právníka, ale umělecké zastoupení nemám,“ vysvětluje svůj přístup v iDnes. Pravda je, že s nabídkou rolí problémy nemá a zdá se, že si umí i vybrat, protože hraje postavy nejrůznějšího typu a rozhodně nepropadá stereotypům. Zúročuje své umění prožívat postavu a díky tomu, že její role jsou tak různorodé, její nervní herectví působí pokaždé jinak, i když pod povrchem lze pořád číst kus samotné Marthy Issové. 

Mozaika se rozjíždí

Alice Nellis napsala scénář rozsáhlé vztahové rodinné ságy, v níž každý řeší nějakou krizi. V čele všeho je seniorský pár Helena a Radek, který se na stará kolena rozhodl pro rozvod. Chtějí jít každý svou cestou, což je pro jejich dospělé děti nepochopitelné. Martha Issová hraje v seriálu Mozaika Bělu, manželku nejstaršího, adoptovaného syna, laskavého podnikatele, poctivce každým coulem. Co se v manželství nedaří, je počít dítě. Bělu to trápí, podstupuje hormonální kůru, ale pořád nic. Hodně ji bolí pohled do rodiny manželova mladšího bratra, rozháraného, nepříliš úspěšného muzikanta, který má s manželkou už tři děti a nejspíš by jich mohl mít kupu, kdyby se na to cítil dostatečně zodpovědný. K extrémní touze otěhotnět, kterou její postava Běly neustále řeší, Martha Issová říká: „Jako maminka dvou dcer si to dovedu představit. Vím, co se mi dělo ve chvíli, než jsem ty děti měla, a věděla jsem, že po nich toužím. Je to velká věc, takže soucítím se všemi ženami, které jsou nějakým způsobem tuhle otázku nuceny řešit a s tímhle trápením se potýkat. Je to strašně složitá a velice osobní a intimní záležitost. Myslím si, že je hrozně hulvátské se na to ptát, a pamatuji si, že takové otázky měli i novináři. Plánujete už děti? Není už čas na rodinu? Je mi při tom vždycky úplně špatně, když tohle někde slyším. Pro Bělu je to velké životní téma, ale díky tomu, že má velice hezký a milující vztah se svým mužem Richardem, tak tomu čelí nějakým způsobem společně, což se mi hrozně líbí. A ať je to jakkoliv, tak si myslím, že si Běla uvědomuje, že největší štěstí je, že se mají s Richardem rádi a vlastně to všechno nějakým způsobem vychází.“

 

V seriálu Mozaika

Tři měsíce a dost

V době natáčení seriálů Vytoč mého agenta a Mozaika se Martha Issová nezastavila. Pobíhání mezi oběma produkcemi kombinovala s hraním na své domácí scéně v Dejvickém divadle a samozřejmě s rodinou. Není divu, že si pak nařídila odpočinek. „Popravdě si myslím, že bych nebyla schopná takhle žít dlouhodobě. Tři měsíce byly asi moje maximum, ani moje rodina už by mi to déle asi nedarovala. Naštěstí to vyšlo tak, že můj muž měl relativně volno, takže s holkama byl on, moji rodiče a naše skvělá hlídačka, takže nějak se to dalo, ale byla to teda ekvilibristika. I mně se strašně stýskalo. Bylo to extrémní nasazení i vzhledem k tomu, že neumím věci házet za hlavu, hodně se projektem zabývám a příprava mi zabere hodně času. A i když jsem za tento projekt neskutečně ráda, byla jsem pak i ráda, že skončil. A nastavila jsem se na to dopřát si volno na regeneraci a na to, abych se mohla těšit na další práci,“ přiznává v rozhovoru pro iDnes.

 

Krasavice interkontinentální – Arte et Marte, foto La Fabrika

Pokud chcete vidět Marthu Issovou ve velké divadelní formě, nenechte si ujít představení v La Fabrika, jehož je spoluautorkou s Annou Polívkovou a které sama i režírovala. Krasavice interkontinentální – Arte et Marte je klaunérie na téma přátelství. A to nejen světlé stránky přátelství, jako je radost, sdílení, hravost, společná tvořivost a naslouchání, ale i ty jeho temnější momenty: závislost, řevnivost, shazování, rvačky a řevy, pláč a vydírání a to všechno, co člověk nikdy nepřizná, ale všem se to děje... Obě herečky v inscenaci excelují, a i když ji hrají už dlouho, je vidět, že se do nových představení propisují i nové životní zkušenosti, takže je stále na co se dívat. 

 

 

Jak skvělá a mnobarevná herečka je Martha Issová, dokazuje i její „štěk“ v Chlupáčkově ceněném filmu Úsvit - tam hraje mimořádně přesvědčivě s prominutím takovou čůzu, že jí má divák chuť praštit přes obrazovku... Což bude asi důvod, proč je stále tolik obsazovaná. Foto BontonFilm 

Alphaville po čtyřiceti letech

Legendární německá skupina Alphaville bývala velmi populární i u nás. Letos oslavila čtyřicet let své existence a hity jako Forever Young, Big in Japan nebo Dance With Me! se posluchačům nikdy neoposlouchaly. Fanoušci tedy jistě ocení možnost užít si oslavy s kapelou naživo.

 

Připravte se na nostalgický návrat do 80. let minulého století a radostně protančete večer ve Fóru Karlín 14. listopadu 2024. Jako host vystoupí skupina Oceán. 

Ewa Farna představila hit z filmu Vlny

Napjatě očekávaný film Vlny režiséra Jiřího Mádla svedl dohromady oceňované tvůrce nejen na place, ale i v nahrávacím studiu. Zatímco v Redakci mezinárodního života Československého rozhlasu, ve které se děj strhujícího příběhu inspirovaného skutečnými postavami odehrává, se
sešli Martin Hofmann, Stanislav Majer, Tatiana Pauhofová, Vojtěch Vodochodský nebo Vojtěch Kotek, stejnojmennou titulní píseň nazpívala Ewa Farna.

 

 

Úřadující Absolutní slavice je se svým dvorním spolupracovníkem Janem Vávrou zároveň autorkou textu ústřední skladby a spolu s Lukášem Chromkem a Matějem Turcerem složila také hudbu. Song Vlny měl premiéru 14. června 2024 na Spotify i v Českém rozhlasu. 

Brněnský Comic-con uvítá hvězdu Star Treku

Sotva skončil pražský Comic-con, už je tu pozvánka na třetí ročník tohoto festivalu v Brně. Comic-con Junior se letos koná 2. a 3. listopadu. Brněnské výstaviště se znovu promění v doupě filmů a seriálů, videoher i stolních her, komiksů a knih a samozřejmě i kostýmů. Návštěvníci si budou moci užít třeba jednu z ikon populárního seriálu Star Trek, oblíbeného Q, v podání Johna de Lancie, ale i další herecké, komiksové a cosplay hosty.

 

Do 30. června mohou kupovat zvýhodněné vstupenky. Máte už nachystaný vlastní kostým a masku? Foto Czech News Center 

Zdroj: CSFD, TV Nova, iDnes, Denik.cz, i-divadlo.cz, Redheadmusic, PIARISTI, Czech News Center

 

Vložil: Ela Nováková