Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otázky, které nepadají... když lidé padají z oken. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.06.2024
Otázky, které nepadají... když lidé padají z oken. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Víta Rakušana

Popisek: Vít Rakušan

Kanalizace našeho veřejného prostoru pracuje špatně a neúčinně, ucpává se nevyřešenými a ututlanými kauzami. Za hnutím STAN a nově i ODS zůstávají ležet mrtví, kteří mohli mluvit. A tak byli odstraněni? Protože kdyby mluvili, někteří politici by prostě skončili když ne na ulici, tak rovnou v poutech?

V kauze Dozimetr už je hlášených pět mrtvých. Poslední, podnikatel Martin Horák, odletěl do Dubaje, vzal s sebou dceru, jeli na dovolenou, a tam vypadl z okna, spáchal sebevraždu. Kdyby se něco takového stalo v Rusku, ani se nedivíme. Vždyť tam se politici a vlivní lidé házejí z oken běžně, říká se. Ale u nás? Jen náhoda, že si vzal dceru na dovolenou do cizí země, nechal ji tam a sobecky vyskočil z okna? Jak to, že něco takového nekřičí veřejným prostorem? Zopakuji – vzal mladou dceru, ještě dítě, na dovolenou do Dubaje, naprosto cizího státu, města, prostředí, a skočil z okna. Takhle se sebevrah nechová.

„Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ potvrdil serveru Neovlivní jeden z členů Redlovy skupiny. Vybíjená na česko-(ruský) způsob? Mrtví nepromluví? Server iDnes informoval, že si Horák před smrtí sháněl ochranku. A že jeho byznysové plány rozhodně nenasvědčovaly tomu, že by se chystal na skok z okna.

V kauze Kampelička Petra Fialy údajně (a jak to slovo nemám rád, tak tady sedí) spáchal sebevraždu předseda představenstva Podnikatelské družstevní záložny Robert Zelenka. Osvětlení povrchní – trpěl psychickou nestabilitou. Jenže kdyby se něco takového stalo v Rusku, okamžitě zkonstatujeme, že takovou mají Rusové náturu. Vymlacují se tam jako na běžícím pásu. My jsme kulturní a civilizovaní? V čem konkrétně? Stojí skutečně za sebevraždou jen osobní nestabilita, nebo nestabilita našich kmotrovských struktur, které se odjakživa srocují za ODS, nově i za STANem?

Je skutečně možné, že mrtví, kteří pronásledují jako bubáci české současnosti naše dvě nejsilnější vládní strany, jsou jen náhody? Takové případy, kde zasáhla vyšší moc, psychická nestabilita? Navíc vlastně u elitních podnikatelů, kterým se pod rukama točily stovky milionů korun a mocenské podhoubí té naší země? A tedy i citlivé informace o osobách v nejvyšší politice, předpokládám. Nechali je kmotři dvou nejsilnějších vládních stran prostě odpravit? Ve smyslu – mrtví, prd ví – a tedy ani nic a na nikoho neprozradí?

Proč jsme krátkozrace nabyli dojmu, že my už jsme na vyšší civilizační úrovni a takové mafiánské praktiky se nás netýkají? Teď si s jasnou vizí krásné budoucnosti pracujeme na progresivních mafiánech se solárními elektrárnami a neziskovkami v zádech. Jenže pět mrtvých jen od loňského června ve dvou kauzách vládních stran. Do toho naprosto nevšední skutečnost, že ministra vnitra dělá politik, jemuž kauza Dozimetr vybuchla pod rukama a musel politicky proměnit prakticky celé své okolí nejvyššího vedení vlastního hnutí, protože s kauzou měli něco společného. Ministr vnitra pase policii, když za jeho hnutím STAN leží mrtvoly. To je střet zájmů jako vymalovaný.

„Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ nechal se slyšet jeden z členů Redlovy skupiny. Házení z oken a podivné sebevraždy. Jedná se o rusifikaci veřejného prostoru pod kuratelou kmotrů z ODS a STAN? To podezření nutně musí hlodat v každém. Ano, v tom upraveném a vždy kultivovaně se vyjadřujícím Petru Fialovi to přece nemůžeme vidět. To je bláznovství. Není, je to ODS a její prorůstání celým státním aparátem. Takové to řízení státu ze zákulisí. Však skoro deset let byli mimo koryto, teď jsou hladoví a vrací nám sem praktiky devadesátek. Proto tak nenáviděli a nenávidí Babiše. Do té jejich kmotrovské party prostě nepatří. Není svatý, ale nepatří mezi ně. Ale toho oddělat, to se zatím neodváží. To zatím je s ohledem na atentát na slovenského premiéra zcela na místě.

Tragické je, že podobné otázky a podezření se s touto vládou v čele stávají jakousi proruskou politikou. Máš nepříjemné otázky? A neděláš náhodou pro Putina? Obhajuješ jeho politiku? Jeho imperialismus? Jeho krvavé válečné šílenství? A mccarthismus je už zapomenutý pojem? V padesátých letech se v USA nepříjemné otázky velmi rychle měnily z druhé strany na soudní ortel pro ty, kteří takové otázky kladli. Teď pracujeme k téže praxi? Nevhodné otázky a podezření vůči křišťálově čistým vládním politikům a jejich kmotrům se rovnají podpoře Putina? Ale co když ty sebevraždy a náhodná úmrtí nebyly jen náhody?

Zdroje: iDnes, Neovlivní

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb