Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Vachler: Na Šumavě jsme viděli UFO na vlastní oči. Záhady života

16.06.2024
Petr Vachler: Na Šumavě jsme viděli UFO na vlastní oči. Záhady života

Foto: VAC - Petr Vachler (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Producent, scenárista a režisér Petr Vachler

ROZHOVOR Možná jste už na Sky History nebo Netflixu zachytili dokumentární seriál s názvem Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno z dílny českého producenta, scenáristy a režiséra Petra Vachlera, známého zakladatele filmové ceny Český lev. Jeho jméno vám jistě není neznámé, ale věděli jste, že se už léta věnuje spiritualitě a UFO spatřil na vlastní oči? Jak vidno, záhady jsou všude kolem nás, stačí se jen chtít dívat.

Petře, jak náročné bylo připravovat scénář přísně tajných projektů (Top Secret UFO Projects: Declassified) a nakolik je tento seriál věrohodný?

Všechno mělo svůj vývoj. Nejprve jsme se společně se scenáristou Honzou Stehlíkem volně zamýšleli, jak to všechno uděláme, navrhli jsme rekapitulační seriál a s ním přišel i oprávněný požadavek ze strany programového šéfa televizní sítě A+E, kam spadá i Sky History, abychom měli vše maximálně podloženo důkazy, svědectvím, evidencí a seriál byl pro diváky pochopitelný. Nakonec jsme do seriálu zařadili právě takové případy UFO, které jsou doložitelné. Myslím, že se nám snad podařilo stvořit něco zajímavého. Dali jsme do toho vše, co jsme uměli v rámci času, financí i možností, a natočili výpovědi lidí, kteří se rozhodli otevřeně mluvit o mimozemských civilizacích a jejich plavidlech. Někteří přišli i s ochrankou, neboť si nejsou jisti svou bezpečností, ale drtivá většina lidí mluvila o UFO a E.T. otevřeně. Do zatím šestidílného seriálu byly zahrnuty případy například z Austrálie, Ameriky, Ruska, Brazílie, Belgie. Dva jsou i z České republiky.

Poslední zmíněná lokalita mě zajímá mimořádně a určitě nebudu sama.

Diváky z celého světa jsme seznámili s poměrně podrobným svědectvím dvou československých armádních činitelů, generálmajora Čestmíra Tesaříka a podplukovníka Ivana Pospíchala, kteří v roce 1987 společně v bojovém vrtulníku pronásledovali UFO ve tvaru Tic-Tacu, tedy podlouhlého bílého doutníku, chcete-li. Pohyboval se tenkrát nad Vranovskou přehradou, v těsné blízkosti jaderné elektrárny Dukovany. Piloti tenkrát museli veškeré záznamy o UFO smazat. Jednalo se sice o příkaz z vyšších míst, ale zároveň panoval strach z neuposlechnutí příkazů ohledně střelby a nikdo si moc nevěděl rady, jak s takovým případem naložit.

Čas pak odhalil i další souvislosti, kdy se pravděpodobně jednalo o ten samý neidentifikovaný létající objekt, jenž se objevil na třech videích z let 2004 až 2015, které zachytil Pentagon nad Tichým oceánem. Americké námořnictvo de facto potvrdilo pravost zveřejněných videí až roce 2017 a na veřejnost se dostala videa, označená jako Flir, Gimbal a Gofast. Létající objekty ve tvaru bonbonu Tic-Tac měly podle svědků rozměry školního autobusu a pravděpodobně létají už dlouho po celém světě. Jen o tom veřejnost neměla žádné tušení.

Jakou odezvu máte od diváků Netflixu? Jak se jim váš dokument líbí?

Sky History už chce další sezónu, na Netflixu jsme se na celém světě dlouho drželi v TOP 10 nejsledovanějších pořadů. Asi úspěch. Reakce diváků jsou rozporuplné. Často buď deset hvězdiček, nebo jedna. Reakce jsou přímo úměrné osobní víře v existenci mimozemských civilizací. Velkou roli jistě hraje i to, že téma UFO je mnohdy už dopředu odsuzováno a vnímáno jen jako konspirační teorie. Očitá svědectví už dnes skeptici neberou v potaz. A je tu další kámen úrazu. Za posledních několik desítek let totiž UFO všeobecně získalo stigma, jehož je velmi těžké se zbavit.

Samozřejmě tomu nahrává i fakt, že do dnešního dne neexistuje jediný, veřejností uznávaný nezvratný důkaz. Tedy paradoxně až na šokující videa, která teprve nedávno uvolnil Pentagon. Pro laickou veřejnost i média žádná velká událost. Pár článků a konec. Americká armáda jasně uvedla, že tyto objekty zachytila sama a nemá pro jejich existenci žádné vysvětlení. To je a byl absolutní průlom, na který všichni nadšenci a ufologové, jimž se dosud nevěřilo, dosud jen čekali… A co se stalo? Prakticky nic. Možná vše změní až kuchařská show Vaříme s mimozemšťany (smích).

A druhý případ z České republiky, o němž jste se zmínil, že bude v dokumentu? Čeho se týká?

Je v uveden v šestém dílu seriálu. Je to mé osobní svědectví z roku 2017, kdy jsem na Šumavě spatřil UFO na vlastní oči. Stalo se to ve skupině asi dvanácti lidí a viděli jsme ho úplně všichni, dospělí i děti. UFO bylo od nás vzdálené asi 20 až 50 metrů a jednalo se o naprosto bezhlučný, grafitově černý matný objekt diamantového tvaru. Objekt stál ve vzduchu asi pět deset vteřin, začal pomalinku stoupat, a pak odplouvat na severovýchod a za hřebeny stromů, než se nám úplně ztratil z dohledu. V dokumentu nabízím i výpovědi dalších svědků, co jsme tenkrát společně viděli. V seriálu, když to shrnu, tedy najdete autentické výpovědi svědků událostí a my k nim přidali záznamy, kresby, svědectví o UFO a pokusili se případ rekonstruovat. Jak příběh ze Šumavy, tak třeba ze vzdálené Zimbabwe.

Jak byl objekt ve tvaru diamantu, který se vám vznášel nad hlavou, veliký? Nějak si to neumím představit.

Domnívám se, že mohl mít šest metrů na výšku a přibližně tři až čtyři metry na šířku. Všichni jsme se později shodli, jak nesmírně těžké pro nás bylo odhadovat velikost objektu, protože nebylo k dispozici prakticky žádné měřítko. A tak jsme si museli vystačit s vlastním odhadem. Většina z nás uvedla, že vzdálenost UFO od naší skupinky byla 20 až 30 metrů a neznámé těleso mělo výšku okolo šesti metrů. Ozval se ale jeden hlas, který průměr odhadoval až na dvacet metrů. Kdo ví, jak hluboko bylo UFO na louce, ale viděl jsem i oblé tvary hran a grafitová barva měla strukturu. Pohled na UFO jsme měli prostě zblízka. Žádná tečka na obloze.

Co tomu všemu předcházelo?

Byli jsme s přáteli na oblíbeném šumavském turistickém okruhu mezi Strakonicemi a Sušicí, nedaleko obce Strašice. Mělo to poměrně vtipnou předehru, protože jsme si při chůzi nemohli nevšimnout, že se celé stádo, hrubým odhadem asi 60 až 80 krav, tlačilo na jedno jediné místo k silnici. Louka byla veliká, mohla mít plochu odhadem dva kilometry čtvereční. Zaujalo nás to a někdo z přátel se nahlas divil: „Proč se všechny ty krávy mačkají na jednom místě, když mají pro sebe celou louku?“ Nebylo tam zkrátka nic, co by je přivábilo. Ani voda ani seno. A já, aniž bych věděl proč, jsem odpověděl: „No to je jasný, když jsou krávy tak hodně namačkané na sobě na jednom místě, tak tady musí bejt UFO!“ A ruka mi vzápětí vystřelila směrem k objektu, aniž bych ho předtím zaznamenal. A bylo tam, jen malý kousek od nás. Všichni jsme pak na něj mlčky zírali. Nezmohli jsme se ani na slovo. Vše bylo intuitivní.

O spojení krav s UFO jsem ještě neslyšela. Pokud tedy nepočítám případy údajného mrzačení dobytka v souvislosti s tímto fenoménem.

Jen vám vyprávím, co se před čtyřmi lety stalo. Víc nevím. Tu větu jsem tehdy vykřikl zcela automaticky, nebyl v tom záměr ani má vůle. Ať si to každý přebere, jak chce. Třeba je to úsměvné. Skoro to vypadalo, že UFO k sobě stádo zvířat přivolalo. Došly k němu tak blízko, jak jim ohradníky umožňovaly, a celou dobu se všechny dívaly, jako zhypnotizované, směrem k němu. My vlastně taky. Dalšími svědky byly vlastně kromě nás i němé krávy, ale ty nám lidem zatím nic neřeknou. (smích)

Můžeme se v dokumentu těšit na autentické záběry UFO, které jste viděl na Šumavě? Předpokládám, že jako režisér a milovník záhad jste automaticky ihned sahal po mobilu...

Věřte nebo ne, byli jsme tak překvapení a v šoku, že nikoho z nás ani nenapadlo to udělat. Jen jsme na ten objekt zírali s pootevřenou pusou a nebyli schopni se ani pohnout. Nevěřili jsme vlastním očím. Zahloubaní naplno v prožitku, který trval příliš krátce na to, aby komukoliv z nás začalo fungovat racionální myšlení, navíc ani nevím, kdo měl na procházce s sebou mobil. Nestává se totiž zatím každý den, že zblízka vidíte UFO.

Nemohlo se jednat o nějakou nám neznámou vojenskou technologii?

Možné je úplně všechno, ale nemyslím si to. To je velmi nízká pravděpodobnost. Objekt, který jsme viděli na Šumavě, neměl trysky, vrtuli, skla, zkrátka nic než matný povrch. Neslyšně plul pomalu vzduchem, jako by se nechumelilo. Špička černého diamantu mířila směrem dolů. Byl to stroj, který by (alespoň podle toho, co o letounech oficiálně víme) neměl v našem světě existovat. Způsob letu popíral cokoliv nám doposud známé o létání. A já ho přesto viděl s dalšími svědky.

Byl to pro vás traumatický zážitek?

Vůbec ne. Řekl jsem si nakonec: „No co, tak jsem viděl UFO!“ Splnil se mi dětský sen a vzal jsem to jako znamení, že seriál, který jsem chtěl původně jen produkovat, budu i režírovat a psát. Výsledkem toho je šestidílný dokument, v němž jsme zrekapitulovali to nejzajímavější, co se v rámci pozorování UFO přihodilo od července 1947, kdy celý svět zachvátily zprávy o stále kontroverzním incidentu v Roswellu.

Proč jste ve scénáři zvolili tento časový mezník? Vždyť UFO se na světě objevovala ještě mnohem dřív, než vznikla první letadla.

Myslím, že se zájem mimozemských civilizací o naši planetu zvýšil po jaderném útoku v roce 1945 na Nagasaki a Hirošimu. Roswellská havárie UFO z července 1947 byla potom extrémně sledovaná a hned v září 1947, jen dva měsíce po Roswellu, vznikla CIA. Náhoda? A rozběhly se nové programy, jako později projekt BlueBook. V seriálu je obsaženo mnoho věrohodných výpovědí, při nichž vypovídali i armádní činitelé, kteří viděli na vlastní oči věci, jež jsou pro nás nepochopitelné.

Nemám žádný důvod jejich svědectví v dokumentu zpochybňovat. Bylo by to ode mne vlastně pokrytecké. Když UFO spatříte na vlastní oči, váš přístup je k této problematice definitivně jiný. Se spoluscenáristou Honzou Stehlíkem jsme v největší dobré víře do seriálu vybrali případy, o nichž si myslíme, že jsou pravdivé, i když fikci může záměrně vytvořit i armáda či tajné služby. Každý ať si udělá svůj názor, ale UFO tady stoprocentně je, tedy neidentifikované létající předměty.

 

Petr VachlerPetr Vachler při natáčení dokumentu Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno

V několika rozhovorech pro jiná média jste naznačil, že zpravodajské služby mají eminentní zájem, aby měly pod kontrolou všechny informace o UFO, které se dostanou na veřejnost. Stále si za tím tvrzením stojíte? A jak přesně a proč se to podle vás děje?

Je to tak. U mnohých svědků, kteří pořídili autentické záběry UFO, se brzy objevili lidé, vojáci nebo podivní muži v černém. Proč? Snaží se tyto materiály za každou cenu získat. Co s nimi dál dělají, nevíme, ale podle svědectví je autorům záznamů často hodně důrazně sděleno, že mají na všechno, co viděli, zapomenout. Ať se jedná o děti, piloty civilních letadel či náhodné svědky. Vše se zesměšňuje, překrucuje nebo popírá a materiály mizí. Široká veřejnost nemá přístup k důkazům. Ostatně k jakým vojenským informacím má veřejnost přístup? A pak jsou tu podniky, které spolupracují s armádami a technologickými firmami. Tím pádem i s tajnými službami. V dnešním světě a způsobu hry jsou to stále vzácné informace, kvůli kterým se udělá ledacos.

Není to až příliš velká konspirační teorie? Jsou na to nějaké důkazy? Z čeho konkrétně vycházíte?

Na základě výpovědi svědků událostí. Navíc osobně, díky natáčení seriálu, jsem měl možnost potkat lidi, pro které to asi nebyla konspirační teorie, ale možná tvrdá realita. Bývalý voják americké armády Emery Smith, přestože nevím, do jaké míry říká pravdu, přišel na náš rozhovor v Palm Springs s ochrankou a jeho výpověď jsme točili natřikrát. Choval se v tu dobu vždy velmi podivně a nervózně. Existují i svědci, uznávaní technologičtí odborníci, kteří tvrdí, že byli léta sledováni americkou armádou, poté co se dostali až příliš blízko k nejpřísněji utajovaným informacím a odmítli spolupracovat. Patří k nim například raketový specialista David Adair, po němž chtěli rekonstrukci motoru mimozemského plavidla.

Pokud je to pravda, proč chtěli, aby havarované UFO viděli?

Právě kvůli reverznímu inženýrství. David Adair, ceněný raketový odborník, dostal zadání, aby neznámou technologii rozebral a poskytl armádě veškeré informace o tom, jak funguje. Je to logické. Dnes téměř každá automobilka koupí vůz od konkurence, rozebere do šroubku a zkoumá, jak vůz funguje, co se dá převzít. To je reverzní inženýrství. Jenže motory UFO, které mají možná vlastní DNA shodnou s pilotem, to je větší oříšek.

O důkladném sledování zpravodajskými službami hovoří i další reverzní inženýr, americký fyzik Bob Lazar. Ten také tvrdí, že kdysi v přísném utajení, přímo v Oblasti 51, zkoumal mimozemské plavidlo, které fungovalo na antihmotovém reaktoru s ostře sledovaným pohonným prvkem 115, moscoviem. Všichni chtějí mít technologický náskok, a hlavně antigravitační modul. Pak vám stačí šestivoltová baterie na cokoliv.

Proč se tito lidé rozhodli mluvit, pokud jim skutečně hrozí smrtelné nebezpečí? A nemůže zde hrát roli touha po zviditelnění? V Americe museli získat poměrně slušnou popularitu.

Pouštíme se teď spolu na tenčí led. Unešení se chtějí podílet o zážitky, zapálení ufologové zkoumají pravdu a vždy se najdou i ti, kteří převracejí pravdu, nebo touží po popularitě. Nebo jsou tu lidé, kteří prostě hledají pravdu v širších souvislostech. Byli jsme upozorněni, kdo pracuje pro vládu, CIA, agentury, komu věřit, komu ne, ale právě ten nejlepší agent bude ten, komu skočíte na lep. Mimo kameru nám tenkrát bylo řečeno, že je dobré si některé lidi držet od těla. Ale je těžké se v tom orientovat. Někdo chce, aby mimozemšťané byli pro nás hrozbou, někdo jiný zase chce jejich technologie a někdo to myslí jen dobře pro lidstvo.

Je to velký mocenský souboj i o peníze, které stojí za novými možnými technologiemi. Jsem vděčný komukoliv, kdo se rozhodne mluvit otevřeně o tom, že už na Zemi mnohokrát došlo ke zkoumání různých mimozemských plavidel. A nemám pochyb, že se zpravodajské služby do záležitosti UFO angažují mnohem víc, než přiznávají. Vždyť hrozí nebezpečí, že armády a vlády budou jednou muset přiznat, že jsme pro mimozemské civilizace jen chráněnou nádhernou rezervací a naše armády jsou v rámci vesmíru neškodné, že jde o úplně jiné věci. Dá se říci, že jsme plně v rukách vesmíru. A věřím, že v dobrých rukách. Věřím, že většina mimozemských civilizací chce harmonii.

Ale proč tolik snahy mlžit? Veřejnost už se přece dávno rozdělila na v mimozemšťany věřící a nevěřící.

Stačí si jen připomenout, jakým způsobem se utajují nové armádní technologie, a za utajováním mimozemských technologií by mohly stát různé subjekty. Nejen armáda a zpravodajské služby, ale i lidé či soukromé společnosti, které si tyto významné informace chtějí nechat pokud možno jen pro sebe. Lidstvo je nyní úspěšně ovládáno pomocí biče a cukru, prostřednictvím strachu a odměn. A technologie jsou nejen novou útočnou zbraní. Víte, že existují pouhé tři nástroje, které člověku dají takřka neomezenou moc? Tipněte si jaké?

V první řadě peníze. Pak politická moc. Třetí netuším.

Máte pravdu. Pokud máte peníze a politickou moc, chybí vám už jen jedna jediná věc, a tou je tajemství. Ten, kdo zná střežená tajemství, je vždy mocnější než ten, kdo má jen peníze a politickou moc. Tajemství se dá použít různě. Části tajemství se také mohou občas řízeně odhalit veřejnosti, ale jen ve správný čas, když se to hodí. V tomto případě to může být například fotka nového bojového letadla. Nových technologií. Přísně střeženým tajemstvím byly třeba i atomové zbraně, energie. Co teprve mimozemské technologie? Kdo by se o ně chtěl dělit? Jednotlivé vlády rády naznačí, že mají větší tajemství než ostatní státy. Bohužel, stále se zastrašujeme armádami a nově i nekonvenčními technologiemi, které využíváme místo zbraní k ovládání mas. Myslím, že nemáme nejmenší tušení, co nás čeká jak v dobrém, tak nebezpečném směru. A mnozí, kdo mají moc, nám ani nehodlají říkat, co se vlastně děje.

Můžete to trochu vysvětlit?

Něco se každopádně stalo. V roce 1903 vzlétlo první motorové letadlo a před tím, tisíce a tisíce let, byl prakticky každý vynález pochopitelný, uchopitelný téměř každým člověkem. Ale za posledních 120 let se stalo něco zvláštního. Začaly nás ovládat technologie. Ten vzrůst je exponenciální. Opravdu se nám to daří bez zásahu nebo využívání technologií mimozemských civilizací? Opravdu na to stačíme sami? Vždyť i ten psací stroj byl donedávna stále jen mechanický knihtisk, a poslední desetiletí?

Nastal strach z technologií, minimálně v průmyslu a armádě. Kdo je má, vítězí. Informace a technologie se dnes využívají k ovládání mas i neválečnou formou. Informace jsou dnes pro společnost cennější než ropa, zlato, cokoliv. Je to zvláštní doba a já bych raději žil ve větší harmonii, než ve stálém rozdělování, poštvávání, o což se mocní snaží. Vládcům to ale vyhovuje, protože se nelze soustředit na ticho.

A jak si vysvětlujete, že tolik armádních činitelů (nejen amerických) začalo po tolika letech vypovídat?

Bohužel, žijeme ve světě polopravd a lží. Celý Projekt BlueBook zaznamenal v minulém století neskutečně mnoho případů setkání s UFO, aby nakonec američtí vládní činitelé zpochybnili téměř dvacetiletý výzkum mimozemských civilizací a vše zametli pod koberec. Možná se děje i nyní něco podobného. Přiznáme, že tu něco je, ale jednou to zase zpochybníme, protože státy a armády nemohou připustit, že jsou pouhými bezbrannými pozorovateli UFO. Ale možná, a v to věřím více, přichází doba nezvratných změn a odhalení, že žijeme ve vesmíru, kde rozhodně nejsme sami.

Možná přijde doba změn, kdy se lidstvo bude muset vzdát násilí, aby harmonie energií byla zachována, protože už se nejedná jen o nás, ale o celý vesmír, kde žije celá řada dalších bytostí. Možná přijde doba rozhodnutí, zdali budeme žít v technologickém i-cloudu, nebo v souladu s přírodou a tělem. Vesmír jen pozoruje, jak se rozhodneme. Je to napínavá a zajímavá doba.

Jak se to projevuje?

Je známo, že mimozemské civilizace vypínají naše atomové zbraně, zcela je ovládají, jako se to stalo na jaderné základně v roce 1982 v ruském Usovu. Demonstrují, že nemáme žádnou moc nad zbraněmi, které mohou způsobit fatální destrukci planety. V USA dokonce neznámé objekty demonstrativně sestřelily armádní rakety. To bylo například natočeno na filmový materiál, ale později znepřístupněno, což uvádíme i v našem seriálu.

Za celou dobu známé existence nedošlo k jakékoliv hrubé agresivitě vůči lidstvu a nakonec i ti, kdo byli uneseni neznámými bytostmi, jako Travis Walton či Terry Lovelace Calvin Parker, přiznávají, že nedošlo k žádné agresivitě, která by je ohrozila na životech. Navíc se setkali na lodích přímo s humanoidy nebo nám podobnými bytostmi. Ze známých případů i historie lidstva vše směřuje k tomu, že se nejedná o nepřátelský postoj. Naopak. Dá se říci, že jsme pozorovaný experiment.

Jaké je tedy hlavní odhalení?

Vypadá to, že mimozemské bytosti pozorují naši Zem jako přírodní rezervaci, území, na kterém jim nesmírně záleží. Nechtějí, aby naše planeta byla zničena. Je zcela výjimečná. A naopak, my jsme schopni po tisíci letech existence poprvé Zemi zničit, a to díky jaderným zbraním, elektrárnám, technologiím na těžbu surovin a exponenciálnímu nárůstu počtu obyvatel. Bez veganství nepůjde všechny lidi na planetě uživit, neboť produkce masa ničí planetu. Je tu i enormní nadspotřeba. Máme zde unikátní flóru i faunu, zásoby vody, ojedinělé formy DNA. To vše mimozemské civilizace i cestovatele časem zajímá.

Značná část mimozemských civilizací chce Zemi a lidi zachránit. Aby to bylo možné, musí se experiment člověk zásadně změnit, začít chápat tento sen úplně jinak. Navíc Země souvisí přímo se sluneční soustavou, vesmírem. Co se děje u nás dole, bude mít odraz i nahoře ve známém vesmíru či paralelních rovinách. Věřím, že přichází unikátní doba změn. Ale více v našem dokumentárním seriálu.

Jitka Svobodová

Převzato z časopisu Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Redaktor KL