Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak cenný střep jen tak někdo nemá, rodinné trable Václava Čtvrtého a tajemství herecké šatny. Horká židle Václava Neužila

15.06.2024
Tak cenný střep jen tak někdo nemá, rodinné trable Václava Čtvrtého a tajemství herecké šatny. Horká židle Václava Neužila

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Herec a komik Václav Neužil v populární talkshow 7 pádů Honzy Dědka

Honza Dědek si do svých 7 pádů tentokrát pozval nenápadnou hvězdu Dejvického divadla, držitele Českého lva i Ceny Thálie Václava Neužila. Jeho historky, ke kterým mu moderátor pohotově nahrával připomínkami rodinných videí i ukázek z filmů a seriálů, se občas stočily i k choulostivým tématům, herec z nich ale umí vybruslit s humorem. Je pohotový glosátor a výborný vypravěč, takže v závěru sezóny se pořad Honzy Dědka mimořádně vydařil.

Na začátku rozhovoru moderátor Václava Neužila poněkud zaskočil tím, co všechno o něm ví. Třeba že Cenu Thálie, skleněnou skulpturu, rozbil, sotva ji obdržel. „Kdo se ale může pochlubit, že má doma takový střep,“ přiznal herec, že torzo ceny si ponechal stejně jako Českého lva za roli Emila Zátopka. Lev je zatím celý.

Dědičné trable s křestními jmény

V hluboké minulosti zalovil moderátor, když chtěl po herci vysvětlit, jak je to vlastně s jeho křestním jménem. „Je pravda, že v takovém tom starém očkovacím průkazu, co mi dali v porodnici, jsem měl napsáno Jan. Když mi bylo asi šest, tak jsem si všiml, že je tam přeraženo jméno Václav. Maminka v porodnici chtěla Jana, pak ale přišel dědeček a prohlásil, že to by nešlo, že to musí být Václav. Ano, dědičné jméno. Jsem Václav Čtvrtý,“ vypráví Václav Neužil, jak se jeho rodina nemohla dohodnout. Jenže tenhle problém bude asi také dědičný, protože když se mu narodil syn, situace se opakovala. „Moji oblíbení herci jsou Oldřich Kaiser a Oldřich Nový, tak jsem si myslel, že by to mohl být Oldřich. Moje žena ale Oldu rázně odmítla. Takže je to Vincent, na tom jsme se shodli oba.“

 

Neužil Václav_7 pádů Honzy DědkaNa černé pohovce Honzy Dědka v pražském Švandově divadle se Václav sešel se zlatým hokejistou, obráncem Radkem Gudaasem, a jeho sestrou, zpěvačkou, muzikálovou herečkou, tanečnicí a držitelkou Ceny Thálie pro rok 2015 Karolínou Neuvirthovou

Záměna otcovství podle vlasů

Honza Dědek vzpomínal, že o synkovi mluvil Václav pokaždé, když přišel do 7 pádů. Poprvé  Bylo Vincentovi rok a půl, podruhé tři roky. Teď je mu šest a tatínkovi dává zabrat čím dál víc. Uměl to ale odmala, jednou si u televize vybral úplně jiného tatínka. „Ještě moc nemluvil, ale všímavý byl. Já jsem tehdy natáčel Zátopka a měl jsem na hlavě oholené takové kolečko, aby mi maskérky na něj mohly lepit tu Zátopkovu pleš a zbytek vlasů. Vypadal jsem strašně, vyholená hlava a odbarvený zbytek vlasů na krku. Syn na to byl ale zvyklý a jinak mě vlastně neznal. Pak jednou zahlédl v televizi Adriana Jastrabana, ukázal na něj a prohlásil: Táta!“ Rodiče se sice snažili synkovi vysvětlit, že to táta není, on ale trval na svém, znovu ukazoval na obrazovku a volal: „Táta!“.

„Za všechno mohly ty vlasy,“ vysvětlil Václav Neužil, že kolega Jastraban má takový účes jaksi od přírody, zatímco on má tmavé a husté. V různých rolích se jich ale musel vzdát. Třeba v seriálu Čtvrtá hvězda měl ofinku na blbečka. „Ostříhaný podle kastrolu, na to jsem byl zvyklý. Tak mě stříhal táta. A já tak stříhám Vincka také,“ směl se nad fotografií z deset let starého seriálu. Ne každý herec prochází tak velkými vizuálními proměnami. Záhy ho uvidíme ve filmu o Bedřichu Smetanovi, který pojednává o posledních šestnácti letech života skladatele. Romantické dlouhé prošedivělé vlasy, hustý knír a bradka. Poznáte v této masce Václava Neužila?

 

Neužil Václav_7 pádů Honzy DědkaVděčným tématem filmového Zátopka jsou jeho nekonečné vlasové proměny

Jak se dabuje porno

Honza Dědek připomněl ukázkou také ožehavou scénu ze seriálu Dabing Street, kde má Václav Neužil vypjatý dialog s Klárou Melíškovou o jejím sexu s jiným mužem. „To takhle vypadá hrozně,“ stydlivě se usmíval herec. Skutečnost byla taková, že šlo o dabing filmu Na dotek a jak on, tak Klára trénovali dialog Julie Roberts a Jude Lawa a vehráli se do toho na plné pecky. Choulostivá scéna ale také kdysi rozhodla o tom, že Václav k dabingu nepřilnul. Byl pozván na zkoušku do studia a režisér mu přidělil scénu podle jeho názoru lehkou. Moc řečí tam opravdu nebylo, měl dabovat sexuální akt urostlého černocha.

Strašně se styděl, a když ho režisér povzbuzoval, ať se do toho hekání pořádně opře, naprosto selhal. To ale není jediný důvod, proč se dabing nestal jeho doménou. „Jsou kolegové, kteří to umí. Přijdou, dostanou text, přelétnou ho, pustí si na obrazovce film, sledují časové kódy a ještě červené světýlko z režie. A prostě jedou. Mně tohle prostě nejde, je toho na mě moc najednou,“ líčil úskalí současného dabingu, který je na hony vzdálen době, kdy daboval třeba František Filipovský, všechno se napřed zkoušelo a na všechno bylo dost času. „Možná se to tak pořád někde dělá, já to ale nezažil,“ zakončil téma porna i dabingu.

Imitovat kolegyně je zábava do šatny

Dabing rád nemá, zato se s kolegou Jaroslavem rád baví napodobováním kolegyň z Dejvického divadla Kláry Melíškové a Lenky Krobotové. „To je pravda, to děláme. Ony to někdy chtějí, někdy ne,“ prozrail tajemství z herecké šatny. A přidal historku, jak s Pleslem úplně rozložili Krobotovou a Melíškovou v letadle, když si vymysleli, že modré a červené šipky v katalogu letecké společnosti znamenají teplé a studené proudy vzduchu a jejich křížení představuje velké turbulence. Dámy tomu uvěřily a jejich kolegové se dodnes baví tím, že si scénku, jak si Krobotová s Melíškovou s obavami sdělují, že se blíží do oblasti největších turbulencí nad Severním mořem, do detailů přehrávají. Václavu Neužilovi sice tentokrát chyběl kamarád ze šatny, imitaci hereček ale k pobavení diváků 7 pádů Honzy Dědka zvládl dokonale.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková