Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když se generální ředitel České televize chytí futer. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.06.2024
Když se generální ředitel České televize chytí futer. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Televize

To byl jeden, a ten vždycky, když nebylo po jeho, začal se chytat futer a křičet na všechny – já půjdu, já opravdu půjdu. Na odpověď – vždyť spánembohem – se futer chytil ještě pevněji a přitvrdil – já opravdu půjdu, nekecám, už mě tu neuvidíte. Nejmenoval se Souček. To až teď, když do České televize nastoupil Jan Souček a nahradil tak Petra Dvořáka – dej mu pánbů lehké mediální spočinutí. Česká televize, když nepřitlačíme na televizní dani, prý propustí 350 lidí.

Pan generální Souček se nechal na setkání s novináři slyšet, že vydírání je běžný postup vyjednávání. „Pokud zákonodárci neschválí zvýšení koncesionářského poplatku na 150 korun, Česká televize v příštím roce propustí zhruba 350 lidí. Letos ji opustí, bez ohledu na vývoj schvalování mediálních novel, zhruba 90 z přibližně 3000 zaměstnanců,“ informuje o vývoji v kultuře České televize ČTK.

„No řekněte jména, nebuďte slušnej,“ mám chuť vzkázat do Kavčích hor. Ono totiž moc záleží na tom, kdo z veřejnoprávní televize poletí.

K tomu pan generální oznámil, že očeše původní tvorbu. A to až o třetinu. „Chceme zachovat sportovní přenosy, velké formáty jako StarDance nebo Peče celá země či publicistické formáty, jako je Toulavá kamera, Objektiv a podobně,“ řekl Souček podle magazínu E15. A je to zcela v pořádku.

Pan generální zcela očividně není vizionář a člověk na svém místě. Jedná se o tradičního generálního, který uvažuje v mantinelech veřejných a jen veřejných peněz. Nemá vize, neumí to s byznysem, nedokáže se prosadit. To my měli takovou generální v domově důchodců. A ta přišla s nápadem. V domově byla tvůrčí dílnička. Sváželi jsme tam důchodce na popovídání, poslouchání muziky, a rukodělné práce. I napadlo kdysi paní generální, že začneme rukodělné výrobky prodávat na trzích a trochu tím pomůžeme domovu, aby mohl nakupovat do dílničky různá fidlátka a udělátka. Jak pravila, tak se i stalo. Důchodci pak před Velikonocemi jako dráteníci celá odpoledne motali pomlázky, pak se to prodávalo. Není to pro pana generálního Součka inspirace? Měla by být.

Jo, Nora Fridrichová a Václavem Moravcem a budou plést pomlázky. To by tak hrálo. Takoví reprezentanti. Na rozumu jsem se pomátl. Zcela očividně.

Ne, generální Souček, pokud by byl co k čemu, by se inspiroval i jinde než u Al Caponeho a jeho vyděračských aférek. Dejme příklad. Dánský televizní seriál Forbrydelsen (Vražda), v České televizi vysílaný v roce 2013. Televizní seriál na počet obyvatel oproti nám polovičního Dánska se prodal do 120 států celé planety Země. Seriál zarezonoval celou planetou. Získal prestižní ocenění BAFTA za nejlepší televizní počin a mnoho dalších mezinárodních cen.

To není ta správná cesta? Udělat z České televize pojem, o kterém jde slyšet i za hranicemi? Pak by se peníze jen hrnuly a Jan Souček by byl takový Tomáš Baťa té naší televizní kultury. Ale darmo mluvit do větru. Pan generální si radši jako trucovité dítko nemohoucnosti stoupne k futrům, pevně se chytí a na četné – tak spánembohem – odpovídá ostřeji a ostřeji jen – já opravdu půjdu.

Je hezké, že Souček nechce zrušit StarDance. Slouží mu to ovšem ke cti? Neslouží. Jen další slova zkušeného vyděrače. Souček ví, že pořad StarDance je v celé republice moc a moc oblíbený. A tak chytá lidi pod krkem a prostě a sprostě vyhrožuje. Když nepřiplatíte, tak vám to zruším. Ani ve snu by ho to nenapadlo, však StarDance, onen zahraniční koncept, který ČT za těžké peníze nakoupila, se těší nebývalé a trvalé oblibě. Jedná se jen o metody nešikovného mafiána přisátého na cecík peněženek občanů ČR.

Na postu generálního ředitele České televize máme mít vizionáře, člověka, které své práci odevzdá duši a bude pro ni žít. Takový člověk by dokázal z České televize udělat mezinárodní pojem. Místo toho tam máme obvyklou figurku, která umí jen natáhnout ruku a trucovitě čekat na desátky. Vize jediná, napumpovat do té černé díry další a další peníze. Škoda další promarněné možnosti stvořit něco, o co by byl ve světě zájem. Ale to my vlastně neumíme, máme ve vedení samé Součky.

Zdroje: ČT, ČTK, E15, Wikipedie

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb