Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koupil jsem synkovi poštovní známku s Hitlerem. Bude z něj nácek? Komentář Štěpána Chába

komentář 05.06.2024
Koupil jsem synkovi poštovní známku s Hitlerem. Bude z něj nácek? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Danuše Nerudové

Popisek: Danuše Nerudová a lampička ve tvaru koně

Ani mně se nevyhnula politická diskuse na CNN Prima News mezi Filipem Turkem a Danuší Nerudovou, které po celou debatu srdnatě kryla záda moderátorka Pavlína Wolfová. Diskuse to byla nanejvýš poučná. Pojďme do podrobností.

Ukázka nevyváženosti diskuse. Danuše Nerudová společně s Pavlínou Wolfovou Filipa Turka několik minut točily na tématu artefaktu s vyrytým symbolem hákového kříže, který má Turek doma. Fotka se objevila v Hospodářských novinách. Snaha Nerudové a moderátorky udělat z Turka přinejmenším dozorce z koncentračního táboru, by v normální debatě neproběhla. Alespoň ne po oznámení Turka, že sbírá různé artefakty z historie. Ovšem duo žen se snažilo dál.

CNN Prima News dokonce do diskuse v živém přenosu divákům zmíněnou fotku se svastikou ukázala. Fotografie pěkně připravená v režii. Bylo to s Danuší Nerudovou dohodnuté? Něco na způsob – v závěru diskuse, milá kandidátuše, otevřeš téma hákového kříže, budeme ho v tom vařit, dáme fotky, pak bude konec, takže ten nácek nebude mít čas reagovat. Takhle nějak to bylo připravené? Vypadalo to tak.

Můj synáček se jal asi před rokem sbírat staré i nové poštovní známky. Občas mu jich pár koupím, aby měl příjemný pocit, že se mu sbírka rozrůstá. K Ježíšku jsem mu jich několik zabalil do dárečku. Byla mezi nimi i jedna s Adolfem Hitlerem. Já vím, vrchol cynismu, dát dítěti k Ježíšku Hitlera, ale když mně to nedalo. Po očerňovací manipulaci Nerudové, Wolfové a redakce CNN Prima News se začínám trochu obávat toho, aby známka s Adolfem Hitlerem nebyla braná jako vyjádření obdivu k Třetí říši. Synáček je ještě malý a prostě se mu filatelie líbí, ale podle nastolené atmosféry ubohé snahy očernit sběratele Turka z inklinace k nacionálnímu socialismu už si nejsem tolik jistý, jestli je legální něco takového vlastnit.

Tuze poučná byla pozice Pavlíny Wolfové. Poté, co několik minut společně s Nerudovou točily Turka na jeho (podle nich) lásce k nacismu, chtěl Turek útok vrátit a nastolit téma Danuše Nerudová a Mendelova univerzita. Lampa v podobě koně koupená na účet daňových poplatníků, malá domů pro manžela Nerudové z rozpočtu univerzity, publikace v plagiátorských časopisech, prodeje titulů na Mendelově univerzitě. Moderátorka Wolfová ovšem ani jedno téma Turkovi nedovolila otevřít a poráchat se v bolístkách Rakušanovy volební klisny, na kterou vsadil renomé celého STANu.

Přičemž mě by od režie CNN Prima News moc potěšilo, kdyby si připravila i fotografii nadoblačně nevkusné lampy ve tvaru koně, jež hyzdila kancelář Nerudové na Mendelově univerzitě, a která daňového poplatníka přišla podle veřejných dokumentů univerzity na příjemných 180 tisíc korun. Nic? S Turkem asi žádná předběžná dohoda nebyla.

Ale vlastně tím naskakuju na úroveň debaty, která se na CNN Prima News k neštěstí nás všech odehrála. Ne, stejně, jako se mi nelíbila momentka ze sběratelské vášně Filipa Turka a točení na jeho skutečných i z prstu vycucaných hříších minulosti, nelíbila by se mi ani fotka s kýčovitou lampičkou. V diskusi jsme se totiž vlastně nedozvěděli nic o tom, jakou budoucnost nám kandidáti připravují, pokud se dostanou do funkce. Byli jsme režií i moderátorkou seznámeni s tím, že Turek je nacista, narcista, hulvát a buran, šmátrali jsme v útrobách jeho sociálních sítích a v tom, co na ně před deseti či patnácti lety napsal nevhodného. O Danuši jsme se dozvěděli to, že jsme se zase nic nedozvěděli. Já nevím, byla to ještě politická diskuse? Kultivovaného na ní nebylo nic, evropská témata nebyla otevřená prakticky vůbec, role moderátorky se mohl klidně chopit Vít Rakušan, nahrával by Danuši nejspíš stejně.

Nějak nám ta politika tupne. A politické diskuse s ní.

Zdroje: CNN Prima News, Mendelova univerzita, Novinky, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb