Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z klece zlaté do Klece bláznů aneb Jak nezůstat ve stínu slavných předků. Horká židle Filipa Rajmonta a Oskara Hese

01.06.2024
Z klece zlaté do Klece bláznů aneb Jak nezůstat ve stínu slavných předků. Horká židle Filipa Rajmonta a Oskara Hese

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Herec a dabér Filip Rajmont (vpravo) a o jednadvacet let mladší Oskar Hes. Mohli by být klidně otec a syn, ve skutečnosti ale mají společného něco jiného.

Jednoho proslavil Král Šumavy, druhý ze sebe střásá skvěle zahranou, nicméně negativní roli Pavla Novotného. Teď spolu hrají ve slavné komedii Klec bláznů ve Švandově divadle. Co mají herci věkem vzdálení o víc než dvacet let společného?

Určitě lásku k divadlu, k níž patří dobré hry, role a úspěch u diváků. To všechno si teď užívají plnými doušky, každý ale asi trochu jinak. To se projevilo i na červené pohovce u Jana Krause. Zatímco Filip Rajmont dle svého naturelu s lehce ironickým humorem vypráví o divadle i o natáčení, Oskar Hes se líbezně usmívá a moc toho nenamluví. Možná i proto, že u Jana Krause byl poprvé a svazoval ho ostych před ostříleným moderátorem i starším kolegou. Však také potlesk za Klec bláznů u diváků i kritiky sklízí hlavně Filip Rajmont, mladičký kolega zůstává poněkud v jeho stínu. Jak ale komentoval i Jan Kraus, Oskar Hes už si dokázal získat popularitu u diváků v minisérii Král Šumavy i ve filmu Bratři, zdá se tedy, že má před sebou úspěšnou kariéru.

 

Hes Oskar_Rajmont Filip_Show Jana Krause 1

Oskar Hes působí plaše a neprůbojně, přestože už oslavil o Vánocích pětadvacáté narozeniny, takže se zdálo, že rozhovor Filipa Rajmonta s Janem Krausem doprovodí jen úsměvem. Moderátor ale dokázal zázrak a přece jen ho rozpovídal.

Věčný spor o výchovu dětí homosexuály

Klec bláznů je komedie o homosexuálním páru, který úspěšně vychoval syna. Ten se teď chce oženit se spolužačkou, což znamená, že rodiny se musí setkat. Protipól svobodomyslného homosexuálního páru a konzervativní rodiny senátora vyvolá velký poprask. „Takže tam jde o nějaký společenský střet. A o tom střetu to je. A taky o tom, že dva homosexuálové mohou dobře vychovat syna,“ popsal Filip Rajmont a hned také dodal, že i když je hra několik desítek let stará, nic neztrácí na aktuálnosti. A trochu si ohřál svou polívčičku, když poznamenal, že u nás by se tenhle spor už konečně také mohl vyřešit. Svou sexuální orientací se nikdy netajil, tentokrát tedy projevil i svůj názor na výchovu dětí. Ostatně možná proto je šťastný, že si ve hře Klec bláznů, kterou má dávno rád, může nyní zahrát.

Každý je někomu podobný

Jan Kraus ukázal fotografii dědečka Filipa Rajmonta, slavného divadelníka E. F. Buriana. Samotného herce možná poněkud překvapil tím, že se mu zdálo, že je dědečkovi čím dál tím víc podobný. Filip se tahal za podbradek, gestem tak dal najevo, že s tou podobou úplně nesouhlasí, protože má mnohem víc kilo. To mu ale vyneslo výbornou roli v seriálu Iveta, kde hrál bulvárního novináře Pavla Novotného. „Lidi se diví, jak je možné, že jsem mu tak podobný a že jsem tak nechutný,“ posteskl si Filip, který by se rád téhle podoby už zbavil, takže mimo jiné hodně cvičí. Až zhubne, bude možná víc podobný dědečkovi. „Každý jsme asi někomu podobný,“ konstatoval. „Třeba tady Oskar hrál v Ivetě Rudolfa Hrušínského nejmladšího, taky je mu opravdu podobný.“

 

Rajmont Filip_Show Jana Krause

Filip Rajmont prozradil, jak těžký úkol ho čeká, aby se podobě s legendárním dědečkem víc přiblížil

Odchod ze zlaté klece

Filip Rajmont si pochvaloval, že se po třinácti letech angažmá v Národním divadle odhodlal odejít na volnou nohu. „Ona ta Zlatá kaplička je tak trochu zlatá klec,“ potvrdil moderátorovi, že se v Národním už delší čas necítil dobře. Je pravda, že se výraznější role dlouho nedočkal, a tak prostě jen chodil do práce. Bez velkého nadšení. „Cítil jsem, že už jsem tam tak divně zaparkovaný a že vlastně z té šatny na to jeviště jdu dýl, než na tom jevišti pak jsem,“ vysvětlil důvody svého rozhodnutí. Herecké dědictví po dědečkovi, otci i matce určitě dokáže zhodnotit i jinde. Klec bláznů ve Švandově divadle je toho důkazem.

 

Hes Oskar_Show Jana Krause

Taneční hvězdou jako otec se Oskar Hes už zřejmě nestane, tanečník ale musí být i hercem

Absolvent oboru muzikál, který neumí zpívat

Také Oskar Hes naplňuje rodinný odkaz. Jeho otec Richard byl slavný tanečník, choreograf a zakladatel legendární skupiny UNO, takže pohyb a tanec provázel mladého herce od dětství. Přiznal ale, že neumí zpívat, i když absolvoval obor muzikálové herectví. „Na pražskou mě nevzali, tak jsem šel na Ježkovu konzervatoř. Myslel jsem, že co nezvládnu ve zpěvu, nahradím pohybem a tancem.“ Byl to prý ale souboj, protože zpěv se přece jen vyžadoval. „Já zaintonuju, ale nějakou muzikálovou árii prostě nezvládnu, na to nejsem disponovaný,“ přiznal. Herecký talent se v něm ale určitě skrývá a vynesl mu už velké role před kamerou. Také ve Švandově divadle už má na kontě nejen roli v Kleci bláznů, ale také v dobře hodnoceném dramatu Dějiny násilí.

Zdroj: FTV Prima

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková