Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naivita lidovecké asociálnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.05.2024
Naivita lidovecké asociálnosti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr Marian Jurečka

Týden důchodového reformování v Poslanecké sněmovně je u konce. Lidovci ukázali, že jsou skutečně sociálním svědomím vlády. Do důchodu hezky až v 70 letech, žádný soucit Kristových stoupenců v Parlamentu. Jen bych poukázal na jednu takovou nepříjemnost. Nepříjemnost pro Jurečku, ale i pro všeholid obecný.

Mám tchána. Celý život dřel jako nezřízený. V šedesáti letech ale začal mít problémy s klouby. V 62 letech skončil v invalidním důchodu, protože chodí, jako kdyby jel na koni, rozkročmo a velmi nejistě. Chodí o berlích, daleko neujde. Podle představ Mariana Jurečky by měl být schopný, kdyby na něj už naplno působila lidovecká reforma, chodit do práce ještě osm let. Zdůrazním – měl by chodit do práce, ale chůze už mu dělá takové problémy, že by do ní ani nedošel. Nemluvě o tom, že by jej do žádné práce v takovém stavu ani nepřijali (tu původní právě kvůli zdravotním problémům dělat nemohl a skončil).

Nepřesune svou „reformou“ Jurečka lidi 60+ jen na úřady práce a do invalidních důchodů? Nejspíš přesune. Ale proti tomu nelze, z jeho strany, nic namítat. Podpora v nezaměstnanosti je mnohem menší výdaj než garantovaný důchod. Na úřadu práce není garantované vlastně nic. Podpora v nezaměstnanost? Ta bude brzy, jak se plánuje, provázána s veřejně prospěšnými pracemi. Nemáš práci? Chceš podporu? No tak oranžovou vestičku a zametat ulice. Že, jako můj tchán, nemůžeš na nohy? Je snad úřad práce nějaká léčebna dlouhodobě nemocných? Nemůžeš, nemáš právo být zaregistrovaný a vykopneme tě. Odmítnout veřejně prospěšné práce bude jistě důvod pro ukončení evidence na pracáku.

Že by se to řešilo invalidním důchodem? Komise, která má v popisu práce odmítat, vykrucovat se, snižovat zdravotní problémy jedince? Úřadovny, které v zásadě pracují jen a jen na principu - Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande? Česká správa sociálního zabezpečení a úřady práce budou ve vzácné shodě seniory věkem, ale legislativně stále junáky, kteří mohou lámat kámen, honit od pangejtu k pangejtu.

V této souvislosti chválím vládu za novelu trestního zákoníku, která zmírňuje tresty za drobné krádeže. Hlavní cíl je ulevit věznicím, vedlejším efektem pak bude, že si senioři věkem, ale z pohledu ČSSZ junáci, budou moci o berlích ukrást nějakou tu živinu v obchodě.

Člověk začíná být po šedesátém roku unavený, touží, vnitřně touží si uspořádat život a chvíli se jen rozhlížet po světě. Cítit se jeho součástí, ale ne ozubeným kolem. Pojem efektivní, flexibilní a v mladém kolektivu, jak často uvádějí pracovní nabídky, se stává jaksi povinností. Povinností až na krchov. Flexibilní mrtví. Kdyby lidovci, koukám, mohli zotročit i nebožtíky, bez váhání to udělají.

Ale tak nějak bych neopomíjel důstojnost života lidského. Pokud si naši společnost nastavíme tak, že polovina populace se nedožije ani důchodu a u pásu v kolbence prostě odpadne hrobníkovi na nastavenou lopatu, chováme se velmi neohleduplně. To pak popírá jakoukoliv hodnotu života jako takového. Postrádá to úctu ke stáří. Ohled ke stáří. Dělá to z lidí jen položku ve výrobní lince. Kolečko ve stroji, které prací chceme umořit až do hrobu. Já jen abychom nedošli k tomu, že slova na standartě – Pravda vítězí – nahradíme poetičtějším a pro naši dobu příznačnějším, ač výsostně nekorektním – arbeit macht frei.

Já bych to ukončil po špidlovsku – zdroje tu jsou. Jen je umět správně vytěžit, využít a zpracovat tak, aby byl člověk středobodem politiky, ne středobodem vykořisťování. No, no, práce do sedmdesáti let, jak jinak už definovat vykořisťování. Jak se říká, komunisté o komunismu lhali, ale o kapitalismu říkali pravdu. S ohledem na vývoj technologií i společnosti bych očekával, že Jurečkova politika bude opačná. Prosazování snížení věku odchodu do důchodu. Však se neustále mluvilo o tom, že s vývojem technologií, robotizace, digitalizace přijde ráj na zemi. Kde je ten ráj? Ať koukám, jak koukám, nikde nic. Ale možná jde jen o to, aby vymřela u továrního pásu generace Husákových dětí, pak už se ráji začneme přibližovat.

Zdroje: Novinky, PSP

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb