Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Právo být manipulován. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.05.2024
Právo být manipulován. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením České pirátské strany

Popisek: Piráti představují dvanáct bodů boje proti dezinformacím. Na snímku soudružka Gregorová, soudruh ministr Lipavský a soudruh Kolaja

Miluju ten náš svět vezdejší, manipulacemi a jejím potíráním naplněný. Česká pirátská strana představila dvanáct bodů, kterak by stát měl bojovat proti dezinformacím a učinit ho tak ještě nemocnějším. Pojďme, vy naši pirátští Pavlíci Morozovové, vstříc lepší budoucnosti.

Před půl rokem vyhrál v Holandsku volby Geert Wilders, konzervativní pravicový politik, který by rád do veřejné debaty Holandska i Evropské unie vložil trochu realističtější přístup k migraci a zelené transformaci. Médii i „těmi správnými“ politiky je nazýván jako populistický, krajně pravicový, extrémně pravicový. Stejného označení se dočkala i italská premiérka Giorgia Meloniová. Před volbami ji Piráti nazývali neofašistickou. Meloniová se chvíli po volbách zpronevěřila svým předvolebním slibům, tak ji ti „správní politici“ s pohrdáním vzali mezi sebe.

V našich vodách připomeňme vládní označování parlamentní opozice za populistickou či extrémistickou. Kouzelně o opozici mluví premiér Fiala, který jen své koaliční vládní strany nazývá demokratickými, ty další demokratické podle něj nejsou. A opakuje to do zblbnutí, jako kafemlejnek Josepha Goebbelse a jeho stokrát opakovaná lež, jež se stává pravdou.

Ve stínu této velmi kuriózní parodie na demokracii se podívejme na pirátskou krádež samotné demokracie převtělené do dvanácti bodů té nejryzejší demagogie.

1) Odříznutí infošmejdů od veřejných peněz

„Konspirační a dezinformační weby už nedosáhnou na veřejné peníze,“ přičemž není definované co jsou konspirační a dezinformační weby. Dle libovůle vládní chunty, předpokládejme. Nebo na radu spřátelených „neziskovek“.

2) Strategická komunikace na klíčových resortech

„Klíčové instituce reflektují potřebu strategické komunikace a aktivně se zapojují do boje proti dezinformacím skrze tvorbu vlastních kampaní…“ Jde pod tím tušit onu pověstnou Rakušanovu předvolební akci za 40 milionů? Asi ano.

3) Koordinovanost strategické komunikace

Protože levá ruka státu neví, co dělá pravá, o nohách nemluvě, chce to velkou koordinaci v potírání dezinformací. Nikoliv v budování prosperity státu – z které nutně plyne, že nebude důvod ke stížnostem, tedy ani živná půda pro dezinformace. Ale Piráti chtějí bojovat, nikoliv budovat.

4) Důsledný monitoring a rychlá reakce

Jinak řečeno fízlování? Zbytnění role Policie ČR jako vrchního dozorce, který bdí nad poslušností obyvatel a kdejaký komentář na sociální síti jezdí probírat s pachatelem komentáře k němu domů? Už jsme takovou policii měli, říkalo se jí Veřejná bezpečnost, popřípadě ve vyšších úrovních poroby Státní bezpečnost. Správný směr pirátského přemýšlení.

5) Vyhodnocování investic

„Stát nezřídka kdy investuje do osvětových a informačních kampaní…“ ale jsou zoufale neefektivní. A když jsou neefektivní, tak do toho musíme nalít víc peněz. A budou pak efektivní? Nebo jen o to dražší, ale stále nádherně neefektivní?

6) Vymáhání platného práva v online prostředí

Ano, prosím, soudruhu vyšetřovateli, bijte tu svobodu, bijte, co nejvíc to jde. Je zparchantělá, žije v domnění, že stát tu není od toho, aby určoval, co je pravda. Bijte ji, soudruhu Piráte.

7) Moderní školství
Více nezisku ve školství, více ideologie do školství. Kritické myšlení budovat předkládáním té jediné správné pravdy a cesty. Mohl by do škol na besídku s dětmi zajet Tomio Okamura? Já si myslím, že jeho SPD je demokratická strana, rozhodně netrpím pirátským stihomamem o tom, že Okamura je populistický extrémista. Prostě politik a jeho vyhraněný pohled na společnost a politiku. Podobně, jen z druhé strany, jako mají vyhraněný pohled na společnost a politiku Piráti. Jenže Okamura je fujky, extrémista, populista, ten do škol nesmí. Demokratická Pekarová Adamová může, Okamura nemůže. Demokratická Pekarová Adamová může, Okamura nemůže. V demokracii a svobodě se může, v předpeklí nesvobody, snad až totality se nemůže. Děti je nutné převychovat. To věděl Hitler i Stalin, vědí to i Piráti.

8) Podpora občanské společnosti

Nezisk je potřeba krmit, krmit, krmit. A pokud možno rozšiřovat jeho pravomoci. Vždyť brzy bude nezisk známkovat média a podle jejich známek pak média budou moci dosáhnout na peníze a inzerenty. Vyhladovění, to je věc.

9) Odolný stát

Tady pirátská rudá mládež usiluje o to, aby státní organismus a jeho byrokratická mikroflóra procházela pravidelným školením mužstva… i ženstva, abychom byli s Piráty korektně genderově vyrovnaní. S tím už přišel Rakušan, ne? Jeho KRIT sleduje úředníky a dbá na to, aby byli politicky uvědomělí a fandili rudé mládeži? Nebo už je to passé a je potřeba trochu celostátnější KRIT?

10) Spolupráce státu s veřejnoprávními médii

Umpf, toliko k nestrannosti veřejnoprávních médií.

11) Právo nebýt manipulován

Ochrana před podvodnými videi i výstupy vytvořenými umělou inteligencí. Tam ten smysl rozhodně je, protože s umělou inteligencí na koni se lidstvo zcela jednoduše může ocitnout pod koněm.

12) Posílení transparentnosti

Opět nic proti. Bod, který má zavést povinnost, že policie musí nahrávat průběh zákroku a poskytnout ho k prošetření. Čím víc se policii utáhne řetěz, tím lépe společnosti je.

Až na poslední dva body, které Pirátům jistě vpašoval do dvanáctibodového ponížení svobody nějaký pravověrný svobodomyslný potentát z jejich korzárských začátků, se jedná o čistě soudružskou akci zaštiťující pro náš prostor povinné ticho a strach mluvit. To vše ukryté za fádní definicí nedefinicí dezinformace, kam se vejde jak skutečný vliv jiných států, tak i běžná opozice. Vejde se tam jak kremelská propaganda, tak i Orbán, Fico, Wilders, Okamura, sem tam i Babiš, a podobní.

Stát má jít cestou budování prosperity. V prosperitě není živná půda pro dezinformace, protože lidé prosperují a nemají proč brblat. Stát, který neumí uhnout prosperitě, naopak prosperitu svou zbytnělostí potlačuje, už je místo jen na státní dozor nad pravdou. A takový dozor vždycky, vždycky dopadl velmi nešťastně. Soudruzi Piráti chtějí zavádět dozor nad pravdou, protože k prosperitě náš stát dovést neumí. Snad ani nechtějí. On je ten dozor v počátcích jednodušší. Ale jen v počátcích, milí soudruzi Piráti.

Ale pozor, jsem dezinformátor, jakákoliv kritika systému a vlády je totiž řízena nepřátelskými mocnostmi, které chtějí zpochybnit víru ve správnost konání naší chunty. Sice mi mocnosti zatím ani jednou neposlaly notičky, ani výplatu, ale na tom nezáleží. Prostě dezinformátor, nesouhlasí a brblá. To je logika chunty.

Zdroje: Česká pirátská strana, Aktuálně, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb