Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zpěvák, který je věčně v oblacích. Teď už naštěstí s pilotním průkazem v ruce. Horká židle Miraie Navrátila

18.05.2024
Zpěvák, který je věčně v oblacích. Teď už naštěstí s pilotním průkazem v ruce. Horká židle Miraie Navrátila

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Mirai Navrátil u Krause

Kapela Miraie Navrátila úspěšně vystupuje už deset let. Jan Kraus si ale zpěváka populárních písniček pozval do své show, aby si s ním popovídal hlavně o jeho splněném snu, pilotním průkazu.

Mirai přinesl Janu Krausovi dárek, své nejnovější album. Vydal ho na vinylu i na CD. Moderátor je rád, že dostal vinyl, protože má raději zvuk z desky. Zpěvákův manažer prý ale tvrdí, že zájem o CD a vinyl je tak asi 5:1. „Nevím, kam ta cédéčka dnes lidé strkají. Asi jsou to majitelé starých aut,“ konstatuje Mirai stav věcí s tím, že i on dává přednost vinylu. A pochlubí se, že toto je už čtvrté album a jmenuje se Tamodachi, což v japonštině znamená kamarádi. Jan Kraus hned připomíná známý fakt, že zpěvák je napůl Čech a napůl Japonec. Ujišťuje ale diváky, že s Okamurou příbuzný není. Však se také do politiky neplete, drží se svého kopyta. „Prožíváme teď s klukama takové fajn období,“ říká Mirai a rád by dál mluvil o hudbě, moderátor má ale pro něj nachystané úplně jiné téma.

 

Když má hvězda nové album či film, je hnedle ochotnější dorazit na talk show...

Pilotem po dvaadvaceti hodinách

Mirai si totiž nedávno splnil sen a udělal si pilotní průkaz. Hned první hodinu samostatného létání si natočil, a tak teď tenhle záznam pouští Jan Kraus divákům. Je trochu zděšený z toho, když mu zpěvák u toho líčí, že samostatný let absolvoval ještě před tím, než dělal pilotní zkoušky. Měl za sebou testy z teorie a asi dvacet dva přípravných hodin. To se Janu Krausovi zdá docela málo a při záběru, kdy je začínající pilot při okruhu nad sídlištěm Prosek trochu nervózní z toho, jak mu letadélko rozhodil vítr, konstatuje, že je moc rád, že v tomhle konci Prahy nebydlí. Přitom prý by si rád sám někdy vyzkoušel pilotování, ale trochu se bojí. Mirai ve videu úspěšně přistává na travnaté ranveji v Letňanech. „Tam se teď nemůže, protože tam hráli Rammsteini,“ popisuje Mirai dráhy v Letňanech. „Je tam ještě jedna, ale ta je jako tankodrom, tam to hodně poskakuje, to by se vám nelíbilo,“ líčí, že přistání malých letadel vůbec nemusí být hladká. 

Máš jeden pokus

A hned přidává i dramatickou historku, kterou zažil v malém letadle, když ještě sám pilotní průkaz neměl. „Jednou jsem dělal kopilota a řídila jedna zkušenější slečna. Letěli jsme letadlem Cirrus SR20 a nějak nám chcípla baterka,“ vypráví muzikant s tím, že v letadle se vypnuly displeje, takřka se přerušilo spojení, a poslední co fungovalo, byla vrtule. Došlo na nouzové přistání někde u Moravské Třebové. „Najednou slyším, jak si pilotka říká „Jano, máš jeden pokus.“ To mě dost vyvedlo z míry, najednou jsem si uvědomil, že situace je opravdu vážná. To bylo hustý! Nicméně se to povedlo. Pak jsem jel vlakem z České Třebové, seděl jsem tam někde u záchodů na schůdcích a říkal si, že kdo chce hodně, nemá nic.“ 

Pořád někde poletuje

Od létání to ale Miraie neodradilo. Ostatně pilotní průkaz chtěl mít nejen aby mohl poletovat jako pták v oblacích, ale hlavně z praktických důvodů. „Ten cíl byl, že bych takto létal na koncerty,“ vysvětluje. „Já bydlím napůl ve Frýdku a napůl v Praze, takže jsem si představoval, že budu přelétávat a šetřit tak čas.“ A podle svých slov teď skutečně „pořád někde lítá“. „Přijde mi, že co dva tři dny někde lítám,“ popisuje, „třeba do Frýdku nebo spíš do Ostravy, tam je trochu delší ranvej. Skoro tři a půl kilometru, to nikde jinde nemají.“ 

 

Pohled vzhůru

Ne na každý koncert se dá doletět

Mirai by se rád vrátil k hudbě a moderátor mu tedy umožňuje pozvánku na letní Mirai Summer Fest, se kterým se kapela chystá objet čtrnáct českých měst. Některá hudebník vyjmenovává a na reakci z publika upřesňuje, že v třeba v Olomouci budou hrát na Korunní pevnůstce. To moderátora hned vrací k létání – jestlipak by tam zpěvák mohl před koncertem přistát? To ale asi nepůjde, kličkovat v parku mezi stromy s letadlem nejde. „Ale myšlenka je to dobrá, přistát a jít na pódium, to by mohlo být zajímavé,“ přemýšlí zpěvák – pilot. A dnešní letecký rozhovor zakončuje s tím, že se jde raději chystat na zpívání dnešní, kterým bude zakončena Show Jana Krause. 

Zdroj: TV Prima

 

Vložil: Ela Nováková