Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Varování pro ČSSD: Hašek může narazit, tvrdí politolog

29.10.2013
Varování pro ČSSD: Hašek může narazit, tvrdí politolog

Foto: ČSSD

Popisek: logo ČSSD

POLITOLOGOVÉ Předem připravený rychlý puč, který bychom nejspíš viděli, i kdyby ČSSD dopadla ve volbách lépe. Tak zhodnotil politolog Jiří Pehe pro ParlamentníListy.cz nejnovější události v ČSSD. Vítěz voleb vyškrtl svého předsedu z vyjednávacího týmu a vyzval jej k opuštění vedení strany. Ten sice odmítl, ale podle politologa to stejně znamená jeho politický konec. Haškovsko-zemanovské ČSSD se však prý tento manévr vymstí.

Předsednictvo ČSSD v neděli v podvečer schválilo dvě usnesení. Obě se týkala předsedy strany Bohuslava Sobotky a pocházela od brněnského primátora Romana Onderky, který se řadí do křídla Sobotkova největšího oponenta Michala Haška. První usnesení vyřadilo Sobotku z týmu, který měl vyjednávat o příští vládě, druhé jej pak vyzývalo, aby se vzdal svého působení ve vedení strany. Toto zásadní usnesení bylo přijato dvaceti hlasy z třiceti tří.

Bohuslav Sobotka ale odmítl z vedení strany odstoupit. Mandát má podle něj od delegátů Ústředního výkonného výboru. „Dnešní usnesení předsednictva pokládám za chybné. Jsem přípraven vyvodit odpovědnost vůči sjezdu, ale nebudu rezignovat na základě dnešní výzvy, protože chci nadále hájit názory, kterým věřím,“ oznámil novinářům stručně v neděli večer, načež opustil stranické sídlo.

Michal Hašek pak pro Českou televizi uvedl, že předsednictvo přesvědčivou většinou vyzvalo Sobotku, aby vyvodil odpovědnost za nejhorší výsledek, jakého strana v posledních dvaceti letech dosáhla. „Předseda Sobotka odmítl rezignovat na funkci předsedy, takže ve své funkci zůstane až do sjezdu,“ zkonstatoval první místopředseda ČSSD.

Hašek prý hodlá vést povolební vyjednávání, jako členy týmu mu předsednictvo schválilo Lubomíra Zaorálka, Milana Chovance a Jeronýma Tejce. „Předsedu Sobotku budu o výsledcích jednání samozřejmě informovat,“ ujistil Hašek.

Každý puč musí být proveden rychle

Podle politologa Jiřího Pehe, kterého oslovily ParlamentníListy.cz, se takový scénář dal očekávat. „Každý puč musí být proveden rychle,“ zhodnotil odstavení Bohuslava Sobotky.

„Byla to dlouhodobě připravovaná akce. Miloš Zeman a jeho stoupenci v ČSSD chtěli převzít vedení strany a to by nejspíš nastalo bez ohledu na volební výsledek, nelichotivá procenta však situaci výrazně usnadnila.

Ke špatnému volebnímu výsledku podle něj přispěla i frakce „haškovců“ svým štěpením strany, které mohlo být záměrným oslabováním za účelem snazšího útoku na Sobotku. „Já jsem už před volbami tušil, že Sobotka po nich skončí,“ uvedl politolog.

Po volbách se prý dalo čekat, že proces odvolání Sobotky bude rychlý. „Příští týden má začít vyjednávání o nové vládě a Miloš Zeman jistě chtěl mít v čele vyjednávacího týmu od počátku Michala Haška,“ soudí Pehe. Bylo tedy zřejmé, že bude třeba vše stihnout do několika dní po volbách. „Kdyby ta jednání začal Bohuslav Sobotka, tak by jej pak bylo velmi těžké odstraňovat,“ vysvětluje.

Vyjednávací pozici ČSSD podle něj změna v čele strany příliš nepoznamená. „Těm stranám je celkem jedno, kdo proti nim sedí,“ myslí si politolog. Bezesporu to však prý poznamená problém pro popularitu strany u voličů. „Spousta voličů, kteří dali té straně hlas s tím, že hlasují pro budoucího premiéra Bohuslava Sobotku, tak teď bude mít pocit, že naletěli,“ varuje skrze ParlamentníListy.cz sociální demokraty.  

Jednání podle něj povede Michal Hašek a nejspíš je dovede ke zdárnému konci. „Je jen otázkou, co tímto zdárným výsledkem bude, zda-li menšinová vláda, nebo koaliční,“ odhaduje.

Pehe si však myslí, že po výměně Sobotky za Haška do jednání mnohem intenzivněji vstoupí prezident Miloš Zeman. „Bude to svým způsobem i jeho vláda,“ uvedl. „Ta zemanovsko-haškovská klika v ČSSD bude takovou druhou verzí zemanovců, když ti první ve volbách zkrachovali,“ myslí si.

Druhé křídlo, které doposud stálo kolem Bohuslava Sobotky, podle něj skončilo. „Těmito událostmi to křídlo de facto přestává existovat jako významná politická síla,“ soudí komentátor. „Čeští politici nejsou známi odvahou, takže většina z nich přeběhne k tomu druhému křídlu, které je momentálně v převaze,“ vysvětluje.  

„A ti politici, kteří by chtěli dál trvat na svém, tak ti skončí podobně jako Jiří Dienstbier,“ zavěštil si politolog pro ParlamentníListy.cz.

Pehe pak ještě dodal, že pád Bohuslava Sobotky podle něj skončil ve chvíli, kdy nezvládl prezidentskou volbu. „Tam už bylo jasné, jak to s ním dopadne, a to taktizování už potom byly jen zoufalé pokusy a oddalování. I on si musel vnitřně uvědomovat, že tu situaci má prohranou a že to haškovské křídlo se Zemanem v zádech má převahu,“ myslí si.

Parlamentní listy.cz, Jakub Vosáhlo

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace