Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Až nám na rameno začne poklepávat nervózní funebrák s poznámkou, že už to s tou prací přetínáme. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.05.2024
Až nám na rameno začne poklepávat nervózní funebrák s poznámkou, že už to s tou prací přetínáme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Práce. Tady zrovna s cihlami

Nakoukl jsem na web Evropské komise, odkud na mě vybafla průměrná doba, kterou lidé členských zemí stráví týden co týden v práci. A dostal jsem trochu nervózní záchvat smíchu. Jsme na špici. Už zase.

V České republice za clonou píchaček strávíme 39,8 hodiny. Nejhůř na tom jsou z donucení reformní Řekové se 41 hodinami týdně, po nich Poláci s 40,4 hodinami. Špičku před námi uzavírají Rumunsko s Bulharskem na 40,2 hodiny. Pak se na scénu dostáváme my se svými 39,8 hodinami. Na druhou stranu naši milí Němci to vzali hopem a do práce chodí jen na 35,3 hodiny týdně.

A tak jsem si řekl, že u holého faktu z Evropské  komise nezůstanu. Kouknu k OECD, kde těch údajů bude mnohem víc. A také že ano.

V roce 2010 jsme týdně strávili v práci 40,2 hodiny. O rok později jsme pár minut ušetřili a pod dohledem vedoucího strávili 40,1 hodiny. Další rok, dalších několik minut, byli jsme na 40 hodinách. Pak jsme postupně padali únavou rok co rok o pár minut méně, až jsme se dostali ve volebním roce 2021 na 39,1 hodin za týden. Za jedenáct let jsme ušetřili v průměru jednu hodinu práce a věnovali ji kultivaci vlastního ducha v osobním volnu a odpočinku. Pozitivní trend byl utnut, vzdor všem digitalizacím a robotizacím a laškováním s umělou inteligencí. Přišel totiž rok 2022, pod novým vedením ve Strakově akademii jsme se vrátili do roku 2013, kdy do vlády, je to jistě jen náhoda, nastupoval Andrej Babiš a týdenní spotřeba času na práci tehdy byla 39,8 hodiny a pro rok 2022 se na ni vrátila. Ale nejsme na tom blbě jen my.

Třeba v takovém Holandsku se jim situace také kriticky zhoršuje. V roce 2010 museli bludní Holanďané zabloudit do práce na 29,5 hodiny týdně. V roce 2022 už, chuděry zbloudilé a přepracované, museli do práce v průměru na 30,5 hodin týdně. A to se jim výplatnice zprůměrovaly na chudobných 71 375,- měsíčně. No není jim co závidět, to je jasné. U nás můžeme, my šťastlivci, pracovat bez mála o deset hodin víc a to s průměrným platem 40 353,-. Máme to lepší.

Ale chystají se na nás i nové dimenze pracovního života. Protože premiér Fiala perfektně chápe potřeby pracujících, rozhodl se s jásotem, že by bylo dobré, kdybychom měli v zemi možnost vyhazovat lidi z práce na dlažbu okamžitě a bez uvedení důvodu. Uvažuje se o odstupném. Mluvilo se o třech měsíčních platech. A argumentovalo se i západními zeměmi, kde si takovou praxi užívají a očividně vzkvétají. Jen se nedodalo, že západní země buďto nařídily dát odstupné ve výši 24 platů, případně mají natolik dotovaný sociální systém, že se vykopnutý jedinec může po práci rozhlížet i dva roky a jeho existence nebude na štíru s realitou. Přežije a standard si jakž takž udrží. U nás po třech až šesti měsících na pracáku vám nejen sníží podporu, ale zároveň, to se plánuje, budete muset vykonávat veřejně prospěšné práce. Prostě na vás navlečou oranžovou vestu a alou zametat na nádraží vajgly, holoto líná.

Ale nesmíme premiérovi nic zazlívat. Jeho souputník ministr Jurečka, to je ten přes sociální věci a práci, navrhuje úřední dohled nad dávkami. Pokud vás vykopnou, úřad bude moci prolustrovat váš účet a trousit uštěpačné poznámky, že si žijete nad poměry a že až adekvátně zhubnete, zchudnete, tak vám možná nějakou tu stovku na přilepšenou pošle (a pak alou do oranžové vesty a zametat vajgly).

No vidíte, Jurečka. Ten, navzdory celému vládnímu předvolebnímu stroji na prázdné sliby, chce zavést a zavádí novoty v důchodové problematice. Protože Jurečka cítí, že my Češi rádi a hodně pracujeme, zařídí bonusovou část jen a jen pro naši existenci. V práci prý budeme moci zůstat déle. Někteří možná klidně až do sedmdesáti. A to i když zaměstnavatelé lidi nad padesát berou neradi, ty nad šedesát pak vůbec. Mají radši mladé a neklidné. Oddálením odchodu do důchodu se tak konečně propracujeme k bráně nadpozemského ráje. Jurečka je lidovec, určitě nás vede právě tímto směrem. A v lidoveckém ráji chabrus na kolena kolem šedesátky běhá povinně po ulici v oranžové vestě a zametá vajgly. Protože normální práci nezíská. Ráj to na pohled...

A to ale vůbec není všechno. Abychom se v té práci s nadšením drželi do té doby, než nám na rameno začne poklepávat nervózní funebrák s poznámkou, že už to s tím workoholismem přetínáme, zařizuje Jurečka i adekvátní snížení důchodů. No to abychom se z práce netěšili. Protože kdo se těší z práce, ten nahlodává světový mír a špatně, tak špatně bojuje proti prohnilému imperialismu buď jednoho, nebo toho druhého tábora. To až jací páni nám zrovna dopisují poznámky do sešitku naší zahraniční politiky.

Je to všechno? Ale ne, ne. Jsme národ vyvolený. My těch darů nebes musíme požívat plnými doušky. Však jsme si pro to před dvěma a půl roku zvolili adekvátní příbuzné kmotřičky smrtky. Čest práci, ač její podmínky jsou v lecčems tak nečestné.

Zdroje: European Commission, OECD, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb