Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tisíckrát obdivovaná, tisíckrát zatracená. Ani za toho Alzheimera se Regina Rázlová lva nedočkala. VIP skandály a aférky

07.05.2024
Tisíckrát obdivovaná, tisíckrát zatracená. Ani za toho Alzheimera se Regina Rázlová lva nedočkala. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením BontonFilm (stejně jako snímky v textu, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Regina Rázlová ve filmu Tancuj Matyldo

Životní tobogán Reginy Rázlové je plný dramatických zatáček, že žena se slabší povahou by to dávno vzdala. Ona si ale vybojovala v šestasedmdesáti dokonce životní filmovou roli. Tancuj Matyldo je film, který jí sice nepřinesl Českého lva, zato zasloužený obdiv diváků i kritiky.

Bývala nevšedně krásná, elegantní a svým smyslem pro ironický nadhled herecky zajímavá. Na DAMU ji herecky vychoval přísný až obávaný pedagog Miloš Nedbal, ona sama pak třeba učila Veroniku Žilkovou, Ivanu Chýlkovou, Evu Holubovou, Marka Vašuta, Pavla Vítka nebo Karla Rodena. S posledně jmenovaným se nyní sešla před kamerou ve filmu Tancuj Matyldo, kde hraje matku stiženou Alzheimerovou chorobou, o níž se musí nečekaně starat syn a vnuk.

 

Tancuj Matyldo: Roden a Rázlová v Normandii

Vztahové drama s nádechem jemného humoru patří k tomu nejlepšímu, co česká filmová tvorba v loňském roce nabídla. Silný scénář, výborná režie a mimořádné herecké výkony obou protagonistů si ovšem vysloužily jen nominaci na Českého lva, Regina Rázlová se ceny nedočkala, i když jí to za tuto roli i vzhledem k jejímu věku publikum přálo. Zklamání? Možná, ale takových už herečka zažila mnoho, takže ani tentokrát se nedala vyvést z míry. Krásná role pro ni zůstane tou největší odměnou.

 

V Českém lvu nakonec vyšla naprázdno.

Otvírání černých schránek

Bohémská matka, měnící se pod vlivem zákeřné nemoci v protivnou, často i zlou starou ženu, vyžadovala od herečky sáhnout hluboko do životních zkušeností. A že jich Regina Rázlová má. Z protěžované dcery protagonisty komunistického režimu se stala po revoluci odmítanou herečkou, změnila obor, stala se vysokou manažerkou. Pak přišly spory a soudní tahanice o Skloexport, dlouhá vazba, a ještě delší soudy, které sice přinesly plné osvobození a odškodnění, ale určitě znamenaly těžké roky. Tři manželství, to poslední poznamenané péčí o těžce nemocného odcházejícího partnera. Výchova dvou dětí, s nimiž prožila odcizení i návrat a pochopení. Sedm vnoučat. Návrat na divadelní prkna do Vinohradského divadla a do Ungeltu, kde se dočkala nádherných rolí. To všechno je o Regině Rázlové známé, jak ale své životní peripetie prožívala, to má uložené hluboko v sobě.

 

Jako Ofka v populární „karlštejnské" inscenaci Noc na Karlštejně, foto se svolením Janis Sidovský 

Matylda ji ovšem přinutila se k mnoha věcem vracet. „Otvírala jsem Pandořinu skříňku, kterou jsem otvírat nechtěla. Když jsem učila herectví na DAMU, říkala jsem studentům, že každý v sobě takovou skříňku má a jsou v ní uložené věci, které by nikdy neměl vypouštět ven, protože jsou smrtící jako ebola nebo mor. Ale v takovémto případě ji otevřít musí. Problém je v tom, že to není jednorázová záležitost, ale člověk s tím morem žije několik týdnů nebo měsíců. A to vás strašně stravuje. O zlu se nedá vyprávět zdálky, aniž by se vás velmi osobně nedotklo,“ popisuje, co prožila při přípravě na roli Matyldy v rozhovoru pro Novinky.cz a dodává: „Mé děti, vnuci a vnučky vědí, že jsem herečka, a upínají se k datu premiéry. Do té doby mě šanují, ale pak nemilosrdně vyžadují návrat té jejich matky a babičky. Schránku se zlem je třeba opět pevně zamknout a nejlépe zakopat do skály.“ Kolik těch skal musí mít, si lze jen těžko představit a vitalitu a schopnost duševní regenerace této herečky, která navíc trpí roztroušenou sklerózou, nezbývá než obdivovat.

 

V Tancuj Matyldo se její osobnost dramaticky mění.

Tchyně a babičky

Televizní seriály nabídly v poslední době Regině Rázlové také větší role. Jsou to sice poněkud stereotypní postavy rázných dominantních starých dam, diváci je ale oceňují a sarkastický humor, jímž postavy vybavuje, si přímo žádají. Tak v druhé řadě Stínů v mlze dostala její tchyně uhoněné policistky mnohem větší prostor a v ZOO se nyní po pauze vynucené úrazem zase objevuje jako rázná babička kluků u baru, která nejen pošťuchuje své vnuky k větší životaschopnosti, ale také si zachovává tu vlastní.

 

V seriálu ZOO, foto FTV Prima

Ráda se dobře obléká, ráda si i na stará kolena zaflirtuje, nic si nenechá líbit a nečekaným vtipem srazí na kolena kdekoho. „Běla je sice trochu více živelný typ, než by možná divák očekával, ale všichni víme, že i velmi svérázné maminky své děti milují a udělají pro ně první poslední. A taková je i postava Běly. Svérázná v názorech, veselá, rychlá, hlučná… A přesto velmi milující babička a maminka,“ popsala svou úlohu Regina Rázlová na Primě, když před dvěma lety roli přijala. Na čas ji zastoupila Libuše Švormová, nyní je už ale energická Běla znovu na scéně a Regina Rázlová se vrátila nejen před kameru, ale i na divadelní scénu.

 

V březnu měla premiéru v hlavní roli představení Srpen v zemi indiánů ve Vinohradském divadle a její výkon shodně roztleskal kritiku i diváky. Foto Divadlo na Vinohradech

Ivan Hlas jako knihkupec a děda

Česká televize natočila dokument Ivan Hlas – Pramínek času o známém hudebníkovi, který se bude vysílat v premiéře 8. května na ČT art. Hity jako Na kolena nebo Malagelo znají lidé napříč generacemi. Jejich autorem je zpěvák, kytarista a skladatel Ivan Hlas, který letos v květnu oslaví 70. narozeniny.

 

Ivan Hlas, foto z dokumetu ČT Marie Anna Baráková

„Dokument by mohl mít podtitul Ivan Hlas, jak ho ještě asi neznáte… Jako skvělého muzikanta si ho umíme představit všichni, ale tady se navíc představí jako zábavný děda, knihkupec, milující manžel i táta, skvělý parťák a moudrý muž – to vše s obrovskou dávkou nadhledu, humoru a laskavosti. Díky souznění s paní režisérkou Alenou Činčerovou vznikl velmi autentický a lidsky silný příběh, který pohladí po duši,“ míní kreativní producentka Lenka Poláková.

Cirkus Ponorka vydává očekávané album

Co vznikne, když jeden z nejzajímavějších českých muzikantů přizve ke spolupráci vycházející hvězdu britského písničkářství? Honza Ponocný (alias Circus Ponorka) původně napsal píseň Joyride Joyride k filmu Alice Nellis Buko. Oduševnělý něžný hlas Emily Burns do ní zapadl tak
přirozeně, že vznikl duet plný radosti a klidu. Po masteringu v londýnském studiu Abbey Road se dočkal i hraného lyric videa od režiséra Vítka Brabce.

 

Singl předznamenává desku Lost Angeles, kterou Circus Ponorka chystá na letošní podzim na labelu Tranzistor. Joyride Joyride je jednoduchá průzračná písnička, na hony vzdálená elektropopu Emily i většině muziky, kterou dělám. Strašně mě baví skladby, které vzniknou tak nějak samy, bez dřiny a kalkulace,“ popisuje Honza Ponocný. Hudebník, který poslední dvě a půl dekády úzce spolupracoval s Mekym Žbirkou nebo Ivanem Králem, se právě na turné s Mekym seznámil i s Emily Burns.

Komenský po 400 letech na jevišti

Nejznámější dílo jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů Jana Amose Komenského, Labyrint světa a ráj srdce, loni oslavilo 400 let od dokončení první verze rukopisu, kniha pak vyšla v roce 1631. Dílo, které je filozofickou rozpravou nad smyslem života, se letos vrátí na divadelní prkna.

 

Hudební divadlo Labyrint autorky Jarmily Bekové v provedení sólistů Jiřího Macha, Radka Novotného, Jana Sklenáře a samotné autorky, symfonického orchestru Camerata Moravia, pěveckého sboru Chermon a kapely pod taktovkou dirigenta Joela Hány bude uvedeno 3. října 2024 v brněnském Sonu a 15. října 2024 v pražském divadle Hybernia. Foto Tino.

Speciálním hostem představení bude i hudebník Majk Spirit.  

Zdroj: TV Prima, Novinky.cz, Česká televize, Wikipedie, Brainzone

 

Vložil: Ela Nováková