Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme toP, tOP, TOP 09, a nikdo není lepší. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.05.2024
Jsme toP, tOP, TOP 09, a nikdo není lepší. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Ministryně Langšádlová byla odejita z postu ministryně pro vědu, výzkum a inovace, protože je příliš nevýrazná. Nedávala o sobě vědět, a tak nepřinášela TOP 09 voliče. No tak se ji TOP 09 pokusila někým nahradit. Tím někým se stal Pavel Tuleja. Premiér Fiala už blahořečil své Pekarové Adamové a měl vše za hotovou věc. ČTK jeho pochody shrnula do podoby titulku „Fiala poslal Pavlovi návrh na jmenování Tuleji členem vlády“.

Jaké to bylo slavení. Tuleja bude reprezentovat TOP 09 tak vehementně, že jejich preference přeskáčou i Babišovo ANO. Pod jeho patronací česká věda kápne přinejmenším na perpetuum mobile, warp pohon a vyluštění krétských hieroglyfů. Jak to mohla být krásná budoucnost naší, vaší, jejich TOP 09, kdyby Tuleja byl co k čemu. Jenže v zemi nekonečných možností, kterou Česká republika v posledních letech rozhodně je, Tujeja nebyl co k čemu, ale jen pro zlost.

Publikoval totiž své vědeské práce v pochybných, takzvaně parazitických periodicích. Navíc jeho práce byla… no, nekvalitní. „Když se na jeho publikovanou ‚vědeckou práci‘ podíváme blíže, rychle zjistíme, že o predátorské časopisy jde až v druhé řadě. Prvořadá je naprosto hrůzná kvalita výstupu, který Tuleja za svou vědeckou práci vydává. Ministr pro vědu nemusí být špičkový vědec, ale když už se vědecké práci věnoval a získal za ni docenturu, měl by chápat alespoň nějaké standardy,“ napsal ekonom Jaroslav Borovička, který působí na katedře ekonomie Newyorské univerzity. Kritiky se dočkala i Tulejova pochybná úroveň angličtiny.

A tak se TOP 09 dostalo zasloužené pozornosti. Langšádlová nebyla vidět, Tuleja je vidět přenádherně. A to obzvlášť, když jeho nominační odstoupení rámovala předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová slovy, hodnými mistra klamu: „Cením si, že celou situaci rychle vyhodnotil, a ukázal tak vysoké nároky na politickou odpovědnost, která je TOP 09 vlastní,“ pochválila Tulejův odpovědný přístup. Za každou cenu musíme své kroky chválit, kroky ostatních hanět.

Ale koukněme na to zpovzdálí.

Kam se posunula ona mantra o hodnotové politice, kterou jsme do omrzení poslouchali v roce 2021? Ministryně Langšádlová byla vědeckou obcí hodnocena přinejmenším dobře. To takový ministr Válek, také z chovné drůbežárny TOP 09, pro příklad nejdřív slíbil, že v ČR bude továrna na penicilin. Pak v médiích zarezonovala zpráva, že Válek čeká na povolení od Evropské komise. Následovala tradiční zpráva o Válkově vítězství – v ČR se bude jinde vyrobený penicilin alespoň balit, když už ničeho jiného nedosáhl. Nemluvě pak o jeho legendární neschopnosti zajistit tok léčiv, nebo jeho rétorická cvičení o dvojí kvalitě zdravotní péče. Jednu perfektní pro bohaté, druhou základní a s čekací lhůtou pro chudé.

Ministr Válek očividně svou práci dobře nedělá. Ministr Válek dokonce vytáhl lékaře ze zatuchlých ordinací a donutil je svým špatným vedením resortu ke stávce. Nevšiml jsem si, že by se Akademie věd pod Langšádlovou bouřila a odmítala zapalovat hořáky pod kádinkami do té doby, dokud Langšádlová bude na postu. Válkovi se to podařilo. Zjančil svou politikou do stávky celý lékařský stav. Ale mluvilo se o něm neustále. Sice často s negativním nádechem, ale neustále.

V rámci hodnotové politiky TOP 09 je ale potřeba zamávat s ministryní Langšádlovou. Protože nenese jako správná nosnice TOP 09 dostatek lajků na sociálních sítích.

Na výběru Pavla Tuleji je pak vidět připravenost vládní koaliční strany. Sama sobě odvolá za velké ostudy ministryni, následně si na její místo zvolí někoho naprosto, ale naprosto nevhodného, který sice donese lajky, ale lajky u výsměšných komentářů druhé strany. A i toto své vlastní selhání obrátí předsedkyně TOP 09 v morální vítězství, když zkonstatuje, že Tuleja „...ukázal tak vysoké nároky na politickou odpovědnost, která je TOP 09 vlastní“. To je taková z hnoje uválená kulička, kterou se předsedkyně přívěsku koalice SPOLU snaží prezentovat jako nejvzácnější perlu vší hodnotové politiky. Ač je to její debakl a bytostný projev profesionálního prodejce mobilů, nikoliv předsedkyně vládní strany.

A teď ta zásadní ukázka nejen TOP 09, ale celé dnešní doby a politiky. Ministr Válek svou práci neumí, celé se mu to jen ze setrvačnosti drží. Jeho práci provázejí mouchy velikosti mamutů. Očividně neslouží republice tak, jak republika potřebuje. Škodí. Přesto zůstává na postu, navíc s úspěchem šplhá po kariérním žebříčku vnitrostranického análního alpinismu. Na jaře se stal prvním místopředsedou strany. Asi odměna za to, že úspěšně sbírá lajky na sociálních sítích. A na těch je ministr Válek velmi aktivní. Komentuje všechno a pořád. Langšádlové se nic nebortilo (a chraň bůh, abych ji hájil, co by se jí také mělo na tak bezvýznamném postu bortit, když věda a výzkum odjakživa spadaly pod ministerstvo školství a doposud ji dělal nějaký úředník od stolu), přesto byla odejita právě za nedostatek lajků na sociálních sítích. Neuměla se prodat.

Teď na čem tedy záleží? Na počtu lajků pro jednu bezvýznamnou a postradatelnou stranu? Nebo na tom, zda ministr spravuje svěřenou oblast s péčí řádného hospodáře a celý resort se mu postupně nerozpadá pod rukama? Kde je ta hodnota politiky? Dát Pekarové Adamové ještě jeden čtyřletý mandát, nebo spravovat resort ministerstva tak, aby zdravotnictví nebo věda a výzkum fungovaly k naší pýše co nejlépe? Vyhození Langšádlové za málo lajků mluví o tom, že straně TOP 09 vůbec nezáleží na České republice, ale jen na vlastním prospěchu. Na těch korytech, z kterých teď ujídají z budoucnosti České republiky.

Paní Pekarová Adamová by snad radši měla zase vyrazit prodávat do ulic telefony, politika má být skutečně hodnotová. Tam by prodejnost ve formě lajků měla být podružný ukazatel. Ne jako u telefonů. Kdybyste dobře pracovali, paní předsedkyně strany pro sběr lajků, ony se vám ty lajky začnou sbíhat samy. Jenže dobře nepracujete, tak nehledáte na post ministerstva dříče a srdcaře, ale marketingového paňácu, který denně vytlačí neúrekom hesel z marketingových kanceláří, ale práci neodvede prakticky žádnou. Nebo ano, ale jeho zcestné vize, stejně jako u ministra Válka, povedou jen k ještě horší budoucnosti, než kterou už teď za zákrutem vidíme.

Zdroje: Novinky, iDnes

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb