Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babička k nezastavení. Jak Jana Paulová zvládne StarDance, když každou chvíli sedí v letadle? VIP skandály a aférky

30.04.2024
Babička k nezastavení. Jak Jana Paulová zvládne StarDance, když každou chvíli sedí v letadle? VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Česká televize (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jana Paulová na promo snímku ČT k letošnímu ročníku StarDance

Rekordů má na kontě několik, například výstup na šestitisícovku v Himálajích. Letos si k nim připíše i účast ve StarDance, kde v devětašedesáti letech bude nejstarší ženskou soutěžící. Je to odvaha, tréninky jsou fyzicky hodně náročné. Ale Jana Paulová je zvyklá na pohyb i na tanec.

Divoké temperamentní boogie, jako tančila v Pomádě v roce 1988, to už asi nebude, na druhou stranu studium choreografie pro Janu Paulovou není nic nového, fyzickou kondici si udržuje dobrou, tak proč ne? Na rozdíl od Pavla Trávníčka, který stěží udýchal dva tance, a Ivany Chýlkové, pro kterou byl tanec sám o sobě oříšek, Jana Paulová by nemusela na parketu působit vyloženě babičkovsky.

 

S vnučkou na Normanských ostrovech, foto se svolením Jany Paulové

I když babičkou je a tuhle životní roli si hodně užívá. Její dcera žije na Normanských ostrovech a herečka nelení a pravidelně usedá do letadla, aby vnučku viděla každý měsíc. S dcerou se střídají, jednou babička tam, jednou dcera s vnučkou sem, takže při kalendáři hodně plném natáčení a divadelních představení to Jana Paulová dobře zvládá. Ostatně je to velká cestovatelka, o svých pobytech v Indii píše hodně i ve vzpomínkové knize. 

Seriály jsou každodenní chleba

Léta hrála v Ordinaci v Růžové zahradě 2. Tam už se sice objevuje sporadicky, vyměnila ji ale za půvabnou roli hostinské v populární rodinné komedii Jedna rodina. Tvoří tam pár s Pavlem Zedníčkem, který je léta jejím hereckým partnerem na jevišti. Nutno říct, že proti ztřeštěným komediím typu Kameňák je seniorský pár v Jedné rodině sympaticky zklidněný a jejich milostná romance je něžně půvabná.

 

S Pavlem Zedníčkem je Jedna rodina, foto TV Nova

Domovská scéna Kalich

Komorní komedie jsou obor, který je pro Janu Paulovou jako stvořený. Řadu let v nich exceluje na scéně divadla Kalich. Jejími hereckými partnery tady jsou nejen Pavel Zedníček, ale také Václav Vydra nebo David Suchařípa. Tyhle komedie v Kalichu nepatří mezi velké umění, jsou to trochu ztřeštěné a trochu laciné řachandy, diváci na ně ale chodí rádi a Jana Paulová je v nich prostě doma.

 

Inscenace Bez předsudků s Pavlem Zedníčkem, foto se svolením Divadlo Kalich

Nejspíš proto se Bez předsudků drží na repertoáru dvacet let a podobně našlápnuto mají i Lady Oscar nebo Nikdy není pozdě. Jana Paulová má svůj obor natolik zmáknutý, že si troufla i na režii legendárního Natěrače v Olomouci a v Kalichu jí svěřili Lady Oscar. O hudební doprovod se stará hereččin celoživotní partner Milan Svoboda, takže souznění je dokonalé. 

Jediný šperk jsou brýle

Jana Paulová nepatří mezi módní ikony proslulé nákladnými róbami. Nejčastěji ji vídáme v kalhotových kostýmech decentní barevnosti. Štíhlá postava snese i v jejím věku sportovní džíny, trička a tenisky, které herečka obléká na všední příležitosti ráda, do společnosti chodí ale v perfektních kalhotách, doplněných vždy dobře volenou halenkou nebo sakem. Nepotrpí si příliš ani na šperky.

 

„V civilu", foto se svolením Jany Paulové

Zato brýle jsou její charakteristickou ozdobou a velké tmavé obroučky jí sluší. Jak to bude s jejími modely ve StarDance, to je otázka. Přece jen nejspíš bude muset oblékat velké večerní na klasiku a nějakou tu rozvernější sukýnku na latinu. Uvidíme, jak se v tom bude cítit a jestli bude tančit v brýlích, nebo dá přednost kontaktním čočkám. 

Indie je srdeční záležitost

Když se před lety sbalila do batohu a odjela do Indie do jógového centra, netušila, jak moc jí exotická země přiroste k srdci. Stále se tam vrací ráda, přispívá na domov pro staré lidi a spolu s dcerou a jejím manželem dokonce založili školu pro sirotky. Někdy mluví herečka i o tom, že by se do Indie trvale odstěhovala. Jen není jisté, co by tomu řekl její manžel.

 

S manželem, známým jazzmanem. Foto se svolením Jana Paulová

A protože s Milanem Svobodou, jemuž na svém facebookovém profilu letos poděkovala za krásných 49 společných let, je stále šťastná, nejspíš zůstane stěhování do Indie jen snem. Ostatně, herečka má stále tolik pěkných rolí, k nimž letos přidala ještě mistrovské tančení ve StarDance, že opustit Čechy definitivně by nemohla ani kvůli svým věrným divákům. 

Pražské ulice a parky budou v červnu opět žít hudbou

Festival Praha žije hudbou se letos bude konat již podeváté a pod heslem „Umění patří do ulic“ přinese o víkendu 7. a 8. června množství hudebních zážitků. Budete moct posedět na Letné nebo brouzdat ulicemi a hledat místa, kde se bude hrát a zpívat. Na více než dvaceti místech v centru i v přilehlém okolí se 7. a 8. června představí hvězdy rapu, folku, jazzu a popu, písničkáři, dechové bandy i soubory oživující odkaz lidové hudby.

 

Headlinery festivalu jsou zpěvák, textař a tanečník Ben Cristovao (na snímku), jehož písně poslouchá na Spotify již přes milion lidí, herec a muzikant Igor Orozovič, který právě vydal debutové sólové album Když muž svléká tmu, písničkář a Objev roku v anketě Český slavík Michal Horák, mladý herec a zpěvák Marsell Bendig, jenž vystoupí s finalistkou šesté řady Česko Slovenské SuperStar Lucií Bikárovou, a písničkářská legenda, herec a hudebník Jiří Schmitzer. 

Během dvou festivalových dnů se tak v ulicích hlavního města potkají profesionální hudebníci, buskeři i muzikanti, kteří si chtějí hraní na ulici poprvé vyzkoušet. Všechna vystoupení můžete sledovat zdarma. 

Kde umírá historie, ožívá fantazie

Oblastní galerie v Mostě představí od 28. dubna do 1. září ve svých prostorách ilustrátorku a historičku umění Karin Buttig, která tvoří pod přezdívkou „Le Soldat Mort“ a která dlouhodobě spolupracuje s mosteckým muzeem, a to především na edukativních komiksech. V minulosti vytvořila komiksy Bitva u Mostu a Ukradená stávka, a během tohoto roku se podílela i na tvorbě již třetího, který bude již brzy muzeem představen.

Je ilustrátorkou na volné noze, lektorkou soukromých výtvarných kurzů, věnuje se mimo jiné i živé historii a historickému re-enactmentu napoleonských válek. Na festivalech japonské kultury přednáší a prezentuje svá díla. Ve své tvorbě se zaměřuje na spojení historie, folklóru a fenoménů memento mori, či vanitas, a zpestřuje jej žánrem temné fantasy. Stylovou složku svých ilustrací čerpá převážně od starých mistrů, ale i soudobých, přičemž dbá na to, aby každá z ilustrací vyprávěla příběh.

 

Tento obraz byl vybrán i na plakát, foto se svolením SMART Communication 

Jedním z prvních impulsů k probuzení zájmu o temná pohádková a morbidní témata bylo seznámení se s dílem umělce a režiséra Jana Švankmajera a spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Ti udali směr hlavnímu zájmu – jak moc fantazie ožívá po smrti. Kde umírá historie, ožívá fantazie. Tak vznikají legendy, eposy, pohádky a dávají základ folklóru a mytologii obecně. Technika digitální kresby dává ovšem historickým a legendárním tématům v tvorbě Karin Buttig ryze současný pohled. 

Dávejte si pozor na to, co si přejete

Pokud si tedy přejete další lehkou romantickou komedii, opatrní asi být nemusíte, tohle zboží nám všem česká filmová tvorba servíruje v pravidelných dávkách a je jen na vás, jestli se budete chtít nekomplikovaně bavit u další pravidelné dávky emocí obalených humorem. Tentokrát si pozor nedali hrdinové filmu Láska na zakázku a přijali to, o čem se jiným jenom zdá. Zatímco většina romantických hrdinů musí ujít strastiplnou cestu, aby se jejich přání splnila, ústřední dvojice nové komedie Láska na zakázku dostane hned na začátku všechno, po čem touží. Jenže záhy se z jejich splněných snů stane skutečná noční můra a jim začne docházet, že opravdové štěstí na ně čeká jinde, než si dosud mysleli.

 

Eva Toulová a Martin Krause, foto BontonFilm

Režisérka a představitelka hlavní role Eva Toulová se netají tím, že si dala z úkol natočit film, který diváky příjemně pobaví a nezatíží jim příliš hlavu. A tak uvidíme příběh z atraktivních prostředí reklamní agentury a hypnoterapeutické ordinace. Co je s spojí? Příběh o tom, jak natočit spot s jediným cílem – aby se terapeut zamiloval do klientky. V hlavní mužské roli uvidíme Martina Krause, v dalších Igor Bareše, Václava Vydru nebo Valerii Zawadskou. 

Zdroj: Česká televize, Super, Blesk, Lifee.cz, SMART Communication s.r.o. OMGM, Bontonfilm

 

 

Vložil: Ela Nováková