Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S Českou televizí za záchranou planety. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.04.2024
S Českou televizí za záchranou planety. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Sucho

Začínají se nám scházet výsledky studií, za které bychom měli dát ruku do ohně všichni jako jeden muž. Jen je hloupé, že výsledky studií si tak odporují, až by jeden nahradil klimatický žal za mediální žal. Na vrcholu evoluční větve sedí a stojí jako hlásná trouba Česká televize.

Ona v tom je Česká televize vlastně nevinně, ale to právě ona ukázala, kudy se naše vědecké poznání pohybuje a že při tom pohybu bloudí. 28. srpna 2021 přišla Česká televize se strašlivou informací, že Golfský proud se zpomaluje a že hrozí jeho kolaps. A to pod titulkem „Golfský proud výrazně zpomalil. Ke kolapsu může dojít během několika desítek let, ukazuje studie“. Článek na ČT se tématicky kryl s nejtvrdším vyjednáváním Green Dealu. Můžeme se domnívat, to snad není trestné, že titulek i samotná studie byly součástí mediálního tlaku určeného k většímu ovlivnění mas, aby se Green Deal přijal.

Předsednictví České republiky, kterému šéfoval Petr Fiala, citelně urychlilo přijímání greendealových pravidel, mediální tlak tedy může začít polevovat. Česká televize nás tedy před pár dny mohla obohatit novým přírůstkem do mediálního poznání života, vesmíru a vůbec. „Golfský proud je velmi stabilní. Jeho kolaps není pravděpodobný, říká nový výzkum“, zněl titulek nového článku z 25. dubna 2024. Necelé tři roky a situace se obrátila o 180 stupňů. Jako by se nechumelilo.

Ale pozor, není vůbec důvod k vypnutí vlastní paniky. Golfský proud je sice stabilní, ale vlastně stabilní vůbec není, protože oceánský cyklus známý jako AMOC, jehož je Golfský proud součástí, by vlastně mohl stejně zkolabovat. Píše o tom server České televize z letošního 14. února pod titulkem: „Oceánský systém, který přenáší teplo, může zkolabovat během desítek let. Znamenalo by to pokles teplot v Evropě“. Takže doba ledová. A pozor, neplatí jako u karbanu, že poslední karta hraje. I když je, jak v dubnu tvrdila studie, Golfský proud stabilní jako pomník nějakého mocnáře, letošní únorový článek přesto slibuje jeho kolaps, každý mocnář na pomníku se může dočkat Koněvova osudu z Prahy 6. Stejně tak každou studii čeká její vyvrácení. A pak opět potvrzení. A tak stále dokola.

Jsem zvědavý, jak se naplní další proroctví publikované na serveru České televize. „Vstupujeme na neprobádané území, varují klimatologové po rekordně teplém březnu“, zaznělo na konto letošního jara 9. dubna. I loňské pětisetleté sucho vypadalo, že se v něm občas rovnou utopíme, jak pršelo. Ale snad se až zdá, jako kdyby se jednalo o zvyk. Když je léto, titulky médií hrozí, že Sahara je náš jediný budoucí vývoj. A když zaprší, začne se v médiích ozývat zaražené ticho.

Jak se zdá, klimatickým procesům rozumíme asi podobně, jako vlastnímu mozku. Jdeme podle slepé mapy a každý krok, při kterém se neztrapníme, oslavujeme bujarou radostí. Věci příští ale vlastně jen odhadujeme.

Přesto, že se víc mýlíme, než máme pravdu, zasahuje politika „klimatické změny“ dění v celé společnosti, vytváří se nová šlechta zbohatlíků navázaná na greendealovský byznys, přesouvají se mocenská centra i toky peněz. To vše na podkladu zpráv a studií, které kulhají na obě nohy. Co když se mýlíme? Je to možné, mýlíme se totiž dost často. A to i u otázek, které pak předkládáme jako dogmatická fakta, ač nám je za pár měsíců vyvrátí jedna pitomá studie.

Zdroj: Česká televize

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb