Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odmítla Jiřího Menzela i Alaina Delona aneb Osudová špatná rozhodnutí Hany Brejchové. Tajnosti slavných

01.05.2024
Odmítla Jiřího Menzela i Alaina Delona aneb Osudová špatná rozhodnutí Hany Brejchové. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Filmového studia Barrandov

Popisek: Hana Brejchová jako hostinská Vlasta Veselá s filmovým milencem Honzou Burdou (Václav Postránecký) v jedné z úspěšných detektivek režiséra Petra Schulhoffa s vyšetřovatelem majorem Kalašem

FOTO Měla našlápnuto na velkolepou kariéru, nejspíš by převálcovala i starší sestru Janu. Svůj životní sen si sice mladičká naivní plavovláska splnila, bohužel ale jen nakrátko. (Pokračování z pondělí 29. dubna)

Film Lásky jedné plavovlásky, v němž jí Miloš Forman nabídl hlavní ženskou roli vlastně jen úplnou náhodou, se stal festivalovým hitem. Už v roce 1965 získal v Benátkách nominaci na Zlatého lva pro nejlepší film a o dva roky později na Zlatý globus i Oscara. Další nabídky se Haně Brejchové vzápětí jen hrnuly, nakonec ale učinila první špatné rozhodnutí.

 

Hana Brejchová_Nejkrásnější věk

V komedii Jaroslava Papouška z roku 1968 Nejkrásnější věk. Malou Alenku si tehdy „zahrál“ budoucí operní pěvec a nynější ředitel plzeňského divadla J. K. Tyla Martin Otava; foto Bontonfilm

Zahozená šance

Místo aby se snažila udržet v povědomí domácího publika, přijala nabídku jugoslávského režiséra Jože Pogačnika v sociálním dramatu Grajski biki z prostředí polepšovny, v níž se váleční sirotci vzbouří proti autoritám. Rok strávila v ateliérech v Lublani, čímž zmizela fanouškům z očí. Navíc kvůli tomu odmítla nabídku Jiřího Menzela, která ji mohla proměnit v hvězdu, protože se prý nechtěla před kamerou ukazovat jen jak ji pánbůh stvořil. Půvabnou telegrafistku Zdeničku Svatou, které v slavné scéně razítkuje odhalený zadeček Josef Somr chlípný výpravčí Hubička, si nakonec zahrála Jitka Zelenohorská a Menzel filmového Oscara získal.

Odmítnutý Delon

Po návratu z Jugoslávie si zahrála hlasatelku Marcelku v detektivce Jak se zbavit Helenky, Milenu v kriminálce pro děti Žirafa v okně a Květu v koprodukčním československo-francouzském dramatu Těch několik dní…, které ale u nás vzápětí skončilo v trezoru. Nakonec slevila z předsevzetí neukazovat svoji nahotu svět a přijala nabídku Jaroslava Papouška zahrát si v jeho komedii Nejkrásnější věk mladou maminku, která si přivydělává v sochařském ateliéru jako modelka. Natáčení s francouzským štábem jí vyneslo další zajímavou nabídku a rozhodování, které se později ukázalo pro její budoucnost jako klíčové. A opět zvolila špatně. Mohla si zahrát hlavní ženskou roli po boku Alaina Delona, po níž by skočila s rozběhem nejedna mnohem slavnější kolegyně. Jenže se mezitím zamilovala.

 

Hana Brejchová_Eugen Jegorov_Matěji, proč tě holky nechtějí

S Eugenem Jegorovem v komedii Matěji, proč tě holky nechtějí?; foto Filmové studio Barrandov Jaromír Komárek

Drama místo idyly

Plavovlasá naivka toužila po harmonické rodině a spoustě dětí, takže jí učitel Jaroslav Bařina připadal jako ideální partner. Provdala se za něj, přestěhovala se do Postoloprt a v době, kdy dorazila nabídka z Francie, už byla těhotná. Porodila dceru Světlanu, další děti jí ale osud dlouho nechtěl dopřát, takže se po šesti letech s manželem dohodli na adopci a do rodiny přibyla Veronika. Jenže Bařina začal pít, a tak se s ním nakonec rozvedla, aby před ním děti uchránila. Později se upnula ke Světlaniným dětem a vnukům. Z prvního manželství měla Světlana dceru Lucii, z druhého syna Matěje. Jenže pak se vdala potřetí a obou dětí se vzdala kvůli novému partnerovi, kterému poté porodila dva kluky. A Hanu to nikdy nepřestalo trápit. „Vzdala se svých dětí kvůli chlapovi. Starší dceru Lúcu dala prvnímu manželovi, čtyřletého Matýska druhému. To se neodpouští,“ řekla nekompromisně před lety Blesku.

Navždy druhá

I přes počáteční úspěch pak už Hana zůstala navždy ve stínu slavnější sestry Jany. Objevila se sice v zhruba třech desítkách filmů a seriálů, další velké příležitosti se už ale nedočkala. Dostávala jen „epizodky“. Zahrála si mimo jiné například nevlastní matku v komedii Matěji, proč tě holky nechtějí?, členku Armády spásy v erotické hudební komedii Václava Matějky Anděl s ďáblem v těle, objevila se v seriálu Zlá krev, Druhý dech či Případy poručíka Haniky. A v roce 1984 si na ni vzpomněl i Forman, když natáčel v Praze svého slavného Amadea. Naposledy stanula před kamerou v roce 1995 v komedii režiséra Milana Muchny Divoké pivo.

 

Hana Brejchová_Ondřej Suchý_13. komnata

Hana Brejchová s textařem, novinářem a spisovatelem Ondřejem Suchým v dokumentu 13. komnata; foto Česká televize

Zničující oheň

Další krutá rána ji potkala v roce 2009, kdy přišla téměř o všechno při požáru svého bytu v pražské Argentinské ulici, způsobeného svíčkou. Jen fotografie z natáčení oheň ušetřil. Nadýchala se zplodin, byla převezena do Nemocnice Na Františku, a poté do Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Po propuštění jí dcera Veronika našla Domov s pečovatelskou službou v Buštěhradu, kde našla pozdní lásku, a dokonce se znovu vdala. Díky o dvacet let staršímu partnerovi, který zemřel v roce 2012, prý konečně našla klid a uvědomila si, že nemusí mít své blízké u sebe, ale v sobě. Jediný člověk, s nímž už se nikdy nedokázala domluvit, byla sestra Jana, přestože se několikrát pokusila o usmíření. Někdejší hvězda filmových festivalů Hana Brejchová, která zahodila příležitost stát se velkou filmovou hvězdou, zemřela 22. dubna 2024 na Kladensku.

(zdroje: Wikimedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Ondřej Suchý: Šemanovice. cz, ahaonline,cz, Blesk, Miloš Forman, Co já vím?, Dušan M. Spáčil: Lásky té plavovlásky)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská