Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nahota za pět stovek a slavný švagr Miloš Forman místo zpovědníka. Tajnosti slavných

29.04.2024
Nahota za pět stovek a slavný švagr Miloš Forman místo zpovědníka. Tajnosti slavných

Foto: Wikimedia volné dílo - Nizozemský národní archiv

Popisek: Hana Brejchová na filmovém festivalu v nizozemském Utrechtu v lednu 1966

VIDEO Na filmovém festivalu v italských Benátkách porazila dokonce i sex symbol Claudii Cardinale, nakonec ale prožila život ve stínu krásné a úspěšné starší sestry. A stačilo k tomu jen pár špatných rozhodnutí.

Poprvé se objevila na filmovém plátně v necelých devatenácti letech, když si ji její tehdejší švagr Miloš Forman vybral jako představitelku Anduly v nesmrtelné romantické komedii Lásky jedné plavovlásky. Hlavní role jí přinesla velkou popularitu, s filmem, nominovaným na Oscara, objela Hana Brejchová jako režisérův doprovod téměř celý svět. Na festivalu v Benátkách se dokonce umístila na třetím místě v kategorii nejlepší ženský herecký výkon a nechala za sebou tehdejší hvězdu světového formátu Claudii Cardinale.

 

Lásky jedné plavovlásky:


Osamělá holka

O šest let mladší sestra Jany Brejchové se narodila 12. prosince 1946 do velmi početné rodiny, v níž žilo osm dětí. Otec pracoval jako řidič dálkové dopravy, a zřejmě i to bylo důvodem, proč se rodiče rozvedli, když bylo Haně dvanáct let. Její o téměř sedm let starší sestra Jana už byla tehdy vdaná za režiséra Miloše Formana a maminka se upnula k nejmladší sestře Iloně, která se narodila postižená, takže Haně chyběl blízký člověk, kterému by se mohla svěřovat se svými problémy i láskami. Nakonec ho našla ve Formanovi, ale až poté co se s ním Jana rozvedla. Stal se pro ni kamarádem, učitelem i druhým tátou a jejich přátelství vydrželo až do Formanovy smrti, i když dlouhá léta už jenom na dálku. Jana ale byla přesvědčená, že jejich vztah rozhodně nebyl platonický, a Haně se prý nikdy nepodařilo jí to rozmluvit.

Jak rodí plavovláska

Inspiraci k slavnému filmu dodal Formanovi sám život. Jednoho dne opravdu potkal na pražské ulici dívku z obuvnické továrny, s otlučeným kufrem v ruce, která naletěla pražskému floutkovi, jenž se s ní vyspal, a pak se na ni vykašlal. „Ten její příběh mě zvláštním způsobem zasáhl a tu a tam se mi nečekaně připomínal. Nakonec jsem ho vyklopil Ivanovi (Passerovi) a (Jaroslavu) Papouškovi s otázkou, jestli by z toho nemohl být film. Mohl, odpověděli,“ vzpomínal Forman ve svých pamětech. Scénář pak napsali všichni tři společně na zámku v Dobříči, který tehdy sloužil jako „tvůrčí azyl“ Svazu československých spisovatelů. A jen shodou náhod se také zrodil jeho nápad obsadit do hlavní ženské role právě Hanu.  Během studia na gymnáziu totiž prodělala v roce 1965 infekční žloutenku, takže musela přerušit a byla ráda, že si alespoň přivydělá pár korun.

 

Grajski biki:

Utajený scénář

Zpočátku vůbec netušila, co všechno ji před kamerou čeká, Forman jí dávkoval informace „po kapkách“. „Vždycky před natáčením scény mi popsal situaci, ale scénář mi nikdy neukázal. Chtěl, abych to zahrála podle sebe, tak jak jsem mu to sama dříve vyprávěla. Takhle jsem natočila celý film, podle svých pocitů a bez scénáře,“ přiznala kdysi v rozhovoru pro ahaonline.cz. s tím, že kdyby tušila, že bude ve filmu nahá, nikdy by nabídku nepřijala. I s obsahem slavné erotické scény se seznamovala postupně. „Miloš za mnou jednou přišel a řekl mi, že zítra točíme s Vláďou Pucholtem a já tam budu v kombiné. Hned jsem začala brečet, ale on neustoupil a trval na tom,“ popsala vývoj událostí.

Erotika za pětikilo

Teprve když bylo všechno připravené, Forman prý zavelel: „Hani, to kombiné půjde dolů.“ A Hana prý dostala hysterický záchvat, nadávala mu, brečela… „Jak já ho v tu chvíli nenáviděla. Ale neměla jsem šanci.“ Nakonec natáčení nešlo tak rychle, jak jí Forman původně slíbil, protože se mu neustále něco nelíbilo. „Asi po pátém opakování se ve Vláďovi probudil chlap a došlo ke ztopoření jeho určitých partií. Řekla jsem jen – No, Vláďo! On vstal a řekl: ‘Já se taky na to můžu kur*a vys*at!‘ Odešel pryč a Miloš jen koukal.“ Ve smlouvě měla honorář, za jaký by dnes sotva někdo vszal z postele, tenkrát to ale bylo hodně peněz. Za každý natáčecí den dostávala 140 korun, takže jí celý film vynesl zhruba pět tisíc. „A to mi ještě Miloš za nahou scénu prosadil příplatek 500 korun,“ dodala.

Pokračování ve středu 1. května

(zdroje: Wikimedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, Ondřej Suchý: Šemanovice. cz, ahaonline,cz, Blesk, Miloš Forman, Co já vím?, Dušan M. Spáčil: Lásky té plavovlásky)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská