Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herdekbaby jsou její seriálový obor, herečka se sexy hlasem je stále ve formě. VIP skandály a aférky

23.04.2024
Herdekbaby jsou její seriálový obor, herečka se sexy hlasem je stále ve formě. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Libuše Švormová v talk show Honzy Dědka

Doma má sedmdesátiletého mladíka, který se o ni vzorně stará, a tak i v osmaosmdesáti může Libuše Švormová několikrát měsíčně hrát v divadle a s radostí si dopřát i nějaké to natáčení. Už léta je osvědčenou herdekbabou především v seriálech Primy, která na svou herečku nikdy nezapomene s nějakou rolí. A tak se nakonec objevuje i v ZOO, i když jen na záskok.

Libuše Švormová bývala vyhlášená krasavice a na divadelních prknech v Městských divadlech pražských zářila léta jako odvážná hvězda, nebojící se komplikovaných a někdy i lehce frivolních rolí. Film na ni bohužel v tomto směru moc nepamatoval, rolí bylo sice hodně, většinou ale epizodních. Kritici sice chválili její kultivovaný projev a šarm před kamerou, autoři pro ni ale velkou roli nějak neměli. Dokonce ani její první životní partner, scenárista a spisovatel Jan Otčenášek jí takovou nenapsal, i když v jeho filmech i televizních projektech vždycky hrála.

 

Partnerka Josefa Bláhy v seriálu Byl jednou jeden dům, foto ČT

Také v tom, který se stal seriálovou legendou a zůstává dodnes živý zejména pro mistrovské herecké výkony galerie několika generací herců, kteří se v roce 1974 na desetidílném příběhu Byl jednou jeden dům podíleli. I v něm si Libuše Švormová zahrála a přesně zapadla do role manželky jednoho ze synů majitele domu. Berta Nerudná – to jméno jako by předznamenalo její seriálovou budoucnost.

 

V seriálu ZOO

Ty nerudné, většinou osamělé stárnoucí ženy, které rázně a bez zábran kafrají do života všem okolo, se staly jejím oborem na dlouhé roky. Diváci ji v těchto rolích milují. Přes obrazovku se k nim dostává neuvěřitelná energie téměř devadesátileté dámy, která dokáže z těch herdekbab stvořit vitální ženské bytosti, jimž ani v pozdním věku nechybí humor a šarm a pochopitelně také životní zkušenost. S tou jsou sice pro mladé otravné, zároveň ale přinášejí do jejich životů nádherný rozměr baby dračice s laskavým srdcem hluboko skrytým pod povrchem kousavé ironie. 

Domácí Mašlíková přidávala Ohnivému kuřeti ostré koření

Pokud vzpomínáte na seriál Ohnivé kuře, určitě vám vytane na mysli nesnesitelná paní domácí Mašlíková, komandující rodinu Slepičkových, kteří v jejím domě mají hospodu. „Ona se do všeho plete a tím působí nesympaticky,“ řekla o ní v roce 2016, kdy seriál vznikal, Libuše Švormová v magazínu TOP STAR. „Ale zase díky tomu někdy přijde na věci, na které by mladí nepřišli. Docela na podstatné věci, třeba že je někdo podvodník.“ Navíc si postupně vytváří babičkovský vztah ke synovi Slepičkových, a tak se v ní přece jen najde kus životní laskavosti.

 

V talk show Reného Kekelyho Face2Face, foto se svolením René Kekely

Co herečku s rolí spojovalo, byl vztah ke kuchyni. Nechávala si Slepičkovými servírovat jídlo až domů a sama si sotva zalila čaj. Ani Libuše Švormová nevaří. Této role se ujal její o osmnáct let mladší manžel Jan Patera, se kterým je už čtyřicet let. „Zařizoval naši kuchyň, tak jsem vyklidila pole. Protože on je vynikající kuchař,“ pochvaluje si herečka i po letech, jak pozorného a pečujícího muže si vzala. 

Režiséři se bojí, že umře

Před časem si Libuše Švormová postěžovala, že nedostává tolik nabídek na role jako dřív. Poslední celovečerní film Jak básníci čekají na zázrak natočila v roce 2016. Prý to chápe, režiséři se bojí, že jim v polovině natáčení umře, a to je pro produkci malér, komentuje svůj věk s humorem. Ve skutečnosti ovšem sama ubrala, protože si ráda užívá role v divadle. „Snažím se částečně udržovat. Chodím plavat, samozřejmě i nějaké ty procházky. Jinak už toho také moc nezvládnu a potřebuji odpočívat,“ řekla Libuše Švormová už před dvěma lety Aha! „Takže v jednom dni neberu několik věcí za sebou, abych nemusela z natáčení běžet na dabing a do toho ještě na večerní představení. Člověk už si to musí umět uspořádat,“ dodala.

 

V seriálu ZOO

Záskok v ZOO si užívá

Přesto letos přijala nabídku od Primy, aby zaskočila za zraněnou Reginu Rázlovou v seriálu ZOO. Nabídka přišla nečekaně a herečce se zalíbilo, že postava tety Hely není tak strašná semetrika, na jaké měla pochybné štěstí v posledních letech. „Jsem ráda, že v ZOO budu, i když jen na chvíli, protože jsem vždy dělala v seriálech televize Prima. Slunečná, Ohnivý kuře. Do ZOO jsem nastoupila na chvíli a na rozdíl od těch semetrik, které jsem dříve hrála, Hela byla velmi milá paní. A taky ještě ke všemu, ve svém věku, se tam stará o nápadníky, což je takové trošku komické, ale to tu postavu celkem zlidšťuje,“ prozrazuje Švormová, která se tak vrátila opět do ateliérů, kde to dobře zná. I když… „Přestože jsem na stejném místě točila Slunečnou, tohle bylo úplně jiné. Jiné prostředí, a hlavně, jak jsem říkala, ta postava je úplně jiná a s jinými kolegy. Na chvilku jsem se potkala s paní Burešovou, ale jinak jsem byla hlavně s panem Benonim. Naučila jsem se zase jiné věci, třeba jak točit pivo. Byla to příjemná práce,“ popisuje seriálová Hela a dodává, že tvůrcům řekla, že natáčet bude ráda, ale jen chvíli. „Rovnou jsem řekla, že půjdu jen na skok, protože nemám tolik času jezdit na natáčení. Hraji divadlo a zkouším, tak nemůžu být na natáčení každý den. Myslím, že těch pár dílů, co tam jsem, lidi neurazí,“ s úsměvem komentuje svou novou roli. Určitě nikoho neurazí, naopak. Tetička Hela je opět postava, která ve svých scénách vnáší do seriálu okouzlující humor a životní nadhled, a tak si ji diváci rychle oblíbili.

 

S Milanem Šteindlerem ve hře After Life v Divadle na Jezerce, foto DnJ

S Bartošovou se roztrhl pytel

Seriál Iveta, rozdělený do tří třídílných minisérií, je velmi sledovaným projektem TV Nova a Voyo. Někteří diváci si ho zamilovali, jiní tvrdí, že pohled na cestu Ivety Bartošové showbyznysem je zkreslený. Autoři se hájí tím, že nejde o dokument, ale o dramatickou licenci. Pokud tedy chcete reálný pohled na fatální příběh české popové hvězdy, dostává se vám ho nyní v dokumentární minisérii Málo mě znáš.

 

Foto TV Nova

TV Nova v neděli 5. května uvede třídílný dokument Málo mě znáš, který přináší nový pohled na kariéru Ivety Bartošové od osmdesátých do nultých let. Vyvrcholí tím speciální uvedení dvou řad série Iveta na televizní obrazovce. Málo mě znáš se ve třech epizodách zaměří na cestu sebevědomé, talentované a zpočátku nezkušené dívky z Frenštátu pod Radhoštěm do velkého světa, na éru pod uměleckým vedením Ladislava Štaidla a na období, kdy se Iveta Bartošová z jeho vlivu postupně vymaňuje, stoupá na kariérní vrchol a etabluje se v jednom z nejúspěšnějších muzikálových představení naší historie. Dokument také odkrývá příčiny Ivetina následného ústupu z veřejného života a okolnosti závěru jejího života. Málo mě znáš se od neděle 7. dubna objeví v předpremiéře na Voyo. 

Slavný seriálový Dexter přijede do Prahy s kapelou

Seriáloví i hudební fanoušci by měli zbystřit. Koncem června zavítá do Prahy výjimečná návštěva v podobě herce Michaela C. Halla. Ten za roli Dextra, muže, který ve dne vraždy vyšetřuje a v noci páchá, obdržel Zlatý glóbus. Michael C. Hall je ale také hudebník a do Prahy zavítá 26. června 2024 se svou kapelou Princess Goes, se kterou odehraje koncert v klubu Futurum.

 

Princess Goes, foto Rockforpeople.cz

Princess Goes (dříve Princess Goes to the Butterfly Museum) je newyorská avant-indie superskupina založená v roce 2018. Je charakteristická jedinečnou směsí disca 70. let, nové vlny 80. let, alternativy 90. let a současné elektronické taneční hudby. Kromě filmového, seriálového i divadelního herce a zpěváka Michaela C. Halla (Dexter, Odpočívej v pokoji, muzikály Lazarus, Chicago, Kabaret na Broadway) ji tvoří klávesista Matt Kaitz-Bohen (Blondie, Cyndi Lauper) a bubeník Peter Yanowitz (The Wallflowers, Morningwood). 

Zdroj: FTV Prima, Česká televize, ČSFD, Aha!, TV Nova, Rockforpeople.cz

 

Vložil: Ela Nováková