Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabij bobra, zachráníš strom. Verze tří tisící padesátá osmá. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.04.2024
Zabij bobra, zachráníš strom. Verze tří tisící padesátá osmá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Brčka se srdíčky, aby ta rakovina byla hezky s láskou

Pitíčka, lákadlo pro dětičky, za drahý peníz kapka průmyslově upravené vody s trochou ovocné šťávy. Když děti tak rády brčka. Jsou to savci, vymýtit to z nich nejde. Belgická studie přišla s odhalením, že v papírových brčkách je toxická a v těle neodbouratelná látka. Takže dítě, když volá – já chci pitíčko – volá vlastně zároveň – a trochu víc podhoubí pro mou budoucí rakovinu. Případně neplodnost, jak vyšlo ze studie.

„Belgická studie z roku 2023 ukázala, že jednorázová brčka často obsahují PFAS, tedy perfluorované a polyfluorované chemikálie, které se používají jako impregnační neboli vodu odpuzující látky,“ píše český dTest, který se zaměřuje na kvalitu produktů nabízených na českém trhu.

Každé dítě ví, asi od dvou let, že papír, když se namočí, stává se z něho kekel. Hmota, hňácavá, rozpadající se, která nedrží tvar. Ví to dvouleté dítě, ale zdá se, že v Evropské unii se sešli takoví pohlaváři, kteří podobné vědomosti potratili někde cestou do kanceláře, kde podepisují poukázky na náhrady za cestovní výlohy. Protože v touze po záchraně života, vesmíru a vůbec zakázali plastová brčka a nahradili se papírovými.

Těmi papírovými, o kterých dTest dále píše: „Tyto látky mohou přecházet z brčka do konzumovaných nápojů a s nimi do organismu.“ A mají pravdu. Zkoušeli jste někdy papírové brčko? Velmi srdnatě se první minutu, možná dvě, tváří, že vydrží i atomový výbuch, ale pak zjistíte, že v ústech převalujete hrudku neforemné hmoty, skrze kterou neproteče ani kapka nápoje. Ale pro záchranu života, vesmíru a vůbec se přece musíme obětovat.

A oběť to může být nejvyšší. Ocitujme si zase dTest, který vycházel z belgické studie: „PFAS jsou toxické, proto je nutné se jim vyhýbat. Jsou karcinogenní, oslabují imunitní systém a narušují hormonální rovnováhu, mohou způsobovat neplodnost. Jsou nazývány věčnými chemikáliemi, protože se nerozkládají a hromadí se v lidském těle i v životním prostředí.“

Dítě natahuje ručku a žíznivě volá – kup mi pitíčko. A vy stojíte a říkáte si – není lepší, aby se dítě napilo z kaluže před obchodem? Rozhodně to vypadá zdravěji. Když mu do toho namačkám pomeranč, bude mu i chutnat. Zopakuji již řečené, protože to se neochodí: „Jsou karcinogenní, oslabují imunitní systém a narušují hormonální rovnováhu, mohou způsobovat neplodnost.“ Tohle dTest napsal o brčku, které je součástí pitíčka s rozjásaným ovocem na obrázku, který slibuje pro děti velký přísun zdravých vitamínů a svěžesti. S hormonální nerovnováhou, neplodností a rakovinou jako bonus.

Hovořilo se i o plastových brčkách. Tam dTest poukázal zase na dánskou studii, která prokázala, že ani plastová brčka nejsou košér. „Analýza odhalila škodliviny téměř ve všech typech brček (papírových, bambusových, skleněných i plastových, častěji pak ve výrobcích z rostlinných materiálů, jako je papír nebo bambus). To činí všechny tyto produkty mimo jiné biologicky nerozložitelnými.“ Přesto jde poukázat na skutečnost, že plastové brčko se v tekutině do minuty nezačalo rozpouštět, takže nemělo šanci uvolnit takové množství toxické látky.

Vytvořili si v Evropské unii při záchraně planety dopadovou studii? Věděli, že nařízením papírových brček nařizují pravidelný přísun toxických a v těle neodbouratelných látek, které mohou vést k rakovině a neplodnosti? Nebo jim to bylo jedno, protože bylo potřeba udělat symbolické gesto, které nic, naprosto nic neovlivní? Jen mediální titulky. A takhle je to se vším.

Ano, řešení je to nekupovat. Však první pitíčko s papírovým brčkem se u nás stalo na dlouhou dobu také poslední. Dětičky pijí vodu s citrónem nebo s pomerančem a nemají námitek. Nebo prostě vodu, však je to nejlepší.

 Zdroj: dTest

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb