Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Magické dveře. Záhady života

21.04.2024
Magické dveře. Záhady života

Foto: Pixabay

Popisek: dveře - ilustrační foto

V mnoha kulturách bývají dveře považovány za magické portály, skrze které mohou proudit nejen lidé, ale i různé bytosti a energie. Mimochodem, jak je doma energeticky chráníte vy?

Dveře už od nepaměti přitahují představivost filozofů a mystiků. Aby také ne, vždyť právě ony se lidem často objevují ve snech i nočních můrách. Co se skrývá za zavřenými dveřmi, které se před námi právě objevily? Máme vůbec odvahu je otevřít? O symbolice dveří také často hovoří astrální cestovatelé, když popisují své mimotělní zkušenosti, a jistě ne náhodou se s nimi setkáváme i v mnoha filmech (například Matrix, Letopisy Narnie, Správci osudu aj.). Vždy představují portál, který hlavním hrdinům umožňuje vstupovat do jiného času a prostoru. V tomto článku se na symboliku dveří podíváme z různých úhlů pohledu. Vždyť i tradice feng shui radí, abychom vstupním dveřím věnovali zvláštní pozornost, pokud chceme dosáhnout harmonického a pozitivního prostředí.

Dejme na intuici

Jak se ukazuje, existuje celá řada způsobů, jak můžeme využít magii dveří k posílení ochrany a celkové energie domácnosti. Jedním z nich je použití speciálních amuletů a talismanů, umístěných na dveřích, které mají moc odrazit negativní energii a přitahovat pozitivní sílu. Je důležité vybrat si amulet osobního významu. Další možností je provádění rituálů při instalaci nových dveří nebo jejich údržbě, aby se magická síla aktivně zapojila do každodenního života celé rodiny.

Proč je to tak důležité?

Podle mnoha senzitivců jsou vstupní dveře místem, kde se setkávají vnější a vnitřní světy. Pokud nejsou správně chráněny, mohou být kanálem pro negativní energie a různé entity, jež mohou narušit klid a pohodu domova. Proto je důležité zaměřit se na vytvoření ochranné bariéry kolem dveří, která nežádoucí energie pomůže blokovat. Jak ale magicky „zakódovat“ dveře tak, aby kouzlo odrazilo jakoukoliv negativitu?

Kde začít?

V první řadě je dobré se pravidelně zaměřovat na udržování dobrého fyzického stavu dveří. Měly by být pravidelně promazávány, aby se daly dobře otevřít bez jakékoliv námahy a hluku. Pozor na popraskaný nátěr. Je vhodné dbát na to, aby dveře byly bytelné, vyvolávající pocit bezpečí, čisté, dobře osvětlené a po otevření nabízely dostatek prostoru. Domácnosti lidí, kteří o své vstupní dveře pravidelně pečují, třeba tím, že je o svátcích zdobí například větvičkami, bývají odolné proti špatným energiím.

Odbornice na feng shui Olga Bušková ve své knize Domov jako talíř tvrdí, že vstupní dveře symbolizují naši životní sílu. „Dveře by měly jít otevřít minimálně na 90 procent. Při menším otevření se říká, že energie „zkysne“. Po obou stranách dveří umístěte dva stejně velké strážce, třeba v podobě oblázků, soch, lucerniček nebo květináčů s rostlinami.“ Pokud to z nějakého důvodu není možné, ve feng shui se setkáte i s radou, že postačí udělat dvě malé „ochranné“ tečky na stěnu v blízkosti dveří. Síla víry a myšlenky je totiž mocná a v tomto ohledu neexistují žádná omezení.

Jak velké máte vstupní dveře?

Vchod do bytu nebo domu dle feng shui symbolizuje ústa, a tak vše, co si skrze ně přineseme do prostoru, nás pak energeticky ovlivňuje uvnitř. Velká část energie přichází do naší domácnosti vchodem, dveřmi, a proto je velmi důležitá péče o tuto oblast. Ideální je, aby vstupní dveře byly správně proporcionálně přizpůsobeny průměrné velikosti člověka. Pokud jsou dveře příliš velké, nemusí se rodině dobře finančně dařit, a naopak jsou-li příliš malé, do domu nemůže vstupovat dostatek životní energie, což se může projevovat i značnou únavou. Proto je také důležité, aby se vchodové dveře otevíraly dokořán, a ne jen napůl. Za dveřmi by určitě neměla být hned zeď, kus nábytku nebo jiná zarážka, která je nedovolí doširoka otevřít.

Tady jsme doma

A co je velmi důležité – u vchodu nevytvářejte žádné překážky, protože symbolicky souvisí s kariérou a životní cestou. Pokud při příchodu do bytu musíte v předsíni míjet předměty, které ve vás vzbuzují disharmonii a neklid, je podle tradice feng shui možné, že se totéž bude zrcadlit i do života a objeví se v něm naprosto zbytečné překážky. Určitě to znáte. Jakmile přijdete na návštěvu do prostoru, kde je na věšáku obrovské množství bund a kabátů, překračujete hromady bot a jiný nepořádek, můžete okamžitě vycítit, jak rychle ztrácíte energii.

Olga Bušková vysvětluje: „Představme si energii jako řeku, která při každém otevření dveří proudí dovnitř. Její proud by měl doplout až do nejvzdálenější místnosti od dveří. I tam bych se měla cítit příjemně a mít možnost odpočinout si. Když má řeka „balvany“ už u vchodu, nemohu se cítit doma příjemně, i kdybych si to přála.“

V čem jsme jedineční

Velmi důležitou součástí vchodu je také vůně našeho domova. Nejenže nás v mnohém charakterizuje, ale zároveň nám samým dodává pocit bezpečí a jistoty. Proto vyzkoušejte vonné esence, které vyhovují celé rodině, a používejte je celoročně. Například pomerančová či citrónová vůně nejenže odstraňuje negativní energii, ale také zlepšuje náladu.

Co máte na zvonku a jakou máte rohožku?

Naši větší pozornost si bezesporu zaslouží i samotný práh, který symbolicky odděluje náš vnější i vnitřní svět. Kromě toho, že bychom jej měli pravidelně zbavovat nečistot i prachu, dbejme na to, aby u vchodu nechyběla rohožka. Nejlépe červené barvy, aby vchodem mohl dovnitř proudit silný proud pozitivní energie. Kromě toho, že by rohožka měla být výrazná, aby každého příchozího lákala na ní zanechat vše, co do čistého a harmonického domova nepatří, je vhodné zvolit i správný motiv. „Nevybírejte si rohožku s motivy andělů ani ptáků, abyste si nešlapali po štěstí,“ uvádí Olga Bušková.

Někteří lidé si pod rohožku dávají rudou obálku, aby si rituálně zajistili hojnost, finanční stabilitu a pracovní příležitosti. Z tohoto důvodu je dobrá i péče o zvonek – symbolizuje naše teritorium. Pokud na zvonku není naše jméno nebo je nefunkční, jsme pro svět „neviditelní“. Pak je dost dobře možné, že k sobě nebudeme energeticky přitahovat žádné nové příležitosti. V případě, že na zvonku má jméno pouze váš partner, můžete se ve vztahu cítit odstrčení, přehlížení a v domácnosti „nevítaní“.

Pokud si chcete i „zakouzlit“ a použít k ochraně svého domova osvědčené magické praktiky našich předků, najdete je v květnových Záhadách života.

Převzato z časopisu Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Redaktor KL