Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobrovolná svoboda české Angeliky, co by tomu řekli lidi a jak se sestřin nápad proměnil v nečekané štěstí. Tajnosti slavných

19.04.2024
Dobrovolná svoboda české Angeliky, co by tomu řekli lidi a jak se sestřin nápad proměnil v nečekané štěstí. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Nestárnoucí Libuše Švormová se celý život něco učí něco. Například teprve nedávno se přesvědčila, že natočit správně po česku pivo není tak snadné, jak to vypadá. Jako teta Hela v seriálu Zoo, která dočasně nahradila v baru bratrů Roklových kvůli zranění při pádu na náledí Reginu Rázlovou alias babičku Bělu, dokonce ve svém věku loví potenciální nápadníky. A jde jí to stále skvěle.

VIDEO Každý ji určitě pozná už po prvním slůvku, ještě dřív, než vůbec vstoupí na scénu. Její sametový, melodický hlas, se ani s přibývajícími lety nemění, tvář si udržela křehké rysy. Stejně jí zůstala i chuť do života, a navíc kolem sebe šíří aureolu harmonie, něhy a pořádku. (Pokračování ze středy 17. dubna)

Svým postavám vždy uměla dodat noblesu a stala se mistryní konverzace, takže v divadle velmi často hrála v salonních komediích, její repertoár byl ale mnohem širší. Zahrnoval světovou klasiku stejně jako hrdinky moderních psychologických her. Libuše Švormová se díky mimořádnému talentu, něžnému smyslu pro humor a svým půvabům brzy stala jednou ze ženských hvězd Městských divadel pražských, publikum kvůli ní stálo na vstupenky fronty. Její doménou byly osudové ženy, nezřídka s pochybným charakterem, a přestože je v reálném životě mírná, často byla obsazována do rolí semetrik. Navzdory obdivu divadelních kritiků a chválu kultivovaného projevu ale velkou filmovou příležitost nikdy nedostala.

 

Jak se budí princezny:

Legendární Angelika

Z jejích filmových úloh určitě stojí za připomenutí Jana Stiborová v psychologickém dramatu Jarní povětří, natočeném podle psychologického románu jejího životního partnera Jana Otčenáška Občan Brych, MUDr. Adéla Neradová v povídkové krimikomedii Aféry mé ženy či starší sestra Olga v romantickém dramatu Milenci v roce jedna. V polovině šedesátých let ale dorazila i k nám pětidílná francouzská romantická série o osudech mladé šlechtičny Angeliky, situovaná do éry krále Ludvíka XV. Tenkrát si všichni dělali legraci, že je to taková limonáda, nikoho nenapadlo, že se „červená knihovna“ manželů Anne a Serge Golonových promění v takový držák. A nádherná Michèle Mercier, které propůjčila hlas, se stala Libušinou nejslavnější dabingovou příležitostí. „Jsem ráda, že se na to lidé pořád koukají. My účinkující jsme to přitom trošku považovali jen za jednu z dalších dabingových příležitostí. Rozhodně jsme si nemysleli, že to bude za padesát let fenomén,“ prozradila před časem.

Neschválená láska

Jan Otčenášek prý Libuši hodně naučil, soužití s ním ale bylo těžké. Ona byla temperamentní, takže mezi nimi často docházelo k ostrým střetům, nikdy ale nešlo o zásadní věci. Kvůli synovi se ale rozvádět nechtěl a ona to akceptovala. „On se svou ženou nežil, byl na dobříšském zámku, který tenkrát patřil svazu spisovatelů, nebo v mém pražském bytě. Já měla svou práci a bylo jí tolik, že jsem jí propadla, nahrazovala mi téměř všechno – kromě vztahu. V divadle jsem hrála každý den, v sobotu a neděli dvakrát, takže jsem si pořád říkala, že s dětmi ještě počkám, nechtělo se mi o tu spoustu pěkné práce přijít. A Jan děti měl, netrval na tom, abychom měli další spolu, to mi vyhovovalo,“ přiznala. Žili spolu skoro téměř devatenáct let, pak ale náhle odešel, nemoc ho zabila během čtyř měsíců a její život ovládla opuštěnost. Janovy věci jí působily bolest, takže všechno muselo z bytu pryč, aby v něm mohla dál žít.

 

Angelika, markýza andělů – dabing:

Osudový výlet

Když řešila záležitosti kolem pohřbu, nehrála. Pak ale za ní přišel režisér z divadla a řekl: „Jestli nechceš hrát, nebudu tě obsazovat a smutni si. Ale pokud chceš hrát, mám pro tebe roli.“ Byla mu vděčná, díky zkouškám přišla alespoň na pár hodin na jiné myšlenky. Nejtěžší byl prý první půlrok, pozvolna jí začal pomáhat čas, kamarádi, divadlo, sestra. A pak jí jednoho dne sestra oznámila: „Jedeme na Šumavu.“ V penzionu Pancíř v Železné Rudě pracoval číšník, který se o ni ze všech sil začal ucházet, a tak si řekla, že snad má právo na trochu objetí. Bylo jí pětačtyřicet, Jaroslavu Paterovi sedmadvacet. Slýchávala o letních láskách a měla pocit, že ji jedna taková potkala. Když ji požádal o ruku, prý si kladla otázku, proč by to vlastně měla dělat. Pak jí ale kolegyně Irena Kačírková řekla: „Holka, jestli budeš mít vztah, který stojí za to, nepusť ho. I za cenu, že ztratíš určité pohodlí, které starat se jen sám o sebe přináší. Nebo se z tebe stane zlý samotář.“

Co tomu řeknou lidi?

Svatby se bála, v duchu prý dokonce slýchala maminku, jak říká: Co tomu řeknou lidi? Ale její reakce byla nakonec překvapivá. Byla šťastná, že se přece jen dočkala. S Jaroslavem se vzali v roce 1982 a Libuše přiznává, že si navzájem rozšířili obzory. On se učil chápat její povolání, ona přestala považovat divadlo za osudovou záležitost a konečně získala zdravý nadhled. A ačkoliv je manžel o tolik let mladší, je prý hlavou rodiny, a kam jde jeden, tam musí být i druhý. „Úžasně se o mě stará. Doma vše zařídí a všude mě vozí,“ pochlubila se Libuše na oslavě svých osmdesátin. Život je krátký a nemá cenu kazit si ho jakýmkoli konfliktem, který za to nestojí… Držíme se zásady: Aby slunce nezapadlo nad naším hněvem. Někdy je nutné umět mávnout rukou a nechat to být. Hlavně musíte partnera milovat víc než sám sebe.“

 

Slunečná:

Báječná herdekbaba

Nestárnoucí a vždy elegantní Libuše Švormová se přívětivým úsměvem a něžným smyslem pro humor zapíše každému do srdce. Je totiž ztělesněním jasně uspořádaného světa, přesně ví, co je podstatné a co ne. Množství výrazných postav ztvárnila i v televizních inscenacích a seriálech, teprve v devadesátých letech práci před kamerou výrazně omezila. Je stále členkou souboru pražského Divadla na Vinohradech, v roce 2005 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a v roce 2021 převzala v Národním divadle Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. A svému temperamentu rozhodně stále stejně umí popustit uzdu jako před lety, což oceňují i milovníci televizních seriálů, ať už září jako báječná „herdekbaba“ Mašlíková v Ohnivém kuřeti, jejíž společnost by vám určitě přišla vhod, kdyby vám právě začalo pořádně téct do bot, tvrdohlavá tchyně Valentýna Kratinová ze Slunečné či aktuálně jako teta Hela v Zoo. Ve filmu hrála naposledy v roce 2016, ošetřovatelku profesora Ječmena v posledním dílu „básnické“ série Dušana Kleina Jak básníci čekají na zázrak, možná ale ještě není všem dnům konec.

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Český rozhlas, FTV Prima, Východočeské divadlo Pardubice, Městská divadla pražská, iDnes.cz, Divadlo na Vinohradech)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská