Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě děti jsou víc než jedno aneb Jak se vyrovnat s excelentní mrchou. Horká židle Evy Podzimkové

13.04.2024
Dvě děti jsou víc než jedno aneb Jak se vyrovnat s excelentní mrchou. Horká židle Evy Podzimkové

Foto: Se svolením Stream (stejně jako snímek v článku)

Popisek: Herečka Eva Podzimková, rozená Josefíková, se rozloučila s krásnou princeznovskou hřívou. To ale zdaleka není jediná změna v jejím životě.

Za třináct let se z romantické pohádkové Čertovy nevěsty proměnila v čertovsky mazanou zlatokopku, která v Sedmi schodech k moci zahýbala světem vrcholné české politiky. Nebylo to samozřejmě skokem, v mezičase hrála Eva Podzimková řadu rolí v divadle, ve filmu i v televizi. Chvíli to vypadalo, že souzené jsou jí spíše ty křehké romantičky, teď ale dokázala, že se dovede vžít i do ženské bestie.

René Kekely si Evu Podzimkovou pozval do talk show Face To Face nejen proto, že s ní chtěl probrat velký úspěch politického thrilleru Sedm schodů k moci, ale také aby poodhalil její soukromí a obecně se spolu zamysleli nad tím, co všechno obnáší život mladé herečky, která netouží jen po skvělých rolích, ale také po mateřství a velké krásné rodině. Eva je totiž v očekávání, v květnu se jí narodí druhé dítě. Doma má tříletou dceru Lotu, a brzy ji tedy znovu čeká nové noční vstávání k miminku, plenky a kočárek. Chce si dát pauzu od hraní, nebo se znovu vrhne do práce po hlavě, jako když porodila první dceru?

Víc času pro rodinu

„Já se na miminko moc těším. Nedávno jsem se probírala fotografiemi z doby, kdy se narodila Lota,“ zasnila se herečka, která si prý uvědomila, jak krásné období to bylo a jak se už nemůže dočkat, až ho znovu prožije s dalším potomkem. „Jsou to prosté počty, dvě děti jsou prostě víc než jedno, takže vím, že těch mateřských povinností přibude, a chci si je užít,“ odpovídá na otázku, jestli se teď chce rodině věnovat víc. Po narození Loty se totiž dost rychle vrhla do práce.

V té době natočila nedávno odvysílaný seriál Sedm schodů k moci, ale také druhou řadu kriminální komedie Einstein, případy nesnesitelného génia a další seriál Sex O´clock. Vrátila se i na jeviště Kalichu, Švandova divadla a Studia Dva. Tentokrát si vše naplánovala tak, aby si opravdu dopřála mateřskou pauzu. „V divadlech už jsem role předala alternacím. Věřím, že se k nim jednou budu moct zase vrátit, ale určitě nechci odbíhat od miminka do divadla, takže nic nezkouším. Také všechna natáčení už jsou ukončená a nic nového jsem nepřijala.“ Na roli dvojnásobné maminky se tedy chystá velmi zodpovědně, i když samozřejmě věří, že přijde čas, kdy se k hraní zase naplno vrátí.

Součást velké rodiny

Eva se stala známou už za svobodna a jméno Eva Josefíková měli i diváci v paměti nejen z Čertovy nevěsty, ale také třeba z komedie Probudím se včera nebo ze seriálů Modrý kód, Slunečná nebo Tátové na tahu. Pak najednou Josefíková zmizela a byla tady Eva Podzimková. V roce 2022 se totiž provdala za svého partnera a otce své dcery, scenáristu Matěje Podzimka. Co pro ni znamenalo vzdát se známého příjmení? „Já jsem to vůbec neřešila. Vdala jsem se a chtěla jsem být součástí té velké rodiny, chtěla jsem mít stejné příjmení, jako moje děti. Jestli si na to zvyknou diváci, pro mě nebylo moc podstatné,“ vysvětlila, že si myslí, že jestli ji někdo znal jako Josefíkovou, pozná ji i jako Podzimkovou.

 

Podzimková_Kekely_Face to Face

S moderátorem René Kekelym ve studiu talkshow Face To Face

Negativní role ji potěšila

Sedm schodů k moci jí nabídlo Evelkou hereckou příležitost. Nebála se ale postavy, inspirované politickou aférou Jany Nagyové, která je vnímána negativně? „Jednak chci říct, že jsme dbali o to, že ta postava má několik zdrojů, a k tomu je tady fiktivní scénář,“ oponuje herečka tomu, že by seriál byl nějaké dokudrama. „Já jsem se nebála, naopak jsem měla velkou radost, že mi někdo takovou postavu nabídl, že zariskoval. Scénář byl hned na první čtení velmi dobrý, chytlavý, sama jsem se od něj nemohla odtrhnout. Tak jsem vůbec nezauvažovala o tom, že bych řekla ‚děkuji, na shledanou‘. Samozřejmě jsme předtím, než jsem roli přijala, měli doma několik diskuzí. Měla jsem malé miminko, takže hlavně šlo o to, jak to zvládneme. Ale domluvili jsme se, že zvládneme, tak jsem přijala.

Jak se vyrovnat s mrchou

„Samozřejmě při četbě dalších dílů jsem vnitřně řešila to, že bychom se mohli dotknout třeba rodinných příslušníků lidí, kteří byli v pozadí postav, tedy lidí, kteří se samotnou aférou neměli nic společného. Ale vzhledem k tomu, že v seriálu nikoho nepojmenováváme, nevykreslujeme také nikoho horšího, než byl, a neotíráme se o nikoho třeba z těch rodinných příslušníků, tak jsem do toho nakonec šla,“ vysvětluje, jak se vyrovnala s tím, že hraje prospěchářskou mrchu.

Ztráta iluzí o politice?

Na okraj toho, že seriál není dokudrama, ale líčí poměry ve vysokých politických kruzích, dodává: „Mně se líbilo, že postavy, třeba lobbista nebo novinář, jsou vlastně modely, které obecně fungují. Takové to, že vystřelíte o někom pomluvu, která není ověřená, ale než se stihne ověřit, na tom člověku ulpí špína a on s tím musí nějak fungovat, musí jít třeba od válu. Líbilo se mi, že ve scénáři jsou tyhle mechanismy zpracovány jako příklady. Ale mrzelo by mě, kdyby na základě našeho seriálu lidé nabyli pocit, že v politice je všechno špatně. Já věřím, že stejně jako v jakémkoliv jiném oboru i v politice jsou lidé prospěchářští a lidé, kteří do toho šli s čistými úmysly a snaží se je udržet. To, že v politice jsou nutné kompromisy, že politika je o diplomacii, nutnosti korigovat jednání nebo hesla, to prostě tak je. Ale nerada bych, aby na diváky ze seriálu padla nějaká chandra a pocit, že náš stát se řítí do záhuby. Totiž v každém odvětví se najdou lidé, kteří pracují ve svůj prospěch, záludně a křivě. Ale také ti druzí,“ shrnuje herečka své pocity z toho, jak se v seriálu podařilo vykreslit ony často až neuvěřitelné momenty zákulisních mechanismů, které ale vůbec nejsou jen o české politické scéně, ale o tom, jaké politické prostředí je obecně kdekoliv ve světě.

Zdroj: Stream

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková