Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Apríla nám protáhli na celý duben. Možná na celý rok. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.04.2024
Apríla nám protáhli na celý duben. Možná na celý rok. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Duch doby. Zeitgeist, jak se říká v Německu

Tak nám apríla prodloužili na celý duben. Asi nějaká nová směrnice z EU, abychom se nenudili a bylo se pořád čemu smát. Zabrousíme do automobilky BMW, na Ukrajinu pro léky, podíváme se, jak se zdražováním dá zlepšit dostupnost bydlení. A zatančíme si i se seniorkami ze Švýcarska, protože tango, které ony spustily, nemá obdoby.

Ale začněme německou automobilkou BMW. Ta dodala lidstvu asistenta světel. Ne nějakého cheruba, který vám osvětlí duchovní život, ale asistenta dálkových světel. „Přestaňte sami zapínat a vypínat dálková světla. Vaše BMW to udělá za Vás automaticky. Pro bezpečnou jízdu s dokonalým osvětlením na tmavých silnicích,“ píše BMW na svých stránkách. Je to aplikace, kterou si musíte předplatit. A jako u streamovacích služeb na internetu. První zkušební měsíc zdarma, a pak 210,- měsíčně až do truhly. Případně, jste-li movitý zákazník, může za vás blikat asistent za 4.655,-.

Byla tu moje sestra. Ona jezdí takovým tím pěkným malým autíčkem, které se zove twingo. A jelikož anglicky umí jako rodilá mluvčí, jednu dobu doučovala firemní potentáty. A byla i v nějaké velké firmě. Ředitel společnosti jako jediný přikročil k tomu, že se budou učit neučebnicově, tedy mluvením. Během hovoru si stoupl k oknu a povídá mé sestře (samozřejmě anglicky) – co myslíte, které auto je na tom parkovišti nejlepší – na parkovišti byla nejmodernější fára, úplný veletrh ve Frankfurtu, však to bylo ústředí společnosti.

Ředitel společnosti ukázal na sestřino twingo, aniž by tušil, že je její. Nová auta, pravil, jsou neuvěřitelně poruchová, neustále v servisu, systém je tak složitý, že prostě nefunguje a kolabuje. Twingo je dle něj nesmrtelné. Něco jako svého času trabant. Jede, nehledí na vůkolní apokalypsu, spěje k cíli jako Prometheus k bohům pro oheň. No, ale předplaťte si asistenta dálkových světel. Tedy pokud jste líní posunout páčku u volantu jednou dolů. Podruhé nahoru. Pak zase dolů. A tak pořád dokola. Nevím, mě je ta páčka o dost sympatičtější. Ale přesuňme se na Ukrajinu.

Aby pacient, který si objedná asistenta dálkových světel, měl dostatek uklidňujících prášků poté, co asistent přestane poslouchat a začne na protijedoucí auta blikat jako hasičská zásahovka, musíme zaručit pravidelný přísun medikamentů. A Čína je nespolehlivá. „Jakmile se na asijském kontinentu něco stane – například pokud výrobu omezí čínský lockdown nebo se tam zkomplikuje doprava – máme problém. Chybějící medikamenty prakticky není čím nahradit,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz expert na léčiva a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Josef Suchopár. A tak se vážně uvažuje o tom, že by pro český trh medikamenty vyráběla Ukrajina. Sjednáme to, zaplatíme, pilulky budou. Ukrajina je velmi stabilní trh, kde žádné výpadky nehrozí, jak vidno z geopolitické situace.

A já čekám, kdy se konečně začne uvažovat o investicích v České republice, která by si sama potřebné pilulky vyrobila. Ne, skutečně, jde to. I u nás jsou šikovní lidé, kteří to umí. A peníze by se otáčely v české ekonomice. Ono to vypadá, že u nás nejde nic. Mohlo by jít, byla-li by vůle. Ale ta asi chybí. A také nějaké politické dovednosti, které hledí dál než za pangejt ideologie. Ale u nás všechno řešíme ke spokojenosti. Medikamenty. I bydlení.

To totiž na Seznam Zprávách přišli s geniálním řešením nedostatku bydlení. Zdanit ho. Brutálně. Jakmile se bydlení brutálně zdaní, lidé začnou své nemovitosti prodávat. „Vyšší daně z nemovitostí by přinutily velké množství lidí v Praze, Brně a dalších městech prodávat své nemovitosti, a na trhu by zavládl nadbytek,“ stojí v článku Seznam Zpráv. Nevedlo by to naopak k přenesení nákladů na nájemníka? Tedy k citelnému zvýšení nájemného? A k velkému vzteku těch, kteří se doživotně na hypotéce zadlužili, aby žili ve svém?

A ano, pak tu je několik spekulantů. Ale je cílem potrestat pár spekulantů tím, že uvalíme další daně na obyčejné lidi z kolbenky a spol.? Ale jinak asi uvažovat neumíme. Předpokládám, že po zvýšení daní z nemovitostí se začne diskutovat o dotační podpoře majitelům nemovitostí. Protože jinak dojdeme do stavu, kdy okolo prázdných domů budou korzovat jejich bezdomovečtí bývalí majitelé. No, pokud by se daně zvýšily natolik, aby je donutily prodávat nemovitosti, mnozí na to prostě nebudou mít. Ale pojďme se podívat na jiný boj, který vedeme. Pracovně by se dal nazvat Unser Kampf, tedy německy Náš boj.

Nyní už nesmiřitelní nepřátelé ze západní výspy Ruska, tedy Slováci, uspořádají společné jednání vlád Ukrajiny a Slovenska. Takové to jednání, které my jsme zrušili pro nepřekonatelný odpor… totiž rozdíly v pohledu na rusko-ukrajinský konflikt. „Není možné ignorovat zásadní rozdíly v názorech na klíčové otázky zahraničně politických témat, jako je třeba setkání slovenského ministra zahraničí s ministrem zahraničí Ruské federace,“ odůvodnil tento krok Fiala. No, při pohledu na chystané jednání slovenské a ukrajinské vlády lze říct jediné – jde to, pane premiére, jde, ale to by v sobě jeden musel mít trochu politického nadání a pohled upřený dál než na kouzelné zrcadlo ve vlastní koupelně. Zrcadlo, do kterého Fiala nejspíš denně po ránu pronáší své – zrcadlo, zrcadlo, pověz, kdo je na světě neomylnější. Ale nejsou jen Fialovy omyly. Jsou tu i ty pirátské.

Tomáš Guth Jarkovský, který kandiduje za Piráty do Evropského parlamentu, se podíval svým inkluzivním okem na proces těhotenství. A zhodnotil ho těmito slovy: „...V případě těhotenství se nebavíme o malichernosti, ale o devítiměsíčním užívání tvého těla proti tvé vůli a jeho pravděpodobná nezvratná změna/poškození. Taky to furt je i zdraví ohrožující proces.“ Dotýkal se tím otázky potratů a vegetariánství. Což je vytříbené zkombinování témat. V knize Aldouse Huxleyho Krásný nový svět byly líhně. Pěstírny dětí. A lidé byli v drogovém opojení. A svět byl krásný a nový. Takový pirátský. No jo, budoucnosti se nevyhneme.

A nakonec pojďme na to tango se švýcarskými seniorkami, protože i to nám ukazuje budoucnost, ze které se nevykecáme. Parta dvou tisíc švýcarských seniorek zažalovala u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku svůj stát s tím, že dostatečně nebojuje proti globálnímu oteplování. A uspěly. „Žádají větší úsilí v boji proti oteplování, aby se nezvyšovalo riziko, že předčasně zemřou během některé vlny veder,“ informuje iDnes. A dopad takového verdiktu soudu bude prý dalekosáhlý. Ovlivní nejen celou Evropu, ale rovnou celý svět.

A Slunce se dál poklidně kutálí po nebíčku a kouká na tu naši ztrátu soudnosti a směje a kutálí a směje a kutálí a apríla nám protáhli na celý duben, možná na celý rok.

Zdroje: iDnes, Novinky, Seznam Zprávy, BMW

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb