Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A to je prorodinná politika? Komentář Štěpána Chába

komentář 12.04.2024
A to je prorodinná politika? Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Děti z fotobanky

Oba naši exprezidenti, Václav Klaus i Miloš Zeman, horují pro to, aby se zrušily daňové úlevy. Naposledy s tím vyrukoval Václav Klaus. Václav Klaus ve své publikaci „Dílčí reformy jsou málo, řešením je systémová změna“ v 17. kapitole „Daňové úlevy, výjimky a odklady". Daňové úlevy směřují z velké části na rodiny a jsou tedy přímou podporou porodnosti a zachování jisté lidskosti ve vztahu státu k rodinám. Ale aby byl stát dostatečně silný, musí podle exprezidenta oslabit právě i rodinu.

Miloš Zeman o zrušení daňových úlev mluvil, kromě mnoha jiných míst, i ve svém projevu k Poslanecké sněmovně v roce 2020. „Spočítali jsme s paní ministryní Schillerovou, že zrušení daňových výjimek a úlev by představovalo 380 miliard korun,“ uvedl Zeman v projevu, kde žádal, aby vláda a poslanci právě tímto způsobem ulevili státnímu rozpočtu.

Uvedu to na vlastním příkladu. Každý rok v březnu podávám daňové přiznání. Díky daňové úlevě na děti mi Finanční správa nikdy nevyměřila to, kolik mám zaplatit daně, ale vždycky jsem dostal vratku kolem šedesáti tisíc. To ten stát ale odírám, že? Ale vůbec. Jakmile mi přijde vratka, rozdělím ji na dvě části. Jednu odešlu na sociální pojištění, druhou pak na zdravotní. Takže to je ze strany státu přeposlání peněz z jedné kapsy do druhé. Zdravotní a sociální pojištění je bez úlev. Rozhodně tím nemám zaplacené pojištění na celý další rok. Jen na jeho část.

Minulý rok jsem psal na ústředí České správě sociálního zabezpečení text přibližně následujícího znění: „Dobrý den, už je to moc, už chcete moc. Za chvíli z mých výdělků prožerete víc než moje děti. Nechcete to nějak zmírnit?“ Bezmála čtvrtinu svých výdělků posílám na sociální a zdravotní pojištění. Příští rok už budu muset vykazovat místo čtyř jen dvě děti. Protože rukou nynější vlády do příštího roku nesmím uplatnit úlevy na studenty. A tam už mi Finanční správa s největší pravděpodobností vyměří platit daně. Vratku nedostanu. Což povede k tomu, že se začnu točit v problémech nakrmit tu státní hydru, nepadnout u toho na hubu a zároveň utáhnout chod domácnosti.

Už tento krok nynější vlády mi přijde až děsivě protirodinný. Když si představím, že by stát přikročil k tomu, co navrhují naši exprezidenti, dostaneme se do stavu, kdy mít rodinu bude pro milionáře nebo pro dobrodruha se sebevražednými sklony.

Je třeba si u toho uvědomit, že v daleké minulosti panovník vyžadoval desátky. Tedy, přepočteno na dny, den daňové svobody člověk minulosti zažil po třiceti šesti dnech roku. Takže k 5. únoru. Na rok 2024 je den daňové svobody vypočítaný na 17. června, tedy v polovině roku. Tak obludně narostly nároky státu. Nezpochybňuju, stát nabobtnal i díky sociální pomoci, důchodům, daleko hlubším službám. Teď se prostě nenosí, aby nechal stát člověka zdechnout v pangejtu. Alespoň tedy oficiálně. Kroky, které by do pangejtu mohly vést, je právě zrušení daňového zvýhodnění rodin.

Vláda pro příští rok zrušila i daňovou úlevu na nepracující manželku či manžela. Pokusí se tak vymýtit neuznávanou, ale častou pracovní pozici ženy v domácnosti. „Chceme principiálně, aby se věci napravily tak, aby se práce vždy vyplatila,“ prohlásila k tomu pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová pro Českou televizi. Nechtějí nechat na výběr, chtějí zmenšovat prostor pro manévrování. Nejlepší občan je občan zamčený v kolbence od píchaček do píchaček.

Tuto slevu neuplatňuju, protože s mou krásnou a moudrou paní žijeme na hromádce bez oddacího listu (už léta si říkáme, že bychom se konečně mohli vzít. No co, letos jsme spolu 23 let, to už je dost na to, abychom to zkusili.). Pro mnohé jiné rodiny to je ale rána z milosti. Vím z mého okolí. My vás k té kariéře donutíme, zní z vládních feministických kruhů, i kdybyste se na hlavu stavěly. Ne všechny ženy v domácnosti jsou slaměné vdovy s manželem, který bere statisícový plat a zrušení slevy na manželku prostě v rozpočtu rodiny ucítí.

Od státu zároveň neberu žádné dávky, včetně přídavků na děti. Jen vykazuju děti při daňovém přiznání. 

Stát by měl dbát na to, aby se mu daňoví poplatníci množili jako ti králíci. Protože pak mu poroste i výběr daní. V roce 2023 klesla porodnost v České republice o 6 %, tvrdí Český statistický úřad. Mladí lidé před sebou nejspíš vidí jen beznaděj toho, že na vlastní bydlení si neušetří, že se sedřou, aby si vydělali na živobytí a utáhli i děti. A tak se založení rodiny odsouvá na později, případně na neurčito. Zdá se, že děláme něco špatně. Když ovšem stát začne rodinám znesnadňovat existenci, dojdeme k jedinému – politici začnou říkat, že náš stát zachrání jedině migrace, protože my jsme líní mít děti. Tak tady to bere počátek. V okamžiku, kdy jsme začali daňově trestat rodiny a kdy jsme do mladé generace vlili beznaděj z toho, že to s dítětem na hrbu prostě neutáhnou. Ale o co víc stát bere, o to méně dává a logicky o to méně nechává člověku v peněžence. Nějak se nám to s tím Fialou u kormidla rozbilo. Ne každý může být milionář. Obzvláště v tomto státu.

Zdroje: Česká televize, ČSÚ, iDnes, Institut Václava Klause

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb