Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapáky si musíme půjčovat u sousedů: Tomáš Maštalír si čechral peří i v talk show. VIP skandály a aférky

09.04.2024
Chlapáky si musíme půjčovat u sousedů: Tomáš Maštalír si čechral peří i v talk show. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Tomáš Maštalír v Show Jana Krause přednedávnem

Seriály Chlap, Vytoč mého agenta!, Matematika zločinu, Vedlejší produkt, filmy Známí neznámí, Vlny, nejnověji Smršť, to je jen zkrácený výčet rolí, které Tomáš Maštalír ztvárnil v českých nebo česko-slovenských filmech. Čím to, že charismatické chlapácké typy si musíme objednávat na Slovensku?

Tomáš Maštalír je stálým členem souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě, ale také hercem, často obsazovaným do seriálů i filmů. Patří ke generaci slovenských herců, jimž je mezi čtyřicítkou a padesátkou a jejich hlavní devizou na castingovém trhu v Čechách i na Slovensku je mužný zjev, urostlá postava a sex-appealu na rozdávání. Tím samozřejmě nezpochybňujeme, že Tomáš Maštalír nebo Ján Koleník jsou výborní herci, jenže to něco navíc, co jim dává takové množství hereckých příležitostí, se skrývá právě v tom, že je ženy milují a muži jim tiše závidí. Ostatně když Tomáš Maštalír prezentoval v Show Jana Krause spolu s Marthou Issovou seriál Vytoč mého agenta!, moderátor nejspíš trefil hřebík na hlavičku, když zmínil, že v Čechách se jaksi nedostává herců přes metr osmdesát s elegancí lva salónů. Herec se nad tím nijak nepozastavil, mírně povzneseným úsměvem dal ale jasně najevo, že si je těchto svých předností plně vědom.

 

Maštalír je kus chlapa.

Kvůli rolím v Čechách opustil Dunaj

Seriál Dunaj, k vašim službám (v české verzi je to Zlatá labuť) láme na Slovensku divácké rekordy a dobrovolně opustit takový projekt, který má šanci herci dávat dobrou obživu dlouhodobě, není úplně obvyklé. Tomáš Maštalír hrál navíc v prvních řadách jednu z výrazných rolí, staršího syna majitele obchodního domu upoutaného na invalidní vozík. Dokonce se nedá říct, že by jeho role nebyla zajímavá, prošel si v ní závislostí na lécích a nelehkému odvykání, stavy naděje a beznaděje i dramaticky se vyvíjejícím vztahem s lékařkou. Jenže přišly nabídky do českých seriálů a do celovečerních filmů a Tomáš Maštalír na vlastní žádost Dunaj opustil pro nedostatek času.

 

V Bebjakově filmu Smršť, foto se svolením Bontonfilm

Herecký agent s utajovanou dcerou

Lákavou nabídku do česko-slovenské verze původně francouzského seriálu Vytoč mého agenta! herec prostě nedokázal odmítnout, i když se jednalo o projekt poměrně krátký, seriál má jen osm epizod. Role jednoho ze čtyř agentů v herecké agentuře mu ovšem padla přímo na míru. Vedle Kryštofa Hádka, Zuzany Krónerové a Marthy Issové je přesně tím prototypem okouzlujícího muže, jehož šarmu prostě zejména herečky nedokážou odolat. Přetahovaná o klienty s konkurenční agenturou je tak hlavně na jeho bedrech. Ne že by byl zrovna vzor poctivého jednání, jeho metody ale fungují, a právě trocha toho intrikování a předvádění namistrovaného chlapáka dává roli jiskru. Zvlášť když do poklidného rodinného života Slováka v Praze náhle vpadne utajovaná dospělá dcera z Popradu, díky které musí kličkovat nejen mezi svými kolegy a klienty, ale také v soukromém životě.

 

O seriálu mluvil u Krause.

Vytoč mého agenta! je seriál, v němž vystupuje mnoho českých i slovenských slavných herců i režisérů v rolích klientů agentury, tedy vlastně sami za sebe (i když historky samozřejmě autentické nejsou). Tomáš Maštalír stejně jako Martha Issová si v Show Jana Krause pochvalovali právě to, že oni tam naopak stojí na druhé straně, že nemusí bojovat s agenty, ale sami je představují. Seriál má výborné dialogy i situace a pro toho, kdo rád nakukuje do zákulisí divadla a filmu, bude určitě zábavný. Není divu, že Maštalír se v tomto případě rozhodl pendlovat mezi Prahou a Bratislavou, jeho popularitu to určitě jen zvýší. 

Dvakrát v Karikově hororu

Pro milovníky žánru jsou romány Jozefa Kariky, čerpající inspiraci z lokálních záhad, při nichž mizí lidé a objevují se tajemné postavy a jevy, přímo povinnou četbou posledních let. Slovenští filmaři se nejprve chopili románu Trhlina, odehrávajícím se v malebném, ale drsném pohoří Tribeč. Tam už řadu desetiletí čas od času záhadně mizí lidé. Poněkud nesourodá čtveřice se vydává do lesů pátrat po tom, co se tu kdysi dělo a zřejmě i stále děje. Milovník záhad Igor, skeptik David, Igorova přítelkyně Mia a konspirátor Andrej se ale brzy sami dostávají do vleku prostředí, kde se dějí věci mimo lidské chápání. Nic hezkého je nečeká. Tomáš Maštalír hraje v Trhlině skeptika Davida, což je zřejmě role, která mu v rámci žánru nejlépe vyhovovala, když ho režisér Peter Bebjak do filmu lákal. Herec totiž o sobě říká, že horor není zrovna jeho oblíbený žánr. „Nie som vyznávačom hororov, možno sa neviem tomu žánru otvoriť do tej miery, aby som dokázal nasledovať príbeh, aby som sa dokázal báť pri hororoch. Mne je to naopak všetko akoby smiešne, prosto na seba nereagujeme. Ako dva magnety otočené rovnakými pólmi k sebe, tak som ja s hororom,“ přiznal se v rozhovoru pro slovenskou Pravdu. Horor ho ovšem čekal přímo na place, i když nešlo o žádné záhady, ale o docela obyčejnou zimu. „Vymrzli sme tam riadne, všetci sme boli doobliekaní, vrstiev sme mali ako cibule. Ale keď ste vonku v noci, v mraze, hodiny sa nemáte kam skryť do tepla, zima sa vám dostane až do kosti. Hlavne v noci, keď už je človek unavený, chce sa vám spať, je to horšie,“ vzpomíná Tomáš Maštalír na obtížné podmínky natáčení, během nichž tvůrci přinutili herce ve dne v noci se prodírat tríbečskými lesy.

 

Na premiéře Smršti, foto se svolením Bontonfilm

Přesto Tomáš Maštalír nezaváhal a přijal od režiséra Petera Bebjaka roli i v dalším filmu podle Jozefa Kariky s názvem Smršť. Tentokrát jde o česko-slovenskou koprodukci a spolu s šarmantním slovenským hercem se na plátně objeví také Aňa Geislerová. V hlavní roli je zde ovšem halný vítr, přírodní jev, který způsobuje, že lidé jsou podráždění, nervózní, agresivnější. Halný vítr se vyskytuje v Západních Karpatech a ve Vysokých Tatrách a legenda praví, že se při něm objevuje větrný démon, který nutí lidi páchat hrozné činy. Hlavním hrdinou filmu je forenzní psycholog Martin Lang, který se s manželkou Pavlou vypravuje mimo sezónu do lázní Sliač, aby se zde pokusili urovnat rozhádané manželství. Jenže klidu se nedočkají, protože s příchodem balíku od kamaráda, žádajícího pomoc, se začnou vynořovat větrní démoni. „Ty dva filmy jsou jiné obsahově, formálně i příběhově... Společné nebo podobné znaky můžeme vidět v poetice motivů Jozefa Kariky. Stejně jako jistou nepředvídatelnost děje, která je zdrojem napětí. Zároveň to typické zahrávání si s psychikou postav, kterým se v příběhu začnou dít opravdu zvláštní, divné a těžko vysvětlitelné věci. Jednoduše řečeno. To co, bylo dobré a fungovalo v Trhlině, je v Smršti ještě lepší a jde ještě dál," vypráví Tomáš Maštalír pro Extra.cz tentokrát už česky, protože v obou jazycích se vyjadřuje stejně plynule. Že by mu horor nakonec učaroval? 

Do třetice Peter Bebjak na režijní stoličce

Na konci loňského roku si kromě Smršti střihl Tomáš Maštalír další spolupráci s Peterem Bebjakem, tentokrát na minisérii Vedlejší produkt. Tentokrát šlo o cestování mezi Bratislavou a Ostravou, protože seriál se odehrává v severomoravské metropoli. Kriminálek má Peter Bebjak ve filmografii mnoho, tentokrát jde ale přece jen o trochu jiný pohled na věc. Detektiv Josef v podání Tomáš Maštalíra je totiž černá ovce oddělení vražd ostravské policie, při svém vyšetřování se často dostává mimo hranici vymezenou zákonem. Dostal se tak už nejednou do potíží, a tak skončil v archivu, kde se povinně přehrabuje v nevyřešených vraždách. Díky tomu objeví případ osmnáctileté Evy. Tu před dvaceti lety někdo uškrtil v jejím bytě. Do promlčení vraždy zbývá šestnáct dnů a Josef se je rozhodne využít. Jeho touha najít vraha mu nebrání použít metody, které jsou opět na hraně zákona.

 

Maštalír v kriminálce Vedlejší produkt, foto se svolením ČT

„Josef je férový chlap, správný policajt, kterého vytáčí jakákoliv nespravedlnost. Je kritický i vůči kolegům,“ říká o své roli Tomáš Maštalír a k časté spolupráci s Peterem Bebjakem dodává: „Líbí se mi, jak Peter vypráví příběhy, jak pracuje s napětím a atmosférou, jakými prostředky udržuje pozornost diváků,“ dodává Tomáš Maštalír. Josefův příběh ovšem nekončí jen honem na dávného vraha, klade hlavně otázku, zda je možné vraha odsoudit, když při jeho dopadení byly použity nelegální metody. Herecký úkol tedy není jen ztvárnit tvrdého policistu, ale také muže, který je neustále stavěn do dilematu mezi tím, co je pomsta a co spravedlnost. 

Zatracená D1 zodpovědného otce rodiny

V roce 2018 se idol ženských srdcí nečekaně po několikaměsíční známosti oženil. Místo Táni Pauhofové, s níž chodil osm let a zažil i zrušenou svatbu, si vzal neznámou půvabnou Kristínu. Svatba byla tajná, brali se v zahraničí. A aby roztoužené fanynky dostaly poslední ránu, brzy se manželům narodila první dcera, kterou loni následovala druhá. Čas teď herec dělí mezi práci a rodinu. A protože práce je hodně, chvíle s manželkou a dětmi považuje za vzácnost, které si váží a užívá si ji.

 

S Aňou Geislerovou v hororu Smršť, foto se svolením Bontonfilm

Loni v létě toho nacestoval mezi Slovenskem a Čechami hodně, takže jestli se mu něco začalo protivit, je to jízda po D1. „Toto léto tuto trasu jezdím dost, někdy je pravda, že i čtyřikrát, pětkrát otočím Prahu a Bratislavu. Cestování je náročné, ano. Když po celém dni natáčení musím večer jet a přesouvat se z Bratislavy do Prahy nebo opačně, a přitom se ještě učit texty a připravovat se na další den. Takže ano, té dálnice už mám dost,“ svěřil se na konci léta v rozhovoru pro iDnes. Možná si letos v létě od ježdění trochu odpočine, zatím žádné další dlouhé natáčení v Čechách prý neplánuje. 

Ochránce se dočkal pokračování

Je to sice pokračování volné, uvidíme v něm jiné hlavní hrdiny, ale vysoce ceněný seriál Ochránce a novinku Ratolesti spojuje téma „dítě v současné společnosti“. Víme, jak horkým tématem jsou dnes drogy, s jejichž konzumací se setkává stále větší procento mladistvých už v raném věku. A tak místo školních kauz bude tentokrát pozornost zaměřena hlavně na problém drog. „Zabýváme se opět problémy výchovy a vzdělávání dětí a mladých lidí, nicméně půdorys je zcela nový. Děj seriálu jsme situovali do menšího města a sevřeli jsme ho do úzké skupiny postav několika generací, které jsou propojeny jak rodinnými, tak pracovními vztahy a problémy. Celé sérii pak dominuje otázka distribuce a konzumace drog a zejména to, jak je pro dnešní rodiče těžké porozumět, co jejich dítě ve skutečnosti dělá, co ho zajímá, co ho motivuje a jak přemýšlí,“ přibližuje děj seriálu kreativní producent Jan Maxa.

 

Klapka, foto se svolením ČT / Mikuláš Křepelka

Seriál právě začala natáčet Česká televize a v hlavních rolích uvidíme Annu Geislerovu jako adiktoložku a psycholožku a Stanislava Majera jako jejího manžela, ředitele gymnázia.  

Hurvínek prodává nevěstu v Praze

Rok české hudby motivovaný dvoustým výročím narození Bedřicha Smetany nám zřejmě nachystá ještě několik Prodaných nevěst. Škoda, že se naše divadla tak bojí pustit se do jiné Smetanovy opery, těch Prodanek je tolik, že už těžko vybrat, co je dobrý nápad a co jen pokus o modernizaci za každou cenu. Zdá se ale, že jeden z nápadů nejlepších mělo spojení tvůrců Národního divadla Brno a Divadla Spejbla a Hurvínka. Inscenace Hurvínek prodává nevěstu byla zatím uváděna jen v Brně, od března se ale stěhuje také na svou druhou mateřskou scénu do Prahy. Představení má nadšené ohlasy jak u kritiky, tak u diváků a je ukázkou toho, že když je projekt dotažen do konce, má smysl si zaexperimentovat.

 

Foto Marek Olbrzymek

Autorkou adaptace je dramaturgyně Patricie Částková, která dokázala skvěle spojit obě divadelní ikony – Smetanovu nejoblíbenější operu Prodaná nevěsta a originální postavičky Josefa Skupy. Jednotlivá hudební čísla propojují dialogy loutek i sólistů tak, aby se diváci mohli seznámit nejen s probíhajícím dějem, ale i divadelním prostředím. Citlivě a hravě pracuje s možností, že určitá část publika se s operou díky inscenaci setká poprvé v životě. Prodaná nevěsta je upravena do podoby, díky které ani nejmladší diváci neztratí pozornost a zároveň získají představu o klasické opeře. Představení ale není určené jen dětem, ti, kdo milovali Hurvínka, Spejbla, Máničku a Bábinku před mnoha lety, se u něj pobaví stejně dobře. 

Elán se symfonickým orchestrem, to tu ještě nebylo

Skupina Elán se svým frontmanem Jožo Rážem je legenda československého rocku stejně vitální jako Olympik s Petrem Jandou. Nyní chystá Elán dva koncerty v Bratislavě a tři v pražské 02 areně a přípravy jsou v plném proudu, i když koncerty se uskuteční skoro za rok. Náročnost projektu je tentokrát dána mimořádným spojením Elánu se symfonickým orchestrem Bohemia Symphony Orchestra Prague, tělesem, které má se spojením s rockovou hudbou bohaté mezinárodní zkušenosti.


„Víc než 50 let mě moji spoluhráči vybízeli, abychom hudbu Elánu spojili se symfoniky. Já jsem to vždycky odmítal, zkrátka jsem to tak necítil. Nyní, na konci kariéry je asi nejlepší čas ukázat se i v takovém složení. Podle našich zkoušek usuzuji, že to bude bombové,“ říká Jožo Ráž s tím, že smyčce a dechy podle něj hudbě Elánu dodají ještě větší sílu a energii. „Bude to náš klasický rockový koncert v doprovodu symfonického orchestru. Pracujeme na kompozicích každý den, a zní to opravdu skvěle. Bude to zážitek nejenom pro fanoušky, ale také pro nás,“ doplňuje kytarista Jano Baláž. Ke dvěma plánovaným a již zcela vyprodaným koncertům v Praze již dnes přidala kapela třetí, který zakončí celé turné 7. 2. 2025. Vstupenky se začnou prodávat 12. 3. 2024 v 10 hodin a bude na ně jistě velká online fronta, tak neváhejte.  

Zdroj: CSFD, Wikipedie, Prima TV, ČT, iDnes, Extra.cz, Pravda, JOJ, Markíza, sarm.pluska.sk, startegie.hnonline.sk, Česká televize, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Brainzone

 

 

Vložil: Ela Nováková