Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Frázovitá a nudná. Superdebata v ČT jen potvrdila bezradnost politiků! Míní politolog

25.10.2013
Frázovitá a nudná. Superdebata v ČT jen potvrdila bezradnost politiků! Míní politolog

Foto: repro ČT

Popisek: Poslední poředvolební debata ČT

Předvolební superdebata ČT naznačila, že si možná občané tento pátek a sobotu navaří nestravitelný politický guláš plný nic neříkajících tezí a nesmyslných frází. Obává se toho politolog Václav Tydlo, jenž pro Krajské listy.cz poslední předvolební debatu zhodnotil. Kdo byl podle jeho názoru vůbec nejhorší? To je prý těžká volba. Někteří politici totiž předvolební debatu pojali spíše jako pouťovou show.

V poslední předvolební den se před kamerami České televize utkali politici devíti politických subjektů, které mají podle předvolebních průzkumů největší šanci vstoupit do nově utvářené poslanecké sněmovny.  Politolog Václav Tydlo ve vyjádření pro Krajské listy.cz však nad prezentací politiků jen kroutil hlavou. Viděli jsme prý povětšinou jen šeď, nudu a fráze. Uškodili si Andrej Babiš z hnutí ANO nebo Zdeněk Žák (SPOZ).

Politický eskamotér

„Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před kamerami pouze zopakoval již tisíckrát řečené fráze o předražených ministerských židlích a potřebě zacpat síry, kterými ročně unikají miliardy korun. Konkrétních plánů jsme se však nedočkali, soudí Tydlo. Na debatě o existenci druhého pilíře penzijního systému se ukázalo, s jakými nedostatky se Andrej Babiš potýká. Na jedné straně požaduje povinný druhý pilíř pro všechny, ale zároveň nevylučuje, že z onoho povinného pilíř bude moci každý vystoupit, dle svého uvážení. Kde je tedy ona povinnost,“ klade si otázku Tydlo. Politolog se domnívá, že lídr hnutí ANO se pouze snaží nikoho neurazit získat co nejvíc hlasů bez ohledu na jakýkoli program.

Stejně neslavně dopadl podle odborníka i ministr dopravy v demisi a lídr SPOZ v Praze Zdeněk Žák. Již tradičně prohlašoval, že v SPOZ najdeme ty největší odborníky a že mu zneužívání státní správy k politické agitaci nevadí. „Jak jinak chcete nazvat situaci, kdy si ministři kandidující za SPOZ stěžují médiím, že nemají dost prostoru a k této stížnosti využívají právě státní aparát?,“ klade si otázku Tydlo. Nemluvě o tom, že se Žák nevyhnul ani frázi o údajném nejvyšším ďáblovi české politiky Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). „I obyčejný selský rozum přitom stačí k zjištění, že Miroslav Kalousek skutečně nemůže za absolutně všechno zlo v této zemi.“ Poznamenává. Nehledě na to, že Kalouska v jeho ministerské funkci zastavilo selhání expremiéra Petra Nečase v pozici premiéra. Nebyla to tedy SPOZ. Svému vystoupení pak žák nasadil korunu v úplném závěru, kdy se s publikem loučil jako eskamotér na pouti, když intenzivně mával do kamery a volal „Ahoooj“.

Nové předčasné volby

Frází jsme se bohužel dočkali i od dalších politiků, nevyjímaje ani senátora Tomia Okamuru, který opět mluvil o tom, že přímá demokracie a odvolávání politiků není žádným novým objevem ve státech na západ od našich hranic, aniž by ovšem dodal, že každá ze zemí má svá specifika a pokud vůbec nabízí prostor k odvolání politiků, tak k němu v praktické rovině téměř nedochází. Nebyl také schopen řádně vysvětlit svou absenci v Senátu na řadě klíčových hlasování.

Nejpřipraveněji naproti tomu podle Tydla působila Miroslava Němcová, která se pokoušela obhájit některé kroky vlády Petra Nečase a neuchylovala se přitom jen k frázím. „V této debatě ODS možná polila živou vodou,“ míní Tydlo. Jistou vizi dosud opoziční ČSSD předložil také Bohuslav Sobotka. Háček je podle Tydla v tom, že Sobotkova vize nemusí stačit k sestavení funkční vlády a nelze tak vyloučit, že nás zanedlouho čekají volby nové. Staré strany totiž s novými nechtějí do koalice a mají strach i ze sebe navzájem. Po sečtení hlasů tak můžeme zjistit, že si voliči uvařili nestravitelný politický guláš.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL