Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Beznadějná budoucnost, starší Štaidl v závěsu za mladším bráchou a jak vlastně líbá motýlek. Tajnosti slavných

08.04.2024
Beznadějná budoucnost, starší Štaidl v závěsu za mladším bráchou a jak vlastně líbá motýlek. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Jiří Štaidl v dokumentu z cyklu Příběhy slavných, nazvaném Teď nemám čas, možná jindy…

AUDIO/VIDEO Život synka z „buržoazní“ rodiny zpočátku vypadal téměř beznadějně. Pak se ale ocitl řízením osudu na startu opravdové české pop music. Za svůj krátký život jí dal zhruba dvě stovky textů a spousta se proměnila v nesmrtelné hity.

Na sérii ze života jednoho z našich nejúspěšnějších hudebníků Ladislava Štaidla nemohu navázat ničím jiným než vzpomínkou na jeho o dva roky staršího bratra. Vavříny začal sklízet už v pouhých dvaceti letech, navíc v době, kdy se poezie starořeckého básníka Anakreona z 6. století před naším letopočtem, oslavující víno, ženy a zpěv, proměnila na panáky, holky a mejdany. Koneckonců na zmenšené verze kulturních vln, přicházejících do Evropy přes Atlantský oceán, měli obyvatelé našich končin patent.

 

Tam za vodou v rákosí:

Svět, utržený ze řetězu

Počátkem šedesátých let se konečně začala rodit opravdová česká pop music, kterou vzápětí ovládl rock’n’roll. Alkohol tekl proudem, krásné holky samy skákaly rozverným muzikantům do postelí, věrnost byla najednou přežitek… Ozvěnu hnutí hippies se úplně potlačit nepodařilo, ať se režim snažil sebevíc. Kdekdo sháněl bony, aby mohl do Tuzexu pro „štrausky“ nebo „lewisky“, k nim kostkovanou flanelku a dlouhé, umaštěné háro… Svět se utrhl ze řetězu a mladý Jiří Štaidl, který do něj skočil po hlavě, si slávu užíval naplno. Velkoryse utrácel, vypil oceán alkoholu, holky se na něj lepily jako včely na med… A riskoval, jako by mu na životě nezáleželo.

Prohra hned na startu

Přitom to začalo nevinně. Narodil se 22. ledna 1943 do pohodlí, o dva roky později k němu přibyl bratr Ladislav. Brzy ale přišly změny, které jejich život obrátily vzhůru nohama. Otcovu továrnu komunisté znárodnili, synům připsali do posudků buržoazní původ. Přesto se rodiče snažili, aby oba měli dobré vzdělání. Chodili do hodin klavíru k profesorovi Františku Kubelíkovi, strýci slavného dirigenta Rafaela Kubelíka, Jiří ale na rozdíl od bratra tíhl mnohem víc než k notám ke slovu, a tak začal psát básničky, povídky a články do novin. Po maturitě chtěl studovat scenáristiku, jenže ho na FAMU nevzali. Úplně ho to zdrtilo, neúspěch u přijímaček vzal téměř jako životní prohru.

 

Pátá:

Naději mu vrátil brácha

Počátky jeho kariéry nevypadaly vůbec nadějně. Nastoupil jako pomocný dělník do jinonického Motorletu, dřívější Waltrovky, specializované na automobily a letecké motory. Pak nějaký čas jezdil s poštovní dodávkou, a přitom si přivydělával jako kulisák v divadle Paravan. A začal zpívat v kapele Diskobolos, kterou postupně prošla řada špičkových rockerů. Hrála hlavně převzaté písničky, a tak si jednou Jiří doma sedl a zkusil zahraniční melodii otextovat. Zpočátku ho všude odmítali, karta se obrátila až poté, co se bratr Ladislav uchytil v divadle Semafor a seznámil ho s Karlem Marešem. Díky tomu se zrodilo úspěšné představení Ondráš podotýká, k němuž Jiří napsal všechny spojovací texty a slova k písničkám. A zrodil se také první hit Tam za vodou v rákosí, jehož text napsal na hudbu Karla Mareše pro Evu Pilarovou a Waldemara Matušku.

Každý sám za sebe

Přestože byli oba Štaidlové mimořádně nadaní, do přímé spolupráce se nikdy nehrnuli. A Jiří jako typický bohém byl pověstný tím, že práci zásadně odevzdával pozdě. Karel Gott dokonce kdysi vzpomínal, jak zpíval první sloku a Jiří mezitím v sousední místnosti teprve dopisoval druhou. Právě vinou jeho nedochvilnosti se například zrodila chyba v jedné z populárních písniček Heleny Vondráčkové Chytila jsem na pasece motýlka. Jiří měl jako vždy zpoždění, a tak text nahonem diktoval sekretářce studia do telefonu. A ona ho naškrábala tak nečitelně, že se Helena, která zpívala přímo z papíru, místo lítání učila od motýlka líbat. Vzápětí se sice na omyl přišlo, dirigent Jiří Vobruba ale rázně rozhodl, že už se nic měnit nebude.

 

Chytila jsem na pasece motýlka:

Pokračování ve středu 10. dubna

(zdroje: Wikipedia, ČSFD, FDB, Česká televize, Jaroslav Kříženecký: Jiří Štaidl, Český hudební slovník)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská