Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mimozemšťané na Šumavě. Záhady života

07.04.2024
Mimozemšťané na Šumavě. Záhady života

Foto: Pixabay

Popisek: UFO - ilustrační foto

ROZHOVOR Znáte Klub psychotroniky a UFO, z.s., zkráceně KPUFO, který v naší zemi působí už od devadesátých let? Jeho členy jsou již více než třicet let seriózní badatelé z celé České republiky i ze zahraničí. Zajímají se o oblast psychotroniky, alternativní medicíny, archeoastronautiky, problematiku UFO, megalitů, kruhů v obilí a dalších anomálních jevů. Přinášíme vám rozhovor s Věrou a Lubošem Šafaříkovými, kteří patří k zakládajícím členům.

Pojďme spolu probrat alespoň několik nejzajímavějších případů, které už KPUFO vyšetřovalo. Pokud vím, tak jste prováděli šetření i u slavného záhadného domu ve Strašicích na Rokycansku, kde se od září roku 2009 odehrávaly strašidelné jevy. Tehdy byla v pozoru snad všechna média v zemi. Připomenete, co se tam tehdy dělo?

Šlo především o náhlá a opakovaná vzplanutí různých předmětů v nově postaveném domě, hořely ve velkém i elektrické zásuvky. Kromě toho tam také praskalo sklo, žárovky, akvárium atd., vznikaly elektrické výboje. V celé zemi to způsobilo poprask a kromě zvědavých bulvárních novinářů se tam sjížděli i psychotronici. Byla z toho aféra, která plnila přední stránky novin několik měsíců. Aby také ne, když přímo před štábem televize Nova vzplál obraz a oheň se nově objevil před celou řadou důvěryhodných svědků, například před přivolanými elektrikáři a hasiči. A co je na tom nejzajímavější, dělo se to i poté, co celý dům odpojili od elektřiny. Všechno poukazovalo na to, že se jedná o nějakého extrémně silného poltergeista, to se ale vyloučilo a nakonec se zjistilo, že příčina jevu je naprosto přirozená.

Povězte mi o tom něco víc.

V té době se totiž opravovala elektrifikovaná trať do Prahy a po kolejích, které byly nedaleko domu, mnohokrát denně projížděla zkušební lokomotiva. Aniž by si toho kdokoli všiml, lokomotiva způsobovala v zemi bludné elektrické proudy. Ty se shodou nešťastných okolností napojovaly přímo na vodovodní trubky, které končily právě v domě ve Strašicích, kde způsobovaly požáry. Podtrženo a sečteno, tento případ byl nejprve považován za ukázkového poltergeista a dnes se o něm právem přednáší na ČVUT. Tím chci říci, že se zabýváme i technickým vysvětlením jevů, a opravdu za vším, co se v naší zemi šustne, nevidíme jen mimozemšťany nebo duchy. Za každou vyřešenou záhadu jsme rádi, protože je to zkušenost. A ještě jedna perlička: Dostala se k nám zpráva, že požáry ze stejné příčiny později trápily i jiné domy v okolních vesnicích, jenže když lidé viděli to mediální šílenství ve Strašicích, o tom už raději mlčeli. Bludné proudy vznikají i u kolejí tramvaje či metra, ale jsou odizolované. Pokud je izolace porušena, může nastat podobný problém kdekoliv.

Spolupracujete i s kronikáři. Vzpomínáte si na nějaký případ, kdy pro vás byly jejich informace více než významné?

To víte, že ano. Řeknu vám, to byl tedy případ! Vlastně jeden z největších, které jsme kdy řešili. Stalo se to na jaře 1994 na Šumavě. Vzpomínám, že tam místy ještě byl sníh a hodně bláta. Vydali jsme se tam vyšetřovat případ UFO. Svědek uvedl, že oral pole, a když jel dolů ze svahu, spatřil v poli něco, co připomínalo obří vejce. Vyprávěl nám, že z té „kosmické lodi“ zvláštního tvaru vyskočilo několik humanoidních bytostí. Uvedl, že byly asi čtyři metry vysoké. Svědek se jich strašně lekl, ale než stihl zareagovat a ujet, jedna z bytostí se začala opírat o střechu traktoru. Když zemědělec z traktoru vyskočil, vypadla mu cigareta, kterou zrovna kouřil, a stalo se něco, co opravdu nečekal. Jedna z bytostí chtěla cigaretu vzít do ruky, ale popálila se a vydala u toho mečivý zvuk. Neznámí návštěvníci poté odskákali zpátky do vejce (které se zdálo být mnohem menší než oni), vznesli se a odletěli někam pryč za kopec.

To je zajímavé. Co jste zjistili?

Se svědkem jsme hovořili asi až dva roky poté, co se mu to stalo, když se k nám ta zpráva dostala. Bylo pro něj velmi těžké o tom mluvit, protože když se svěřil se svým prožitkem známým ve vesnici, všichni se mu smáli. Tenkrát totiž nechal svůj traktor na poli a jako o život prchal za lidmi, aby je před mimozemšťany varoval. Vyvolalo to všeobecné opovržení, ale i přesto se našlo několik odvážlivců, kteří se rozhodli pole prohlédnout. V bahně se opravdu našla stopa po nějakém velkém, těžkém předmětu vejcovitého tvaru. A nejen to. Otisky v čerstvě zorané hlíně po sobě zanechali i „mimozemšťané“. Představte si jejich stopy tak, že byste dali na hlínu plechy na pečení a zatížili je vysokou hmotností. Když jsme pak na základě získané fotodokumentace požádali odborníky o určení váhy, kterou by bytost musela mít, aby v rozorané půdě vytvořila takové otisky, vyšlo jim to asi na 300 kilogramů. Také nám říkal, že i nyní po letech v místě toho zapíchnutého vejce (kosmické lodi) nemůže pro velký odpor půdy orat. Musí zvednout radlici.

Nemohl si to ten člověk vymyslet a scénu takříkajíc naaranžovat?

A proč by to asi dělal? Spíše jej celá ta událost poškodila, protože lidé ve vesnici si na něj začali ukazovat prstem. Naštěstí ale souhlasil, že si s námi popovídá, a tak jsme se za ním vydali vlakem. Byla tenkrát šílená sněhová vánice, celí jsme cestou promokli a svého svědka sháněli v několika vesnicích, protože odklízel sníh. Když jsme jej našli, odvezl nás na pole, aby nám všechno ukázal. Postupně jsme začali nacházet celkem zajímavé souvislosti. Chtěli jsme totiž pochopit i to, proč se bytosti zjevily právě tomuto člověku. Proč byl zrovna on takříkajíc ve správnou dobu na správném místě? A myslím, že jsme na něco zajímavého přišli. Kousek od pole, kde se to stalo, je vodní plocha, kde se tento muž jako malý kluk málem utopil.

Proč je to tak důležité?

Lidé, kteří se již ocitli v blízkosti smrti v určitém věku, bývají citlivější na paranormální jevy a přitahují k sobě mnohé zvláštní události. A to není všechno, co nás upoutalo. Nedaleko svahu, kde se místnímu zemědělci zjevili neznámí návštěvníci, se dá totiž najít poměrně neobvyklá stavba, pětiúhelníková kaplička. Z kroniky jsme se dozvěděli, že ji tam někdy na začátku 19. století nechal postavit muž, který přežil neštěstí, jež se mu na tomto místě mohlo stát osudným. Když tudy projížděl, z nějakého neznámého důvodu se mu tam splašili koně i s povozem. Už se loučil se životem a prosil o svou záchranu Pannu Marii. Ta jej vyslyšela a on jako poděkování nechal u cesty postavit kapličku. V kronice se také psalo, že tu za druhé světové války spadlo letadlo, aniž by jej někdo sestřelil. Nejspíš došlo k poruše na motoru. Tyto zvláštní „náhody“ na jednom místě nás vedly k tomu, abychom se lépe podívali na mapu.

A co jste zjistili?

Že blízké setkání s „mimozemšťany“ proběhlo v bodě, který se přesně nachází v zlatém řezu mezi kostelem ve vesnici a dalším nedalekým poutním místem. Nechci přesně uvádět, kde to bylo, abychom svědkovi dopřáli klid. Ale zjistili jsme tam ještě jednu pozoruhodnou věc. V této lokalitě je velice zajímavé geologické podloží, v půdě je poměrně velké množství wolframu, který se mimo jiné dává do žárovek. Tato ruda je celkem vzácná, nalezišť moc není a zvláštnosti v podloží tam teoreticky mohly čas od času způsobovat anomálie. Třeba i otevřít „brány“ jinam, kdo ví? Možná naši předci tato místa a jejich zvláštnosti znali a upozornili na ně třeba výstavbou kapliček…

Celý obsáhlý rozhovor s Věrou a Lubošem Šafaříkovými a případ z archivu KPUFO, kdy neviditelná entita ničila českou rodinu řadu měsíců, najdete v dubnových Záhadách života.

Převzato z časopisu Záhady života

 

Záhady života

Vložil: Redaktor KL