Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohatší než Gott, zoufalství malé vyděračky s tváří naivky a život v Jedové chýši. Tajnosti slavných

05.04.2024
Bohatší než Gott, zoufalství malé vyděračky s tváří naivky a život v Jedové chýši. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením České televize

Popisek: Ladislav Štaidl v dokumentu z cyklu Příběhy slavných, nazvaném Teď nemám čas, možná jindy…

AUDIO / VIDEO Velký sen mnoha umělců dokázal proměnit ve skutečnost, jeho orchestr patřil k tomu nejlepšímu, co kdy česká hudební scéna měla, vystupovali s ním ti největší profesionálové, od Felixe Slováčka po fenomenálního klavíristu Rudolfa Rokla. Uměl si vybrat ty nejlepší lidi, především ale dostal do vínku kromě hudebního ještě další mimořádný talent. (Pokračování ze středy 3. dubna)

Ladislav Štaidl skládal pro největší hvězdy pop music, doma v Jevanech měl tři děti a manželku, která považovala péči o něj za samozřejmost. O dvacet měsíců mladší Aňa se narodila do dobře situované rodiny, takže si bujarý přelom šedesátých a sedmdesátých let naplno užívala, a jak prozradila teprve loni koncem června moderátorovi populárního pořadu Face 2 Face René Kekelymu, padat na zadek před úspěšnými muži neměla zapotřebí. Chodili spolu pět let, mezitím šla dvakrát na potrat, a když otěhotněla potřetí, už s titulem doktorky práv před jménem, prostě mu to oznámila. „Taky jsem se bála, že bych třeba už nemohla mít děti, kdybych šla znovu na potrat,“ přiznala. A on prohlásil – tak se tedy vezmeme. V jevanské vile si Ladislav zřídil vlastní nahrávací studio, když zrovna nebyl na zájezdu, tak pracoval, a Aňa mu zajišťovala „full service“. Považovala to za samozřejmost.

 

Jsou dny, kdy svítá o něco dřív:

Trochu hlučná samota

Dům byl stále plný lidí, návštěvy si podávaly dveře, takže se rozhodně nenudila. „Bylo to divoké, ale zároveň jaksi poklidné. Tam, uprostřed přírody, když jsem si sedla na terase a zavřela oči, měla jsem pocit, že jen tak pluji v poklidu životem.“ O jeho záletech věděla, a přestože ho nejedna milenka chtěla definitivně získat jen pro sebe, příliš ji to netrápilo. Byla si jistá, že proti rodině s třemi dětmi nemají šanci. V roce 1986 převzal Štaidl titul Zasloužilého umělce, měl úspěch i jako sólový zpěvák a v roce 1987 začal plánovat, že se stáhne do ústraní. Říct Gottovi naplno, že od něj odchází, ale nedokázal, raději mu napsal dopis, protože se bál, že ho přemluví. Vystoupit z nekonečného kolotoče se rozhodl kvůli dětem, které si chtěl užít, než mu zmizí do dospělosti. V té době už spolupracoval s Ivetou Bartošovou, v roce 1989 předal definitivně pomyslnou taktovku Pavlu Větrovcovi a jeho orchestr se definitivně změnil na Karel Gott Band. S Karlem ale zůstali přáteli.

Navždy nedospělá?

Když vstoupila na rodinnou scénu o dvacet let mladší Iveta, bylo vše najednou jinak než dřív. O drobné plavovlásce, která nejprve zářila jako hvězda pop music, aby později plnila stránky bulvárních médií svými úlety a skandály, už toho bylo napsáno a natočeno tolik, že není třeba se k nim vracet. Dovolím si jen krátkou úvahu. Jako čerstvě plnoletá naivka naskočila do soukolí showbyznysu a od té chvíle ji od rána do noci někdo vodil za ruku. Její život plánovali jiní, co má dělat i kdy konečně půjde večer spát... A jakmile se něco trochu zadrhlo, začala podle mého názoru panikařit.

 

Dva kohoutky:

Aňa záchranářkou

Kromě image křehké, romantické blondýnky s čistým sopránem neměla Iveta v podstatě světu co nabídnout, dospět k samostatnosti jí vlastně životní styl nedovolil. Také ji Štaidl zpočátku určitě bral stejně jako všechny „bokovky“, ona ho ale chtěla pevně připoutat. Nejspíš brzy pochopila, že bez něj by si získanou pozici udržela jen stěží. „Manželovi jsem hned na začátku jejich avantýry navrhla, že se rozvedeme. Nechtěl. Jako ženatý mohl čelit jejím nájezdům ohledně dítěte a svatby,“ zavzpomínala Aňa v talkshow. A pak přišlo ke slovu vydírání, scény, demonstrativní sebevraždy… Tuto životní kapitolu, která nebyla pro Štaidla ani jeho nejbližší vůbec jednoduchá, už znovu rozebírat nebudu, myslím, že si to ani jeden z jejích protagonistů nezaslouží.

Na co sáhl…

Po listopadu 1989 Ladislav Štaidl definitivně opustil hudební scénu, která ale dál zajišťovala díky autorským honorářům existenční jistotu jemu i všem jeho nejbližším přímo pohádkově. V showbyznysu se dokonce říkalo, že je bohatší než Karel Gott. Peníze ho ale nezkazily, zůstával stejný, a kdykoli někdo z přátel potřeboval pomoc, nikdy neodmítl. Naplno začal využívat geny po otci a vrhl se do podnikání. Počátkem devadesátých let například stál u začátku prodeje popcornu v kinosálech, působil ve firmě, vyrábějící střešní tašky, byl společníkem firmy Prago-Tex, zabývající se nákupem a prodejem kulturních památek a starožitností, jako velký milovník výtvarného umění shromáždil velmi hodnotnou soukromou sbírku… Na co sáhl, v tom se mu dařilo.

 

Málo mě zná:

Elegán z Jedové chýše

V roce 1992 převzal diamantovou desku Supraphonu za deset milionů prodaných hudebních nosičů a vybudoval si zázemí v Apolinářské ulici č. 6 na pražském Novém Městě, v domě stojícím v místech, kde kdysi byla legendární Jedová chýše. Historie nejstarší pražské krčmy sahá až do 13. století, ve dvacátých letech se v ní scházela pražská galerka a v roce 1926 v ní natočil Karel Lamač tehdy němý film Dobrý voják Švejk. Funkcionalistický dům, v němž pak bydlel Štaidl, navrhl počátkem třicátých let jako penzion významný architekt Josef Kalous. Přestože další děti už nechtěl, po dvou potratech si Iveta nakonec prosadila svou a 11. listopadu 1996 mu porodila syna Artura. Nepřestávala snít o svatbě, takže nejspíš doufala, že ho tím přece jen přiměje k rozvodu. Její životní příběh ale jen potvrzuje známou pravdu, že láska se nedá vynutit.

Poslední sousta pro bulvár

Manželství s Aňou přece jen skončilo nakonec rozvodem, ale až po šestadvaceti letech a po definitivním rozchodu s Ivetou Bartošovou. Na nezájem žen Ladislav Štaidl si rozhodně nemohl stěžovat, osmnáct let prožil se zdravotní sestřičkou Míšou a v poslední době se po jeho boku objevila na veřejnosti uroložka Yvona. V roce 2003 vydal knihu pamětí Víno z hroznů, kterou Karel Gott označil za jeho duševní striptýz, následovala kombinace povídek se vzpomínkami, nazvaná Desátý klíč, a záznam rozhovorů se Zuzanou Paroubkovou Rendez-vous s paní Zuzanou. Dodal tím sice další porci „potravy“ pro bulvár, tentokrát ale konečně naplno ve vlastní režii.

 

Face 2 Face – Aňa Štaidlová:

 

Všestranně nadaný hudebník, podnikatel a autor nesmrtelných hitů Ladislav Štaidl, který v říjnu 2015 převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy, složil hudbu k zhruba osmdesáti filmům a televizním inscenacím, kolem 200 hitů a v české pop music se stal legendou. Dne 30. ledna 2021 podlehl zdravotním komplikacím, spojeným s covidem-19. Jeho exmanželka Aňa pak prozradila, že byl celý život hypochondr a každou maličkost moc prožíval, takže si pak podle ní tělo vybralo svou daň. A dodala: „Láďa měl nějaké kouzlo, charisma. Jeho měli rádi i muži, uměl je okouzlit stejně jako ženy. V tom byli s Karlem Gottem stejní.“

(zdroje: Wikipedia, Český rozhlas, Česká televize, Supraphon, Blesk, Aha!, pluska.sk, Ladislav Štaidl: Víno z hroznů, Jan Žižka: Zlatá léta s Karlem Gottem, Encyklopedie Prahy 2, Face 2 Face)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská